Poznański Pałac Kultury ma 50 lat

Imprezy w okresie PRLArchiwum CK Zamek

Dokładnie 50 lat temu w murach dawnego zamku cesarskiego w Poznaniu, z którego wyprowadził się urząd miasta, powstał Pałac Kultury. Wychował wielu poznaniaków. Zobacz stare zdjęcia.

Wielkie imprezy estradowe, kółka zainteresowań, pracownie i kultowe Kino Pałacowe (które w grudniu zostanie reaktywowane). Wielu dorosłych poznaniaków pamięta taki właśnie Pałac Kultury.

Powstał w 1962 roku z połączenia państwowych ośrodków kultury działających w mieście. Jak czytamy w uchwale powołującej go do życia, służył "upowszechnianiu artystycznej twórczości profesjonalnej, wiedzy technicznej i społeczno-politycznej", a przede wszystkim "upowszechnianiu wszystkich dziedzin amatorskiego ruchu artystycznego, popularyzacji różnych dziedzin wiedzy oraz rozwijania zainteresowań technicznych".

W zamku wcześniej mieścił się urząd miasta. W dniu otwarcia Pałacu Kultury nadal część budynku zajmowali miejscy urzędnicy. W miejscu dzisiejszej Galerii Profil znajdował się Urząd Stanu Cywilnego, a Teatru Animacji - Urząd Meldunkowy. Na II piętrze było Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego i Geodezja. Potem uruchomiono tam Salę Audiowizualną. Korytarze zajmowały z kolei boksy Zakładów Mięsnych. Na III piętrze swoją siedzibę miał Totolotek. Swój gabinet miał tu także prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Kaktusy, zwierzęta i propaganda

W Pałacu Kultury działało wiele pracowni i klubów. Spotykali się tu miłośnicy sztuki, filateliści, a nawet kolekcjonerzy kaktusów. Najwięcej osób przyciągały zawsze noworoczne spotkania dla dzieci.

W niedziele odbywały się "Spotkania z piosenką", w których pierwsze kroki stawiały m.in. Urszula Sipińska i Zdzisława Sośnicka.

Regularnie gościły tu także zwierzęta z poznańskiego ogrodu zoologicznego. - Raz były to węże, raz kangur, był i mały niedźwiadek. I właśnie on stał się ulubieńcem widowni. Jeździł potem po całym województwie - wspomina Maria Nowicka, która w pracuje w CK Zamek od półwiecza.

W Pałacu Kultury organizowano także imprezę pod nazwą "Pociąg przyjaźni", na której raz pojawił się nawet gen. Wojciech Jaruzelski.

W kinie Pałacowym wyświetlano filmy propagandowe.

Pomniki z dzwonu

Jednym z największych problemów, z jakimi musiały się zmierzyć władze Pałac Kultury, były potężne dzwony z Wieży Zegarowej, które zostały zniszczone w trakcie II wojny światowej. Obawiano się, że leżące na dziurawym stropie mogą spaść na dół, przez Salę Kominkową i zrujnować całkowicie wieżę.

- Zdecydowaliśmy się na ich pocięcie i w częściach, na taczkach, zostały przewiezione do magazynów Pałacu Kultury. Spiż, z których zostały wykonane, miał ogromną wartość. Odlano z niego później pomnik Tadeusza Kościuszki, który stoi u zbiegu Bukowskiej i Grunwaldzkiej. A także słynny Dzwon na Cytadeli i pamiątkową tablicę na Bazarze - wspomina Ryszard Rybarczyk, który pracował w Pałacu Kultury od 1965 r.

Z dzwonu wykonano także fragmenty zegara przy Bałtyku.

Garaż w wersji de luxe

Przez dwadzieścia lat w Pałacu Kultury, w Wieży Zegarowej stacjonował wóz transmisyjny Telewizji Polskiej.

