Zamontowali tajemnicze czerwone skrzyneczki, by rozwiać obawy mieszkańców o ruch tramwajów

Źródło:
TVN 24 Poznań
Poznań: Wizualizacja tramwaju na ul. Ratajczaka
Poznań: Wizualizacja tramwaju na ul. RatajczakaUMP
wideo 2/10
Poznań: Wizualizacja tramwaju na ul. RatajczakaUMP

Najpierw weszli do budynków. Tam zamontowali tajemnicze czerwone skrzyneczki. A to co rejestrowały oglądali na pięciu monitorach w pokoju hotelowym. Potem dla wybranych budynków stworzyli "wirtualne bliźniaki". Tak w Poznaniu badano poziom wibracji na ulicy Ratajczaka. Wszystko po to, by mieszkańcy nie bali się tramwajów.

Jeszcze w tym roku ma ruszyć budowa trasy tramwajowej na ulicy Ratajczaka w Poznaniu. Tramwaje mają z niej korzystać już w przyszłym roku. Ale mieszkańcy ulicy Ratajczaka w Poznaniu obawiali się powstania tej trasy. Bali się, że przejeżdżające tramwaje mogą wprowadzać budynki w wibracje, a te mogą pogorszyć ich stan techniczny.

Miasto zapewniało, że tak nie będzie. Ale, by ich przekonać, zlecili specjalistyczną ekspertyzę. Badania przeprowadzono w lutym, a ich wyniki właśnie przekazano do Urzędu Miasta Poznania.

"Ferrari" poszły w ruch

Za ekspertyzę odpowiadała wrocławska firma Komes. Z ich analiz i pomiarów korzystają największe polskie i zagraniczne koncerny, współpracowali nawet z Polską Agencją Kosmiczną i Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO). Do współpracy zaprosili ekspertów z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach, którzy prowadzą monitoring sejsmiczny i parasejsmiczny w całym kraju oraz firmę Metris, specjalistów od monitoringu konstrukcji, którzy nadzorują największe budowy w Polsce, na przykład prowadzili monitoring nasypu drogowego przy warszawskiej oczyszczalni ścieków Czajka czy badania nośności pali terminalu promowego w Świnoujściu.

Badania terenowe przeprowadzono od 8 do 12 lutego. Zaangażowane w nie było osiem osób. Później specjaliści przenieśli się już za biurka, a grono zaangażowane w projekt zwiększyło się do 20 osób.

Wyniki badań drgań zostały szczegółowo przeanalizowaneKomes

Pod lupę wzięto 10 budynków w ciągu ulic Ratajczaka i Niezłomnych na odcinku od ulicy 27 Grudnia i plac Wolności do ulicy Stanisława Matyi. - To były różne budynki, budowane w różnych latach, w innych technologiach – wyjaśnia dr inż. Piotr Harnatkiewicz, prezes Komesu.

Do badań wykorzystano tak zwane "red boxy". - To szwajcarskie urządzenia o wielkości takiego większego pudełka od butów. Firma, która je produkuje jest liderem w produkcji urządzeń do monitoringu sejsmicznego i parasejsmicznych i prawdopodobnie największym dostawcą tego typu urządzeń do elektrowni atomowych na całym świecie. Mówi się, że to takie ferrari wśród czujników parasejsmicznych. Nawet czerwony kolor się zgadza – wyjaśnia Harnatkiewicz.

Jeden z "red boxów" używanych podczas badańKomes

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Jak one działają? - Stawiamy takie pudełeczko, które stanowi autonomiczny czujnik pomiarowy w węźle konstrukcyjnym budynku, na wysokości gruntu. Czujnik mocuje się do podłoża, po czym uruchamia jednym przyciskiem. Jest tak czuły, że rejestruje drgania przekazywane przez grunt na budynek pochodzące przejeżdżających pojazdów, a nawet przebiegające obok osoby, czy trzaśnięcia drzwiami – tłumaczy.

Do Poznania przywieźli cztery takie czujniki. Harnatkiewicz: - Montowaliśmy je w budynkach na okres 24 godzin i rejestrowały to co się wydarzyło w trakcie doby pomiarowej.

