Dokładnie 50 lat temu w murach dawnego zamku cesarskiego w Poznaniu, z którego wyprowadził się urząd miasta, powstał Pałac Kultury. Wychował wielu poznaniaków. Zobacz stare zdjęcia.
Wielkie imprezy estradowe, kółka zainteresowań, pracownie i kultowe Kino Pałacowe (które w grudniu zostanie reaktywowane). Wielu dorosłych poznaniaków pamięta taki właśnie Pałac Kultury.
Powstał w 1962 roku z połączenia państwowych ośrodków kultury działających w mieście. Jak czytamy w uchwale powołującej go do życia, służył "upowszechnianiu artystycznej twórczości profesjonalnej, wiedzy technicznej i społeczno-politycznej", a przede wszystkim "upowszechnianiu wszystkich dziedzin amatorskiego ruchu artystycznego, popularyzacji różnych dziedzin wiedzy oraz rozwijania zainteresowań technicznych".
W zamku wcześniej mieścił się urząd miasta. W dniu otwarcia Pałacu Kultury nadal część budynku zajmowali miejscy urzędnicy. W miejscu dzisiejszej Galerii Profil znajdował się Urząd Stanu Cywilnego, a Teatru Animacji - Urząd Meldunkowy. Na II piętrze było Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego i Geodezja. Potem uruchomiono tam Salę Audiowizualną. Korytarze zajmowały z kolei boksy Zakładów Mięsnych. Na III piętrze swoją siedzibę miał Totolotek. Swój gabinet miał tu także prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Kaktusy, zwierzęta i propaganda
W Pałacu Kultury działało wiele pracowni i klubów. Spotykali się tu miłośnicy sztuki, filateliści, a nawet kolekcjonerzy kaktusów. Najwięcej osób przyciągały zawsze noworoczne spotkania dla dzieci.
W niedziele odbywały się "Spotkania z piosenką", w których pierwsze kroki stawiały m.in. Urszula Sipińska i Zdzisława Sośnicka.
Regularnie gościły tu także zwierzęta z poznańskiego ogrodu zoologicznego. - Raz były to węże, raz kangur, był i mały niedźwiadek. I właśnie on stał się ulubieńcem widowni. Jeździł potem po całym województwie - wspomina Maria Nowicka, która w pracuje w CK Zamek od półwiecza.
W Pałacu Kultury organizowano także imprezę pod nazwą "Pociąg przyjaźni", na której raz pojawił się nawet gen. Wojciech Jaruzelski.
W kinie Pałacowym wyświetlano filmy propagandowe.
Pomniki z dzwonu
Jednym z największych problemów, z jakimi musiały się zmierzyć władze Pałac Kultury, były potężne dzwony z Wieży Zegarowej, które zostały zniszczone w trakcie II wojny światowej. Obawiano się, że leżące na dziurawym stropie mogą spaść na dół, przez Salę Kominkową i zrujnować całkowicie wieżę.
- Zdecydowaliśmy się na ich pocięcie i w częściach, na taczkach, zostały przewiezione do magazynów Pałacu Kultury. Spiż, z których zostały wykonane, miał ogromną wartość. Odlano z niego później pomnik Tadeusza Kościuszki, który stoi u zbiegu Bukowskiej i Grunwaldzkiej. A także słynny Dzwon na Cytadeli i pamiątkową tablicę na Bazarze - wspomina Ryszard Rybarczyk, który pracował w Pałacu Kultury od 1965 r.
Z dzwonu wykonano także fragmenty zegara przy Bałtyku.
Garaż w wersji de luxe
Przez dwadzieścia lat w Pałacu Kultury, w Wieży Zegarowej stacjonował wóz transmisyjny Telewizji Polskiej.
- Za dyrektora Szajka na MTP pokazano po raz pierwszy w Polsce wóz telewizyjny do transmisji kolorowej. To były lata 70. Zaprezentowali go Francuzi i po zakończeniu targów ten wóz pozostał w Poznaniu. Przekazany został Poznańskiej Telewizji, ale nie było nigdzie w mieście garażu o takich gabarytach, żeby go można było schować pod dach. No i ktoś wpadł na genialny pomysł, że jest przecież niewykorzystana Wieża Zegarowa zamku, ma potężną bramę wjazdową i tam będzie można swobodnie zmieścić wielki wóz - wspomina Rybarczyk. – To był najdroższy i najbardziej luksusowy garaż w PRL-u - dodaje.
Marcinek na walizkach
Od 1979 r. w Zamku funkcjonuje Teatr Animacji. Dawny teatr "Marcinek" przeniósł się tu po tym, jak władze miasta postanowiły wyburzyć kamienicę na rogu ulic św. Marcin i Piekary, by mogła tamtędy biec trasa Północ-Południe. Ta nigdy nie powstała, a teatr przez pięć lat - od 74 do 79 r. - mieścił się w budynku Olimpii.
Po 1989 r. działalność Pałacu Kultury utożsamiana była z mijającą epoką. Dlatego postanowiono zmienić dotychczasową formułę instytucji. Po 35 latach, w 1997 roku Pałac Kultury przekształcono w funkcjonujące do dziś Centrum Kultury "Zamek".
W Centrum Kultury Zamek można oglądać wystawę fotografii z okazji 50-lecia Pałacu Kultury. Wystawa czynna jest do 11 listopada na I piętrze Zamku od godz. 11 do 19.
Wstęp wolny.
Autor: FC/par/k / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Archiwum CK Zamek