- Za dyrektora Szajka na MTP pokazano po raz pierwszy w Polsce wóz telewizyjny do transmisji kolorowej. To były lata 70. Zaprezentowali go Francuzi i po zakończeniu targów ten wóz pozostał w Poznaniu. Przekazany został Poznańskiej Telewizji, ale nie było nigdzie w mieście garażu o takich gabarytach, żeby go można było schować pod dach. No i ktoś wpadł na genialny pomysł, że jest przecież niewykorzystana Wieża Zegarowa zamku, ma potężną bramę wjazdową i tam będzie można swobodnie zmieścić wielki wóz - wspomina Rybarczyk. – To był najdroższy i najbardziej luksusowy garaż w PRL-u - dodaje.

Marcinek na walizkach

Od 1979 r. w Zamku funkcjonuje Teatr Animacji. Dawny teatr "Marcinek" przeniósł się tu po tym, jak władze miasta postanowiły wyburzyć kamienicę na rogu ulic św. Marcin i Piekary, by mogła tamtędy biec trasa Północ-Południe. Ta nigdy nie powstała, a teatr przez pięć lat - od 74 do 79 r. - mieścił się w budynku Olimpii.

Po 1989 r. działalność Pałacu Kultury utożsamiana była z mijającą epoką. Dlatego postanowiono zmienić dotychczasową formułę instytucji. Po 35 latach, w 1997 roku Pałac Kultury przekształcono w funkcjonujące do dziś Centrum Kultury "Zamek".

W Centrum Kultury Zamek można oglądać wystawę fotografii z okazji 50-lecia Pałacu Kultury. Wystawa czynna jest do 11 listopada na I piętrze Zamku od godz. 11 do 19.

Wstęp wolny.

Autor: FC/par/k / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum CK Zamek

Pozostałe wiadomości

Ze względu na silne turbulencje samolot linii Air Europa musiał awaryjnie lądować w brazylijskim Natalu. "To było kilka sekund chaosu. Lecieliśmy nad Atlantykiem, gdy ogłosili, że mogą wystąpić turbulencje" - powiedziała dziennikowi "El Pais" jedna z pasażerek. Dodała, że "kilka sekund później" ludzie bez zapiętych pasów "wylecieli" z foteli. Jak podały brazylijskie służby medyczne, 30 osób odniosło lekkie obrażenia.

Silne turbulencje nad Atlantykiem, pasażerowie "wylecieli" z foteli. Kilkadziesiąt osób z obrażeniami

Silne turbulencje nad Atlantykiem, pasażerowie "wylecieli" z foteli. Kilkadziesiąt osób z obrażeniami

Źródło:
PAP, Reuters

Cały dzień słyszeliśmy o pożarach w centrum wyspy Kos, ale pod wieczór zaczęły one zagrażać hotelom na południu wyspy - przekazała redakcji Kontakt24 pani Magda, która jest na tej greckiej wyspie. Opisywała ewakuację turystów z hotelu w związku z potencjalnym zagrożeniem. - Panuje totalny chaos, policja i żołnierze kierują ruchem autobusów i prywatnych samochodów, rozdają wodę pitną - mówiła. Tylko w ciągu ostatniej doby w Grecji wybuchły 52 pożary, a część z nich nadal nie została opanowana.

Ogień zaczął zagrażać hotelom, "kazano nam uciekać". Relacja Polki z greckiej wyspy Kos

Ogień zaczął zagrażać hotelom, "kazano nam uciekać". Relacja Polki z greckiej wyspy Kos

Źródło:
PAP, Kontakt24

Policjant z radomskiej drogówki pierwszy ruszył na pomoc kierowcy, którego auto wypadło z drogi w miejscowości Jedlnia. Młodszy aspirant Bartłomiej Rybak jest też ratownikiem i druhem w Ochotniczej Straży Pożarnej w Pionkach. Gdy usłyszał hałas i klakson, bez chwili wahania wybiegł z domu z apteczką.

Już kładł się spać, nagle usłyszał hałas. Wybiegł z domu z apteczką

Już kładł się spać, nagle usłyszał hałas. Wybiegł z domu z apteczką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Atlantyku szaleje Beryl, pierwszy w tym sezonie huragan. Jak podało Narodowe Centrum ds. Huraganów, może przynieść ze sobą powodzie błyskawiczne. Żywioł uderzył w wyspę Carriacou. Towarzyszący mu wiatr osiąga prędkość 220 kilometrów na godzinę.

