Poznań

Poznaniak krewnym Angeli Merkel. Właśnie się dowiedział

Poznań

Zygmunt Rychlicki z Poznania dowiedział się, że jest krewnym Angeli Merkel
tvn24Krewny Angeli Merkel, Zygmunt Rychlicki, mieszka w poznańskim bloku

Mieszkający na poznańskich Winogradach Zygmunt Rychlicki był zaskoczony, kiedy dowiedział się, że łączą go więzy pokrewieństwa z Angelą Merkel. Babcia poznaniaka, Anna Kaźmierczak, była prababcią kanclerz Niemiec, a dziadek kanclerz, Ludwig Kaźmierczak, był jego wujkiem.

Zygmunt Rychlicki to, że jego przodkowie są także przodkami Angeli Merkel, odkrył w czwartek, po informacjach w mediach na temat polskich korzeni kanclerz.

W rozmowie z reporterem TVN24 poznaniak opowiada, że pamięta dziadka Ageli Merkel, Ludwiga Kaźmierczaka. Jak mówi Rychlicki, ponieważ imię Ludwig pojawiało się w rodzinie dość często, nazywali go również Stasiem.

Kupili razem bułki

Dziadek Angeli Merkel miał ostatni raz przyjechać do Poznania w zimie 1943 roku, w czasie okupacji, na pogrzeb swojej matki, Anny. Został ona pochowana na cmentarzu na Górczynie.

Na tym pogrzebie był również 9-letni wówczas Rychlicki.

- Utkwiło mi w pamięci, że poszedłem z nim do piekarni i kupiłem bułki z makiem, których Polacy nie mieli możliwości kupić - wspomina spotkanie z Kaźmierczakiem.

Rodzinne listy

W archiwum domowym Zygmunta Rychlickiego, oprócz wielu zdjęć przodków kanclerz Niemiec, znajduje się powojenna korespondencja z ojcem Angeli Merkel, który poinformował rodzinę Rychlickich o śmierci Ludwiga Kaźmierczaka.

Z materiałów znalezionych przez reportera TVN24 w archiwach państwowych wynika, że Kaźmierczak został wcielony w 1915 roku do pruskiej armii, a potem osiadł w Berlinie, gdzie otrzymał pracę policjanta. Rodzinę w Poznaniu nadal odwiedzał, co potwierdza Rychlicki.

Polskie korzenie kanclerz Angeli Merkel
Polskie korzenie kanclerz Angeli MerkelFakty po południu | tvn24

Polskie korzenie Angeli Merkel

Nieznane dotychczas szczegóły dotyczące pochodzenia niemieckiej kanclerz zamieszczone są w książce "Angela Merkel - die Kanzlerin und ihre Welt" (Angela Merkel - kanclerz i jej świat), która ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Hofmann und Campe. Autorem biografii jest szef działu zagranicznego dziennika "Sueddeutsche Zeitung" Stefan Kornelius.

Angela Kaźmierczak

Autor dotarł do dokumentów, z których wynika, że pochodzący z Poznania dziadek kanclerz nazywał się Ludwig Kaźmierczak, a ojciec przyszedł na świat jako Horst Kazmierczak.

Dopiero w 1930 roku rodzina Kaźmierczaków zmieniła nazwisko na niemieckie Kasner.

Jeden z dziadków kanclerz pochodził z Polski
Jeden z dziadków kanclerz pochodził z Polskitvn24

Angela Merkel po raz pierwszy publicznie powiedziała o polskich korzeniach w 1995 roku. Potwierdziła tę informację pięć lat później, precyzując, że ma w jednej czwartej polskie pochodzenie.

Autor: mm/mz / Źródło: TVN24 Poznań / PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Poznań

Pozostałe wiadomości