Ustawili też kamery, które pokazywały co dzieje się przed budynkiem. Rejestrowały one ruch w tamtym czasie. W hotelowym pokoju stworzyli "centrum dowodzenia" - na pięciu monitorach obserwowali i analizowali schodzące wyniki z pomiarów. A sami - oprócz kontrolowania czy wszystko odpowiednio działa, m.in. zliczali typy pojazdów i obciążenie ruchem kołowym i komunikacji publicznej.

I tak przez pięć dni. Zmieniały się tylko budynki, w których czerwone pudełka się znajdowały.

Harnatkiewicz: - Ludzie bardzo życzliwie nas przyjmowali. Nikt nie zamknął przed nami drzwi przed nosem, a wręcz przeciwnie - mieszkańcy bardzo interesowali się naszą pracą. Zdarzało się, że stali nam za plecami, dopytywali czy wychodzą dobre wyniki czy złe, czy jakoś mogą nam pomóc. To było niesamowite, bardzo im dziękujemy.

Oprócz budynków przy ulicach Ratajczaka i Niezłomnych, badania przeprowadzono też w dwóch innych budynkach, obok których już jeżdżą tramwaje: Biurze Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta przy ulicy Święty Marcin i w Arkadii przy placu Wolności. – To budynki, które znajdują się w okolicy torów tramwajowych wykonanych w różnych technologiach. Analiza poziomów oddziaływań przekazywanych przez grunt i działających na te budynki, pokazują nam dobrze różnicę jaka jest i jaka będzie dla tak zwanego torowiska starego a nowego typu – mówi.

Koło biura na ul. Święty Marcin jest już nowe torowiskoKomes

Potem przyszedł czas na analizy. Wykorzystano do nich m.in. program Nastran, który od początku lat 60. ubiegłego wieku pozwolił NASA diametralnie przyspieszyć i rozwinąć projekty zdobywania kosmosu. Była to pierwsza technologia kosmiczna, jaka otrzymała w 1988 roku nagrodę Space Technology Hall of Fame od Space Foundation przy NASA, jako taka, która trwale wpłynęła i zmieniła świat jaki znamy. Wśród innych nagrodzonych technologii są GPS, internet przesyłany za pośrednictwem satelitów czy GeoEye znany wszystkim m.in. jako Mapy Google.

- Zdobyte podczas pomiarów dane wyjściowe odnosiliśmy do założeń projektowych i przyjętej technologii budowy trasy. W naszym biurze zbudowaliśmy komputerowe modele numeryczne tych dziesięciu budynków jako tak zwane wirtualne bliźniaki, zidentyfikowaliśmy warunki mechaniczne, warunki gruntowe posadowienia i dokonaliśmy symulacji wstrząsów sejsmicznych dla kilku scenariuszy wymuszeń. Jednym z nim było wymuszenie jakie mogłoby się pojawić na budynkach w przypadku zastosowania tzw. torowiska starego typu jak przy Arkadii bez układu tłumienia i dla torowiska tzw. nowego typu, gdzie zastosowano szereg układów wytłumiających drgania – jak na ulicy Święty Marcin.

Po 60 dniach od rozpoczęcia prac raport był gotowy.

Położą poduszki, będzie dobrze

Wynik przeprowadzonych był badań był jasny. Harnatkiewicz: - Przy zastosowaniu technologii torowiska takiej jak na ulicy Święty Marcin, komfort ludzi w budynkach przy ulicy Ratajczaka się nie pogorszy. W naszej opinii ta technologia jest najlepszą z możliwych.

A miasto idzie nawet krok dalej: "Hałas powodowany przez ruch uliczny po zakończeniu inwestycji będzie mniejszy niż dziś, mimo wprowadzenia w ulicę tramwaju" – ogłosili urzędnicy.

Skąd takie wnioski? Harnatkiewicz zwraca uwagę na wyniki porównania odczytywanych wartości drgań dla budynków na ulicach Święty Marcin i Ratajczaka. Badania były dodatkowo weryfikowane przy pomocy unikalnego urządzenia pomiarowego - interferometrycznego radaru geodezyjnego firmy IDS/Leica. Za tą skomplikowana nazwą kryje się urządzenie m.in. do analizy mikrodrgań na obszarach zagrożonych na przykład wystąpieniem osuwisk. 

