W sobotę po raz pierwszy w tym roku będzie można zwiedzić Fort Va na poznańskim Piątkowie. - Dostępne będą kolejne pomieszczenia forteczne. Gwarantujemy także "stałe" atrakcje: wąskie przejścia, czyhające zjawy czy przelatujące nietoperze - mówi Krzysztof Kłoskowski, prezes stowarzyszenia Kernwerk. Po dawnym obiekcie Twierdzy Poznań oprowadzają przewodnicy w przebrani w repliki XIX-wiecznych mundurów pruskich.
Kolejny rok funkcjonowania trasy turystycznej to kolejne pomieszczenia forteczne udostępnione zwiedzającym.
- Ukazują one żywą historię naszego obiektu. Dzięki wytężonej pracy zimą zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z nowymi pomieszczeniami i ekspozycjami związanymi z tematyką XIX-wiecznych fortyfikacji pruskich. Ponadto udało nam się doprowadzić salę kominkową do takiego stanu, by można było w niej prowadzić prelekcje i wykłady poza dniami kiedy oprowadzamy po forcie wycieczki. Spotykać się będę mogli tutaj harcerze czy bractwo rycerskie, które zamierza organizować tu spotkania z dziećmi - mówi Krzysztof Kłoskowski, prezes stowarzyszenia Kernwerk.
Hitem będzie zwodzony most
Wysprzątano także teren wokół fortu. - W sumie zorganizowane były tu trzy akcje porządkowe w ramach "akcji sprzątania świata". Okazało się, że ciągu dwóch tygodni w przyfortecznym parku przybyło tyle śmieci, że potrzebne było aż 150 worków 200 litrowych.
Prawdziwym hitem w tym roku będzie uruchomienie zwodzonego mostu w forcie. Przeprawa obecnie przechodzi renowację. Kiedy będzie gotowa? - To zależy od tego kiedy uda się nam uzbierać brakujące środki na jej odbudowę. Most znajdował się na terenie jednego z fortów, który był regularnie rozkradany przez złomiarzy Gdyby tam został, prawdopodobnie zostałby pocięty na kawałki - tłumaczy Kłoskowski.
W ramach trasy turystycznej most będzie można podnosić i opuszczać. - Mimo że waży aż 5 ton, są ją w stanie podnieść dwie osoby - podkreśla Kłoskowski.
Zobacz jak przewożono most:
Zwiedzanie fortu odbywać się będzie od 18 kwietnia do końca września, we wszystkie soboty oraz niedzielew godzinach 11:00, 12:30, 14:00, 15:30. Zwiedzanie grupowe możliwe jest przez cały rok po wcześniejszym umówieniu pod numerem 506 737 222. Przejście całej trasy zajmuje niespełna półtorej godziny.
Zwiedzać można zarówno część podziemną, jak i naziemną obiektu. Stałe wystawy prezentują historię Twierdzy Poznań, rozwój fortyfikacji oraz walki o Poznań w 1945 roku. W koszarach można zobaczyć jak żyli żołnierze na forcie, gdzie stały armaty i jakiej używano amunicji. W podziemiach zobaczyć można między innymi długi korytarz biegnący pod fosą oraz kaponierę czołowo-barkową. Zwiedzający mogą także wziąć udział w podstawowym przeszkoleniu wojskowym.
Ceny biletów to 8 zł (normalny) i 6 zł (ulgowy). Pozyskiwane fundusze przeznaczane są na finansowanie dalszych prac renowacyjnych obiektu.
Fort znajduje się na terenie poznańskiego Piątkowa, przy ulicy Lechickiej (obok Biedronki, os Chrobrego) - naprzeciw Poznań Plazy.
Fort Va został zbudowany w latach 1887-1890 przez armię pruską. Przez lata obiekt służył jednak różnym armiom i różnym celom.
- Od 1890 roku do 1918 r. fort zajmowali Prusacy. W okresie międzywojennym - Polacy, którzy uformowali tutaj Poznański Ochotniczy Batalion Śmierci. Była to jednostka złożona ze wszystkich "wywijasów", którzy zostali wysłani na front walki z bolszewikami i budzili powszechne przerażenie, zarówno po stronie sowieckiej, jak i polskiej. W 1939 r. fort przejął Wehrmacht. W 1945 r. Niemcy bronili się tam przed szturmującą Armią Czerwoną, która na pewien czas przejęła fort. Po II wojnie światowej, aż do 1975 r. zajmowało go wojsko, a następnie do lat 90. Milicja Obywatelska. Później fort popadał w coraz większe zapomnienie i od 2007 r. przejęliśmy go my - stowarzyszenie Kernwerk - tłumaczy Kłoskowski.
Przez siedem lat obiekt oczyszczono, pomieszczenia uporządkowano, wycięto krzaki i drzewa zagrażające obiektowi. Przez ten czas usunięto stąd w sumie 250 ton gruzu.
Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Poznan.travel | Marek Zakrzewski