Beryl to ekstremalnie niebezpieczny huragan. Możliwe powodzie błyskawiczne

Beryl to ekstremalnie niebezpieczny huragan. Możliwe powodzie błyskawiczne

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, NOAA

Na terenie zakładów utylizacji odpadów w miejscowości Wola Łaska, niedaleko Łodzi, doszło do eksplozji i pożaru. Nastąpiła seria wybuchów zbiorników z aerozolami. Co najmniej jedenaście osób odniosło obrażenia, dwie są w stanie ciężkim. Strażacy opanowali pożar po kilkugodzinnej akcji.

Eksplozja i pożar niedaleko Łodzi. 11 osób rannych

Eksplozja i pożar niedaleko Łodzi. 11 osób rannych

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

- To jest dowód na to, że Jarosław Kaczyński miał pełną świadomość, że nieprawidłowości, do których dochodziło przy wydatkowaniu Funduszu Sprawiedliwości, zaczęły się już przed wyborami w 2019 roku - mówiła w "Kropce nad i" Magdalena Sroka (PSL), odnosząc się do ujawnionego listu prezesa PiS do byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Michał Wójcik (Suwerenna Polska) mówił, że "nie widzi w tym nic nadzwyczajnego". Dodał, że Kaczyński pisał więcej takich listów.

Ujawniony list Kaczyńskiego do Ziobry. Wójcik: Nic nadzwyczajnego. Takich listów były setki, jeżeli nie tysiące

Ujawniony list Kaczyńskiego do Ziobry. Wójcik: Nic nadzwyczajnego. Takich listów były setki, jeżeli nie tysiące

Źródło:
TVN24

- Michał Woś jest nerwowy (...). Nie dziwię mu się, jest w bardzo trudnej sytuacji, ale jego argumenty można tylko zbijać faktami - powiedział Marcin Bosacki (KO) w "Tak jest". Odpierał też argumentację przedstawioną przez posła Suwerennej Polski na temat tego, jakie działania mógł - jego zdaniem - podejmować w kontekście Funduszu Sprawiedliwości i na temat tego, jakie są możliwości finansowania CBA.

Działania wokół Funduszu Sprawiedliwości. "Pan Woś jest nerwowy, to było widać. Nie dziwię mu się"

Działania wokół Funduszu Sprawiedliwości. "Pan Woś jest nerwowy, to było widać. Nie dziwię mu się"

Źródło:
TVN24

- Widać najwyraźniej, że Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu, które się wydaje bardzo mocnym bastionem PiS jak Małopolska, żeby utrzymać tam dyscyplinę - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komentował brak wyboru marszałka województwa małopolskiego przez sejmik, w którym bezwzględną większość ma PiS.

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

Źródło:
TVN24

Stacja TVN24 w czerwcu była ponownie najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 5,47 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN także pozostawiły konkurencję w tyle. Z kolei portal tvn24.pl po raz kolejny jest najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Rewelacyjne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy Widzom i Czytelnikom!

Rewelacyjne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy Widzom i Czytelnikom!

Źródło:
tvn24.pl

Polska i Stany Zjednoczone zawarły umowę pożyczki bezpośredniej w ramach programu Foreign Military Financing na kwotę dwóch miliardów dolarów - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Obrony Narodowej.

"Są przydzielane jedynie wybranym sojusznikom USA". Polska otrzyma dwa miliardy dolarów pożyczki

"Są przydzielane jedynie wybranym sojusznikom USA". Polska otrzyma dwa miliardy dolarów pożyczki

Źródło:
PAP

Coraz więcej mężczyzn w wieku poborowym w Ukrainie chce uciec przed horrorem wojny. Zwracają się do pośredników, płacą tysiące dolarów. Powody ucieczek są różne. Jedni boją się śmierci, inni są przeciwni mobilizacji, która - ich zdaniem - nie zapewnia odpowiedniego przeszkolenia rekrutów przed wysłaniem na front - pisze brytyjski dziennik "The Guardian".