Badania przed ArkadiąKomes

- Z otrzymanych badań porównawczych wynika, iż mimo, że budynek Arkadii był dalej od torowiska, to odczytywane w nim wartości drgań były prawie dwa razy większe niż na ulicy Święty Marcin na budynku bliżej ulicy, gdzie mamy torowisko w takiej technologii w jakiej ma powstać trasa na ulicy Ratajczaka – mówi.

Co to za rozwiązania? - Mamy tu pełną izolację pionową i poziomą. Torowisko będzie odizolowane od pozostałej infrastruktury matami antywibracyjnymi – tłumaczy Harnatkiewicz. Będą to takie poduszki, które zostaną ułożone pod szynami.

Dodatkowo tory będą zatopione w specjalnym tworzywie, która ma ograniczać drgania podczas przejeżdżania tramwaju. To masa poliuretanowa. Z tego samego materiału produkuje się pianki budowlane, gąbki w meblach czy do mycia, sztuczną skórę czy kleje. Innego typu masa zostanie jeszcze wykorzystana do mocowania szyn.

Harnatkiewicz: - To rzadko spotykane rozwiązanie, ale obecnie to najlepsze rozwiązanie przy zestawieniu korzyści do kosztów. Myślę, że wybrane dla tej trasy rozwiązania wybrano by także gdyby tramwaj budowano na przykład przy muzeum w Luwrze.

Miasto dodatkowo zamierza też ułożyć "cichą nawierzchnię" na jezdniach i uspokoić na ulicy Ratajczaka ruch kołowy. A to też ograniczy drgania.

Badania na ulicy Ratajczaka przeprowadzono w lutymKomes

Poznań przebudowuje centrum

Budowa trasy tramwajowej w ul. Ratajczaka jest II etapem Projektu "Program Centrum" zakładającym gruntowną przebudowę dużej części śródmieścia. 

W pierwszym etapie przebudowano odcinek ulicy Święty Marcin między ulicami Gwarna a Ratajczaka.

Tak wygląda ulica Święty Marcin po remoncieMiasto Poznań

Wkrótce rozpoczną się prace nad uspokojeniem ruchu samochodowego, przebudową torowiska tramwajowego i budową infrastruktury rowerowej na ulicach Al. Marcinkowskiego, Święty Marcin i Placu Wolności.  10 kwietnia planowane jest rozpoczęcie zasadniczych robót budowlanych.

Pod koniec marca zamiast wycinać drzewa i krzewy rosnące do tej pory na Al. Marcinkowskiego, na wysokości hotelu Rzymskiego, zdecydowano o ich przesadzeniu. - Pod kontrolą inspektora nadzoru terenów zieleni do Parku Rataje przesadzimy łącznie 11 klonów pospolitych oraz cisy pośrednie o powierzchni 59 metrów kwadratowych - mówił Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Przeprowadzka klonów i cisów z Al. Marcinkowskiego
Przeprowadzka klonów i cisów z Al. Marcinkowskiego01.04.Poznańskie Inwestycje Miejskie

Zieleń wrócić ma po przebudowie: nasadzonych zostanie 36 dębów kolumnowych, pojawią się także m.in. berberysy i irgi.

- Prace w tym obszarze potrwają do jesieni 2022 roku. Kolejne etapy inwestycji w dalszej części placu Wolności i w ciągu ulic 27 Grudnia, Gwarna zgodnie z harmonogramem zostaną objęte przebudową jesienią 2021 r. Całość inwestycji planujemy zakończyć w 2023 r. – informuje Grzegorz Kamiński, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

Jesienią planowane jest rozpoczęcie robót w obszarze skrzyżowania Św. Marcin, Towarowa i al. Niepodległości. Oprócz wymiany torowiska, powstanie tu też prawoskręt dla tramwajów z ulicy towarowej w ulicę Święty Marcin, powstanie też nowy przystanek tramwajowy.- Przewidywany termin wykonania zadania przypada na 2023 r. – podaje Kamiński.

Poznań: Przebudowa centrum
Poznań: Przebudowa centrum01.04.Miasto Poznań

W II etapie, oprócz powstałej nowej trasy tramwajowej i przebudowy ulic Ratajczaka i Niezłomnych, przebudowane zostanie skrzyżowanie ulic Królowej Jadwigi, Niezłomnych, Matyi i al. Niepodległości.

