Komisariat policji przy al. Marcinkowskiego w Poznaniu nie bez powodu porównywany był w mediach do tego z filmu "Pitbull". - Jest w tragicznym stanie - przyznają policjanci. Teraz wreszcie doczeka się remontu. Nim to się stanie, zajrzeliśmy do budynku, który zdążyli już opuścić policjanci. Jak się okazuje, filmowych podobieństw można znaleźć więcej. Spokojnie można byłoby nagrać tu sceny "Vabanku" jak i więzienne z okresu PRL.
- Wyobrażam sobie, że były tu sztaby złota - mówi Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji, pokazując ekipie TVN24 dawny sejf. Wykonano go w XIX wieku a wszystkie jego ściany zrobiono z metalu.
Prawdopodobnie istnieje od od początku istnienia budynku. Ten wybudowano w 1884 r., jak możemy wyczytać na jego szczycie. Pierwotnie powstał jako siedziba pruskiego Urzędu Celnego.
- Myślimy o wyeksponowaniu sejfu i utworzenia tam izby pamięci - mówi Konrad Chmielewski, zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Poznaniu.
"Będzie to wizytówka miasta"
Takich miejsc jest więcej. - XIX-wieczny charakter zostanie odtworzony po remoncie. Mamy bardzo duże obwarowania ze strony konserwatora zabytków co do zachowania tych elementów w niezmienionym wyglądzie - mówi Marek Cichoń, odpowiedzialny za remont budynku.
Cele w policyjnym areszcie pamiętają czasy PRL-u i spokojnie można było nakręcić tu sceny filmowe.
Czasy "słusznie minione" pamiętało także wyposażenie budynku. Stare wysłużone meble już wyniesiono z komisariatu. Część z nich leży dziś na dziedzińcu.
Budynek przez lata nie był remontowany. Jak przyznają sami policjanci, jego stan był już tragiczny. Z zewnątrz straszy brudna i obdrapana elewacja, w wielu miejscach naprawdę konkretnie ukruszona. Balkon nad głównym wejściem wygląda jakby miał komuś spaść na głowę. W środku jest jeszcze gorzej: nieszczelne okna, popękane ściany, wytarte, trzeszczące podłogi.
Teraz komisariat policji przy al. Marcinkowskiego w Poznaniu został zamknięty na 3 lata. W tym czasie zmieni się diametralnie. - Będzie to nowoczesny budynek, w środku dostosowany do potrzeb obywateli i policji w XXI wieku - mówi
Koszt remontu to 18 milionów złotych. - Będzie to wizytówka miasta - zapewnia Chmielewski.
Policjanci trafili do Alfy
Policjanci z komisariatu zostali przeniesieni na czas remontu w trzy inne miejsca. Na piąte piętro budynku Alfy – jednego z wieżowców na ul. Św. Marcin, kierowani są wszyscy, którzy potrzebują pomocy od policjantów lub chcą złożyć zawiadomienie o przestępstwie lub wykroczeniu. W miejscu tym służbę pełnić będą także komendant, dyżurni komisariatu, Ogniwo ds. Wykroczeń oraz Zespół Profilaktyki Społecznej. Pod ten adres należy również kierować wszelką korespondencję.
Dział kryminalny i dochodzeniówkę przeniesiono do dawnego budynku komisariatu na Międzynarodowych Targach Poznańskich, a dział prewencji do dawnego budynku Komisariatu Autostradowego Policji w Poznaniu przy ul. Głogowskiej.
Autor: FC//ec / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Poznań