- Wynik SLD Lewica Razem zdobyty w wyborach do wielkopolskiego sejmiku jest poniżej naszych oczekiwań – powiedział w sobotę w Poznaniu przewodniczący wojewódzkiego SLD Wiesław Szczepański. Lewica w wyborach zdobyła cztery mandaty, w 2010 roku było ich dziewięć.
W niedzielnych wyborach samorządowych najwięcej, 13 mandatów do sejmiku zdobyła PO. Wśród 39 radnych znajdzie się też 12 radnych SLD, ośmiu PiS i czterech SLD Lewica Razem. Dwa mandaty przypadły KWW Ryszarda Grobelnego "Teraz Wielkopolska".
Wyniki procentowe w Wielkopolsce:PO - 25,73 proc.PSL - 25,80 proc.PIS - 19,81 proc.SLD - 11,29 proc.TW - 7,54 proc.
Podział mandatów:PO - 13 mandatówPSL - 12 mandatówPIS - 8 mandatówSLD - 4 mandatówTW - 2 mandaty
Liczyli na mandat w każdym okręgu
W sejmiku prace kontynuować będą dotychczasowi lewicowi radni: przewodniczący Unii Pracy, były wicewojewoda wielkopolski Waldemar Witkowski, były prezydent Konina Kazimierz Pałasz i były marszałek województwa wielkopolskiego Stefan Mikołajczak. Mandat zdobył również Wiesław Szczepański.
- To wynik poniżej naszych oczekiwań. Zakładaliśmy pierwotnie, że jesteśmy w stanie mieć tyle mandatów, ile w 2010 roku. Liczyliśmy, że uda nam się zdobyć choć po jednym mandacie w każdym z sześciu okręgów wyborczych. Niestety tak sformułowana ordynacja wyborcza, a przede wszystkim brak wyrazistych liderów w niektórych okręgach spowodowały, że tych mandatów mamy mniej – powiedział Szczepański w sobotę na konferencji prasowej.
Zwrócił on także uwagę na fakt, że SLD nie dysponował tak olbrzymimi środkami finansowymi na kampanię, jak inne partie. - W tych wyborach ważna jest też kwestia nieważności głosów. Na terenach wiejskich liczba nieważnych głosów sięgała 30-35 proc. – dodał.
Chcą się skupić na szpitalu
Waldemar Witkowski zauważył natomiast, że wynik osiągnięty przez lewicę w Wielkopolsce i tak należy do najlepszych w kraju.
- W naszym regionie potrafiliśmy pracować w ten sposób, że udało nam się przekonać kilkanaście procent wyborców do naszych kandydatów – powiedział.
Witkowski dodał, że lewicowi radni w nowej kadencji sejmiku chcą skupić się na sprawie budowy szpitala dziecięcego w Poznaniu oraz na rozwoju w regionie sieci kolejowej i szerokopasmowego internetu.
W wyborach w 2010 roku, Platforma Obywatelska wprowadziła do sejmiku 17 radnych, jej koalicjant PSL - siedmiu, SLD - dziewięciu, a PiS - sześciu.
Lista radnych sejmiku wojewódzkiego:Platforma Obywatelska (13 mandatów):Leszek Wojtasiak, Tatiana Sokołowska, Maciej Wituski, Mirosława Rutkowska-Krupka, Henryk Szopiński, Zbigniew Ajchler, Marek Woźniak, Bożena Nowacka, Małgorzata Waszak, Marzena Wodzińska, Rafał Żelanowski, Krzysztof Piwoński, Andrzej Pospieszyński.Polskie Stronnictwo Ludowe (12 mandatów):Krzysztof Paszyk, Jerzy Kado, Wojciech Jankowiak, Mirosława Kaźmierczak, Czesław Cieślak, Anna Majda, Krzysztof Grabowski, Jan Grzesiek, Mikołaj Grzyb, Zofia Szalczyk, Julian Jokś, Kazimierz Chudy.Prawo i Sprawiedliwość (8 mandatów):Zbigniew Hoffmann, Marcin Porzucek, Krzysztof Ostrowski, Bartłomiej Wróblewski, Zofia Itman, Jan Mosiński, Leszek Bierła, Marek Sowa.Sojusz Lewicy Demokratycznej (4 mandaty):Waldemar Witkowski, Stefan Mikołajczak, Kazimierz Pałasz, Wiesław Szczepański.Teraz Wielkopolska (2 mandaty):Katarzyna Bujakiewicz, Ryszard Grobelny.
Autor: FC / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC-BY-SA 3.0) | Adrian Grycuk