- Rozpoczęcie robót budowlanych w ciągu ulicy Ratajczaka planowane jest na przełomie III/IV kwartału 2021 r., natomiast zakończenie to przełom lat 2022/2023 – wyjaśnia Kamiński.

Nowa trasa ma skrócić trasę z centrum na Wildę. Właśnie dla tego przedsięwzięcia została wykonana ekspertyza drgań.

Autorka/Autor:FC/gp

Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: UMP

Pozostałe wiadomości

Lekarze apelowali o szczepienie dzieci na odrę i ostrzegali. Niestety, realizuje się czarny scenariusz. UNICEF alarmuje, że polska populacja straciła zbiorową odporność. Powód to niska wyszczepialność. Wynosi ona sporo poniżej progu bezpieczeństwa - 95 procent.

UNICEF: populacja Polski straciła zbiorową odporność na odrę. Powód to niska wyszczepialność

UNICEF: populacja Polski straciła zbiorową odporność na odrę. Powód to niska wyszczepialność

Źródło:
Fakty TVN

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył w środę, że z zadowoleniem przyjmuje stanowisko J.D. Vance'a, kandydata Donalda Trumpa na wiceprezydenta USA, w sprawie wojny na Ukrainie. Tymczasem - jak pisze Reuters - wśród europejskich sojuszników USA rośnie zaniepokojenie postawą Vance'a w sprawie Ukrainy. Media przypominają, że w przeszłości ten polityk mówił wprost, iż "nie obchodzi go", co się stanie z Ukrainą i że "rosyjsko-ukraiński spór dotyczący granic nie ma nic wspólnego" z bezpieczeństwem narodowym USA.

Siergiej Ławrow o słowach J.D. Vance'a w sprawie Ukrainy: możemy się jedynie cieszyć

Siergiej Ławrow o słowach J.D. Vance'a w sprawie Ukrainy: możemy się jedynie cieszyć

Źródło:
Reuters, PAP, TVN24

Jeden fiński i jeden szwedzki myśliwiec zostały poderwane do rosyjskich samolotów operujących w międzynarodowej przestrzeni nad Morzem Bałtyckim. Według agencji STT piloci rosyjskich myśliwców nie zgłosili wcześniej planu lotu i zmierzali w stronę terytorium Rosji. We wspólnej szwedzko-fińskiej operacji maszyny te zostały odprowadzone poza Bałtyk.

Niezgłoszony przelot rosyjskich samolotów nad Bałtykiem. Fińskie i szwedzkie myśliwce poderwane

Niezgłoszony przelot rosyjskich samolotów nad Bałtykiem. Fińskie i szwedzkie myśliwce poderwane

Źródło:
PAP

Z balkonu w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie w środę, 17 lipca, wypadł pacjent. Nie przeżył upadku. Policja wyjaśnia przyczyny zdarzenia.

Z balkonu wypadł pacjent szpitala, zginął na miejscu

Z balkonu wypadł pacjent szpitala, zginął na miejscu

Źródło:
Kontakt 24

Sześciolatek został potrącony przez ciężarówkę. Załoga Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przetransportowała chłopca do szpitala.

Sześciolatek na rowerku potrącony przez ciężarówkę

Sześciolatek na rowerku potrącony przez ciężarówkę

Źródło:
TVN24

Zdaniem śledczych osobą odpowiedzialną za śmierć sześciorga gości luksusowego hotelu w Bangkoku jest najpewniej 56-letnia Sherine Chong. Kobieta miała najpierw podać zatrutą herbatę piątce odwiedzających ją osób, a następnie także sama ją wypić. Z zeznań świadków wyłania się także prawdopodobna przyczyna zabójstwa - Chong miała być winna pozostałym ofiarom ogromne sumy pieniędzy.

Sześć ciał w luksusowym hotelu. Świadkowie o przyczynie zbrodni i wielkich pieniądzach

Sześć ciał w luksusowym hotelu. Świadkowie o przyczynie zbrodni i wielkich pieniądzach

Źródło:
The Straits Times, The Bangkok Post, tvn24.pl

W wyniku pożaru centrum handlowego w Zigongu w prowincji Syczuan na południowym wschodzie Chin zginęło co najmniej sześć osób - podała państwowa telewizja CCTV. Wcześniej informowano o nieokreślonej liczbie uwięzionych w budynku ludzi.