Dlaczego uciekają przed mobilizacją

Dlaczego uciekają przed mobilizacją

Źródło:
The Guardian, Radio Swoboda, tvn24.pl

Węgry, które często stoją w Unii Europejskiej w kontrze do stanowisk innych państw członkowskich w wielu kwestiach, objęły prezydencję w Radzie UE. Budapeszt wśród swoich priorytetów wymienia poprawę unijnej konkurencyjności i walkę z niekontrolowaną imigracją. Tymczasem już pierwszego dnia w nowej roli Węgrom zarzucono pewną prowokację.

Budapeszt będzie nadawał ton Europie. Rozpoczęła się węgierska prezydencja w Radzie UE

Budapeszt będzie nadawał ton Europie. Rozpoczęła się węgierska prezydencja w Radzie UE

Źródło:
PAP

Korea Północna przełączyła programy telewizji państwowej z chińskiego satelity ChinaSat 12 na rosyjskiego Express 103 - poinformował Reuters, powołując się na ministerstwo do spraw zjednoczenia w Seulu. Rosyjskie niezależne media przypomniały, że "satelita był darem od prezydenta Władimira Putina".

Putin dał prezent, Seul ma problem

Putin dał prezent, Seul ma problem

Źródło:
Reuters, The Moscow Times

Po raz czwarty przepadł w poniedziałek wieczorem w głosowaniu małopolskiego sejmiku Łukasz Kmita, kandydat PiS na marszałka województwa. Choć Prawo i Sprawiedliwość w regionie ma większość, od wyborów radni prawicy nie są w stanie porozumieć się w sprawie poparcia dla swojego posła, którego namaścił sam Jarosław Kaczyński. Tylko 1 lipca marszałka próbowano wybrać dwa razy. Kolejna próba we wtorek wieczorem.

Małopolska nadal bez marszałka, pat się pogłębia

Małopolska nadal bez marszałka, pat się pogłębia

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Małżeństwo trafiło do szpitala po tym, jak 28-latek wjechał busem w idących chodnikiem ludzi i uderzył w murek kościoła w Sarbinowie niedaleko Koszalina (woj. zachodniopomorskie). Kierowca był pijany i miał dwa zakazy prowadzenia pojazdów.

Pijany kierowca busa potrącił ludzi na chodniku i wjechał w murek kościoła

Pijany kierowca busa potrącił ludzi na chodniku i wjechał w murek kościoła

Źródło:
TVN24

Atak na pracownika oraz zniszczone kamery, czujniki i szlabany - to efekt zachowania turystów, którzy na siłę chcieli wjechać na parking przed szlakiem prowadzącym do Morskiego Oka. Jak poinformowały władze Tatrzańskiego Parku Narodowego, turyści - w tym osoby bez kupionego biletu - zignorowali fakt, że na parkingu brakowało wolnych miejsc i zaczęli awanturować się z obsługą. Sprawą zajmuje się policja.

Awantura o parking przed szlakiem do Morskiego Oka. Zaatakowany parkingowy, zniszczone urządzenia

Awantura o parking przed szlakiem do Morskiego Oka. Zaatakowany parkingowy, zniszczone urządzenia

Źródło:
PAP

Samolot z warszawskiego Lotniska Chopina do Marsa Alam w Egipcie miał wylecieć w sobotę wieczorem. Tak się jednak nie stało przez kolejnych kilkadziesiąt godzin. Jak poinformowała Kontakt 24 jedna z podróżnych, odlot był wielokrotnie przekładany.

Przyjechali na lotnisko w sobotę. Do Egiptu odlecieli dopiero w poniedziałek

Przyjechali na lotnisko w sobotę. Do Egiptu odlecieli dopiero w poniedziałek

Źródło:
Kontakt 24

Najbliższe dni przyniosą nam spore zachmurzenie i przelotne opady deszczu. Od czwartku temperatura zacznie stopniowo rosnąć. Potem, wraz z napływem masy zwrotnikowej, termometry zaczną pokazywać powyżej 25 stopni. Jest szansa na to, że wróci upał.

