W Rychwale (woj. wielkopolskie) powstaje mural z wizerunkiem Arkadego Fiedlera. Za jego stworzenie odpowiada miejscowa orkiestra. Ścienny malunek nawiązuje do książki "Dywizjon 303", a obok podobizny słynnego podróżnika zobaczyć można kontur samolotu.
Mural powstaje na ścianie budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Rychwale. "W prawym górnym rogu pojawia się półcień popiersia głównego bohatera. Od jego twarzy w stronę widza odlatuje kontur samolotu, do złudzenia przypominający samolot Hawker Hurricane, nie będący jednak jego wierną repliką. Nawiązuje on zwłaszcza do książki autorstwa Arkadego Fiedlera - "Dywizjon 303" ale nie tylko. Samolot jest również metaforą podróży i wolności" - czytamy na Facebooku Orkiestry Dętej Quantum z Rychwała, która odpowiada za powstanie muralu.
- Szukamy pomysłów na ożywienie społeczności nie tylko muzycznie, ale też patriotycznie - mówi jej dyrygent, Zbigniew Osajda.
Gdy w Rychwale dowiedzieli się, że Ministerstwo Obrony Narodowej organizuje konkurs na patriotyczny mural, postanowili do niego się zgłosić. W ich przypadku pomysł na tematykę muralu był oczywisty. - To był pomysł dzieciaków, by mural nawiązywał do książki "Dywizjon 303". Dzieci z Rychwała są wychowywane w naszej szkole na bazie podróży Arkadego Fiedlera, który jest jej patronem - tłumaczy Osajda. Szkoła otrzymała imię słynnego podróżnika 21 marca 1989 roku, cztery lata po jego śmierci.
Mural prawie gotowy
Pomysłodawcy pierwotnie chcieli, by mural powstał na budynku szkoły. Uznano jednak, że lepiej wyeksponowany będzie na budynku remizy OSP, która znajduje się przy jednej z głównych dróg.
- W remizie dzieciaki także spędzają dużo czasu. Około setka dzieci gra u nas w orkiestrze, a ta siedzibę ma właśnie w remizie. Spotykamy się tu dwa-trzy razy w ciągu tygodnia - mówi Osajda.
Mural będzie gotowy już za kilka dni. Oficjalnie zostanie odsłonięty 13 listopada (w pierwszą sobotę po Święcie Niepodległości). Tego dnia w Rychwale ma pojawić się syn podróżnika Marek Fiedler z żoną.
Podróżnik i literat
Arkady Fiedler był znanym podróżnikiem i pisarzem. Odbył 30 wypraw, napisał 32 książki wydane w 23 językach i przeszło 10-milionowym nakładzie.
Podróżnik urodził się w Poznaniu w 1894 roku. Po ukończeniu szkoły realnej studiował filozofię i nauki przyrodnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Naukę przerwała I wojna światowa. Arkady Fiedler brał udział w powstaniu wielkopolskim i był członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej.
Pierwszą podróż pozaeuropejską odbył do południowej Brazylii w 1927 roku, która zaowocowała książkami "Bichos, moi brazylijscy przyjaciele" i "Wśród Indian Koroadów". Jednak swoje największe marzenie zrealizował sześć lat później wyprawą do Amazonii podczas, której napisał "Ryby śpiewają w Ukajali", która zdobyła uznanie wielu czytelników.
W 1937 roku był jednym z członków polskiej delegacji, która wyruszyła na Madagaskar, by zbadać możliwości kolonizacji afrykańskiej wyspy. Madagaskar był wtedy francuską kolonią. Minister spraw zagranicznych Józef Beck miał jednak otrzymać propozycję jej odkupienia. Stąd postanowiono sprawdzić, czy taki zakup ma sens.
Arkady Fiedler swoją najpopularniejszą książkę "Dywizjon 303" napisał w 1940 roku. Poświęcił ją pierwszemu okresowi działań bojowych tej jednostki. Po raz pierwszy książkę wydano w 1942 r. W czasach okupacji miała dodawać Polakom otuchy. Doczekała się 30 polskich wydań, w tym czterech jeszcze w czasie wojny w podziemnej Polsce (trzy wydano w okupowanej Warszawie, czwarte w Kielcach) Również jeszcze w czasie wojny ukazały się jej tłumaczenia w językach: angielskim, francuskim, portugalskim, holenderskim, a w 2010 roku w języku niemieckim
Dywizjon 303 (1940-1946) był jedną z najlepszych i najskuteczniejszych jednostek myśliwskich w czasie II wojny światowej. Podczas Bitwy o Wlk. Brytanię zaliczono mu 126 pewnych zestrzeleń - najwięcej spośród dywizjonów myśliwskich biorących udział w bitwie. Pilotami Dywizjonu 303 byli m.in.: Jan Zumbach, Witold Urbanowicz, Zdzisław Krasnodębski i Czech Josef Frantiszek.
Sam autor tak mówił o swoim dziele: "Spośród wszystkich moich książek "Dywizjon 303" jest chyba utworem pisanym najbardziej na gorąco, pod bezpośrednim wrażeniem rozgrywających się w 1940 roku wypadków".
Arkady Fiedler zmarł 7 marca 1985 r.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Orkiestra Quantum w Rychwale