Pożar centrum handlowego. Są ofiary

Pożar centrum handlowego. Są ofiary

Źródło:
PAP

Posłowie Koalicji Obywatelskiej chcą zakazu trzymania psów na uwięzi. Do Sejmu wpłynął projekt ustawy w tej sprawie.

Zakaz w sprawie psów. Jest projekt

Zakaz w sprawie psów. Jest projekt

Źródło:
PAP

Szef MSZ Radosław Sikorski odebrał w imieniu premiera Donalda Tuska nagrodę Chatham House. Została ona przyznana między innymi "w uznaniu niezachwianego zaangażowania w przywracanie demokracji w Polsce". Podczas uroczystości wręczenia nagrody w Londynie były premier Wielkiej Brytanii John Major mówił, że zaangażowanie Tuska na rzecz demokracji jest ważne nie tylko dla Polski, ale także dla innych krajów.

Prestiżowa nagroda dla Tuska. W jego imieniu odebrał ją Sikorski

Prestiżowa nagroda dla Tuska. W jego imieniu odebrał ją Sikorski

Źródło:
PAP

- Osobiście zapewne bym podjął taką samą decyzję, bo zasada prawa karnego procesowego jest taka, że immunitetów nie możemy interpretować rozszerzająco - tak o działaniach podjętych przez prokuraturę w sprawie byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Robert Kmieciak, prezes Stowarzyszenia Lex Super Omnia. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej, mówiła, że "sprawa ma charakter zupełnie nietypowy".

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

Źródło:
TVN24

Były prezes Orlenu Jacek Krawiec został szefem rady dyrektorów PGNiG Upstream Norway (PUN) - wynika z informacji na stronie spółki. PUN to norweska spółka córka koncernu, udziałowiec złóż węglowodorów na norweskim szelfie i na Morzu Północnym.

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Źródło:
PAP

Zalane autostrady, podtopione budynki, brak prądu - z takimi trudnościami musieli się mierzyć mieszkańcy największego kanadyjskiego miasta. Toronto nawiedziły ulewne deszcze. Takich opadów nie było tu od ponad 80 lat.

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CBC, BBC

Samochód wjechał w ogródek restauracji w XX dzielnicy we wschodniej części Paryża – podał dziennik "Le Figaro". Jedna osoba zginęła, a kilka zostało rannych. Kierowca był nietrzeźwy i zbiegł z miejsca wypadku.

Wjechał w ogródek restauracji i uciekł. Jedna osoba nie żyje

Wjechał w ogródek restauracji i uciekł. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
PAP

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Jeśli ten projekt będzie taki sam, to wątpię, żeby ktokolwiek zmienił zdanie - powiedział w "Faktach po Faktach" europoseł Krzysztof Hetman (PSL), odnosząc się do zapowiedzi ponownego wniesienia do Sejmu odrzuconego już raz projektu w sprawie aborcji. Zdecydowana większość ludowców była przeciwko przyjęciu regulacji. Europosłanka Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica) zwróciła się do prezesa PSL. - Władku, jesteś umoczony po dziurki w nosie w średniowieczu. Nie słuchasz tego, co mówią do ciebie wyborcy - oceniła.

Zapowiedź nowego projektu. "Wątpię, żeby ktokolwiek zmienił zdanie"

Zapowiedź nowego projektu. "Wątpię, żeby ktokolwiek zmienił zdanie"

Źródło:
TVN24

- Tajwan powinien płacić Stanom Zjednoczonym za obronę przed Chinami - oświadczył Donald Trump, były prezydent USA i kandydat republikanów w tegorocznych wyborach. Słowa te wywołały początkowo jedynie lakoniczną reakcję Tajpej, ale niedługo później rządząca partia wydała w tej sprawie oświadczenie.

Donald Trump o "płaceniu za obronę". Jest reakcja Tajwanu

Donald Trump o "płaceniu za obronę". Jest reakcja Tajwanu

Źródło:
PAP, Reuters
Ma szansę być drugim najpotężniejszym człowiekiem w Ameryce. A niedługo może numerem jeden

Ma szansę być drugim najpotężniejszym człowiekiem w Ameryce. A niedługo może numerem jeden

Źródło:
tvn24.pl
Premium

- Prokuratura ustaliła, że immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego RE nie wyłącza możliwości postawienia zarzutów, zatrzymania i aresztowania - powiedział na konferencji prasowej minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Dodał, że decyzja sądu w sprawie aresztu dla Marcina Romanowskiego "w żaden sposób nie przekreśla" śledztwa w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Zapowiedział też, że w ciągu "najbliższych dni" prokuratura odwoła się od decyzji sądu.

