Kolejna śmierć w poznańskim szpitalu. To 71-latek

TVN24 | Poznań

Aktualizacja:
Autor:
FC,aa/i,ks
Źródło:
TVN 24 Poznań/PAP
Poznań: Nie żyje 65-latek zarażony koronawirusemTVN 24
wideo 2/7
TVN 24Poznań: Nie żyje 65-latek zarażony koronawirusem

W szpitalu im. J. Strusia w Poznaniu zmarł 71-latek. To dziesiąty przypadek śmierci osoby zarażonej koronawirusem w Wielkopolsce. Siedmioro pacjentów zmarło tylko w ciągu ostatnich trzech dni.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24 >>>

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE PRZEZ TVN24GO

W poznańskim szpitalu zakaźnym zmarł kolejny pacjent – poinformował poznański magistrat. - To 71-letni mężczyzna - przekazała Joanna Żabierek, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Poznania.

Zgonu mężczyzny nie potwierdziło jeszcze oficjalnie Ministerstwo Zdrowia.

To druga osoba zakażona koronawirusem w Wielkopolsce, o której śmierci poinformowano w piątek. Rano o śmierci 87-latki z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Jak przekazał Tomasz Stube, rzecznik prasowy Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, powodem śmierci był Covid-19. Kobieta miała choroby współistniejące.

To dziesiąta osoba w Wielkopolsce, która zmarła w wyniku zakażenia koronawirusem. Siedmioro z nich zmarło w ciągu ostatnich trzech dni.

W środę zmarło troje seniorów

W środę w szpitalu im. J. Strusia w Poznaniu zmarło troje pacjentów: dwóch mężczyzn w wieku 77 i 94 lat oraz 80-letnia kobieta.

- Niestety, troje kolejnych pacjentów zmarło, mimo intensywnej terapii. Były to osoby w wieku podeszłym, obciążone chorobowo. Niemniej, nie zmarły one z powodu chorób współistniejących, tylko z powodu ewidentnie zakażenia COVID-19, które wywołało zapalenie płuc śródmiąższowe, ostrą niewydolność oddechową – mówił Jacek Górny, kierownik szpitalnego oddziału ratunkowego i rzecznik szpitala zakaźnego w Poznaniu.

Dodał, że "im starszy człowiek i im więcej występujących czynników ryzyka, jak choroby, leki, które pobiera – to niestety sprzyja temu, że przebieg choroby jest niepomyślny, podobnie przy innych chorobach zakaźnych". - To nie jest tak, że COVID-19 jest mityczną chorobą, w której zgony są wyłącznie z powodu chorób współistniejących – nie. One wikłają tę chorobę w sposób, który powoduje jej ciężki przebieg – podkreślił Górny.

W czwartek poinformowano o śmierci kolejnych dwóch pacjentów.

65-letni pacjent szpitala i.m. J. Strusia w Poznaniu zmarł w nocy ze środy na czwartek. - Został przewieziony do szpitala w ciężkim stanie i przyjęty na oddział intensywnej terapii. Mimo tej intensywnej terapii utrzymywał się stan krytyczny i chory niestety zmarł – powiedział Górny.

Rzecznik prasowy Urzędu Miasta Poznania Joanna Żabierek przekazała w czwartek, że zmarły cierpiał na choroby współistniejące, miał m.in. obciążenia pulmonologiczne.

Po godzinie 21 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci ósmej osoby zakażonej koronawirusem w Wielkopolsce.

75-letni mężczyzna zmarł w szpitalu w Pleszewie. Miał choroby współistniejące.

 

Liczba zmarłych rośnie

Pierwszą śmiertelną ofiarą w Polsce zakażoną koronawirusem była 56-letnia kobieta, która przebywała na oddziale zakaźnym poznańskiego szpitala. Zmarła 12 marca. Od początku jej stan był ciężki. Pacjentka była podłączona do respiratora i utrzymywana w stanie śpiączki farmakologicznej. Kobieta już wcześniej miała poważne problemy zdrowotne. Początkowo podejrzewano, że mogła zakazić się koronawirusem od znajomej, która wróciła z Włoch. Jednak badania wskazanej osoby wykluczyły tę możliwość, wynik był negatywny. Testy wykazały, że córka oraz mąż zmarłej, który jest szafarzem w parafii, gdzie mieszka rodzina, również zostali zakażeni SARS-CoV-2.

22 marca zmarła najmłodsza pacjentka, u której jako przyczynę zgonu podano chorobę wywołaną przez koronawirus. To 37-letnia przedszkolanka, która pracowała w powiecie kaliskim. W związku z zakażeniem kobiety, sto osób - w tym dzieci - zostało objętych kwarantanną. Kobieta początkowo trafiła do Szpitala Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy koło Kalisza. Tam przebywała kilka dni. Jak przekazali lekarze, pierwotne leczenie pod kątem bakteryjnym poprawiło stan pacjentki. Ale szybko pojawiły się duszności, stan pogorszył się i pojawiło się podejrzenie, że choroba ma wirusowe podłoże.

30 marca w Poznaniu zmarł 71-latek. To mieszkaniec powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. - 19 marca trafił do szpitala jednoimiennego przy ulicy Szwajcarskiej w Poznaniu. U pacjenta potwierdzono zakażenie koronawirusem. Przyczyną zgonu pacjenta był COVID-19 oraz inne choroby - informował Tomasz Stube.

1 kwietnia Szpital im. J. Strusia w Poznaniu poinformował o śmierci trzech pacjentów - dwóch mężczyzn w wieku 77 i 94 lat oraz 80-letniej kobiety.

2 kwietnia w tym samym szpitalu zmarł 65-latek, a w Pleszewie 75-latek.

3 kwietnia zmarło dwóch pacjentów ze Szpital im. J. Strusia w Poznaniu: 87-latka i 71-latek.

 
 

Autor:FC,aa/i,ks

Źródło: TVN 24 Poznań/PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Poznań