Na razie deszcz i chłód. Wiemy, kiedy do Polski wróci gorące zwrotnikowe powietrze

Na razie deszcz i chłód. Wiemy, kiedy do Polski wróci gorące zwrotnikowe powietrze

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed burzami, którym towarzyszyć będą obfite opady deszczu. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

IMGW ostrzega przed ulewami. Uważajmy

IMGW ostrzega przed ulewami. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Tragiczny wypadek w Bilczycach w Małopolsce. Samochód osobowy wjechał w rowerzystkę przewożącą pięcioletnią córkę. 40-latka zginęła na miejscu, dziewczynka w ciężkim stanie trafiła do szpitala. Zatrzymane zostały trzy osoby.

Matka zginęła na miejscu. Jej pięcioletnia córka walczy o życie

Matka zginęła na miejscu. Jej pięcioletnia córka walczy o życie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Poważny wypadek na torach kolejowych w Mazowieckiem. Tir zderzył się z pociągiem, zginął maszynista. Wstrzymano ruch na torach, został przywrócony po kilku godzinach.

Zderzenie tira z pociągiem, nie żyje maszynista

Zderzenie tira z pociągiem, nie żyje maszynista

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

List Jarosława Kaczyńskiego do Zbigniewa Ziobry jest krótki, ale każdy akapit jest ważny. Pokazuje, że obaj mieli wiedzę dotyczącą tego, na co wydawane są pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości - powiedział w TVN24 Wojciech Czuchnowski, dziennikarz "Gazety Wyborczej".

Czuchnowski: Kaczyński i Ziobro wiedzieli, na co idą pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości

Czuchnowski: Kaczyński i Ziobro wiedzieli, na co idą pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
TVN24

Roman Giertych poinformował, że "zespół do spraw rozliczenia PiS składa zawiadomienie na Jarosława Kaczyńskiego z art. 231 par. 2 kk za niepowiadomienie prokuratury o używaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości do prowadzenia kampanii". Prezes PiS w 2019 roku ostrzegał Zbigniewa Ziobrę, że przypadki nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości "mogą przynieść fatalne skutki z punktu widzenia przebiegu kampanii".

Giertych zapowiada zawiadomienie na Kaczyńskiego "za niepowiadomienie prokuratury" w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Giertych zapowiada zawiadomienie na Kaczyńskiego "za niepowiadomienie prokuratury" w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
tvn24.pl

Władze Parku Narodowego Yellowstone po niemal miesiącu od narodzin potwierdziły pojawienie się ekstremalnie rzadkiego białego bizona. Przekazały jednak, że od dnia narodzin nikt więcej go nie widział i jak dotąd nie udało się zlokalizować tego niezwykłego zwierzęcia.

Miał być spełnieniem dawnej przepowiedni. Biały bizon narodził się i znikł

Miał być spełnieniem dawnej przepowiedni. Biały bizon narodził się i znikł

Źródło:
Guardian, New York Times, tvn24.pl

Wszystkie e-papierosy, także te bez nikotyny, mają być dozwolone od 18. roku życia - wynika z założeń projektu ustawy, które zostały opisane w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

E-papierosy tylko dla dorosłych. Nowe plany rządu

E-papierosy tylko dla dorosłych. Nowe plany rządu

Źródło:
PAP

"Król Zanzibaru" to dokument dostępny na platformie Max, opowiadający historię Polaka, który szybko rozwinął hotelowe imperium na afrykańskiej wyspie. W pewnym momencie jednak sieć zbankrutowała, a turyści zostali pozbawieni wakacji, zaś pracownicy pensji. - Grup oszukanych przez Wojtka było wiele - podkreślała we "Wstajesz i weekend" dziennikarka śledcza Agnieszką Szwajgier. O współpracy z Wojtkiem z Zanzibaru opowiadał również oszukany przez niego dziennikarz Żelisław Żyżyński.

Genialny wizjoner czy sprytny oszust? "Król Zanzibaru" na platformie Max

Genialny wizjoner czy sprytny oszust? "Król Zanzibaru" na platformie Max

Źródło:
tvn24.pl