Bodnar: decyzja sądu nie przekreśla śledztwa w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Bodnar: decyzja sądu nie przekreśla śledztwa w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
TVN24

"Shogun", "The Bear", "Zbrodnie po sąsiedzku" czy "Detektyw: Kraina nocy" - to seriale, które zdobyły najwięcej nominacji do nagród Emmy 2024. Drugi sezon "The Bear" pobił kolejny rekord w historii amerykańskich nagród. Meryl Streep po raz kolejny zadebiutowała, a 91-letnia Carol Burnett ma szansę na swoją ósmą statuetkę.

Emmy 2024. Te tytuły poradziły sobie najlepiej. Lista nominacji

Emmy 2024. Te tytuły poradziły sobie najlepiej. Lista nominacji

Źródło:
tvn24.pl

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację misji o nazwie Ramses. Jej celem jest dotarcie do asteroidy Apophis - poinformował portal space.com. W 2029 roku obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne.

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

Źródło:
PAP, space.com

IMGW ostrzega przed burzami. Podczas wyładowań wiatr może osiągać w porywach prędkość do 80 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ostrzeżenia na południu kraju. Uważajmy na burze

Ostrzeżenia na południu kraju. Uważajmy na burze

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Podróż pociągiem ze Stambułu do Paryża, żeglowanie łódką po włoskim jeziorze Garda, czy może przejazd przez malownicze wioski Irlandii? Oto część z listy 11 podróży po Europie, które według redaktorów magazynu podróżniczego "Conde Nast Traveller" każdy powinien choć raz odbyć w swoim życiu. Co jeszcze znalazło się na ich liście?  

11 podróży po Europie, które każdy powinien odbyć w życiu 

11 podróży po Europie, które każdy powinien odbyć w życiu 

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na austriackich lotniskach panuje chaos. Tylko w ostatnim tygodniu ponad 1000 lotów było opóźnionych, a blisko 100 zostało odwołanych.

Odwołane i opóźnione loty. Potężny chaos na lotniskach

Odwołane i opóźnione loty. Potężny chaos na lotniskach

Źródło:
PAP

Wzrost cen konsumpcyjnych w Polsce w czerwcu 2024 roku wyniósł 2,9 procent rok do roku - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Wskaźnik dla Polski jest powyżej średniej Unii Europejskiej, gdzie inflacja liczona według HICP wyniosła w ujęciu rocznym 2,6 procent.

Tak rosną ceny w Europie. Polska powyżej średniej

Tak rosną ceny w Europie. Polska powyżej średniej

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ikea poinformowała o wycofaniu z rynku ładowarki uniwersalnej VARMFRONT ze względu na wadę produktową, stwarzającą ryzyko pożarowe. Sieć apeluje do klientów, którzy nabyli produkt, by niezwłocznie zaprzestali go używać i skontaktowali się z firmą w celu wymiany urządzenia lub zwrotu pieniędzy.

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Źródło:
tvn24.pl

Między prezydentem a rządem trwa spór o odwołanie niektórych ambasadorów i powołanie nowych. Sprawdziliśmy, gdzie te stanowiska pozostają wciąż nieobsadzone. Izrael, Austria, Egipt, Włochy... - jak wynika z danych MSZ, problem dotyczy ponad 20 procent placówek zagranicznych.

Spór o ambasadorów. W ilu krajach wciąż ich nie ma?

Spór o ambasadorów. W ilu krajach wciąż ich nie ma?

Źródło:
Konkret24

Wydarzenia wokół Marcina Romanowskiego, posła klubu PiS, polityka Suwerennej Polski i byłego wiceministra sprawiedliwości, nabrały tempa. We wtorek usłyszał prokuratorskie zarzuty, ale nie trafi do aresztu, bo nie zgodził się na to sąd. Przypominamy, o co w tym wszystkim chodzi.

O co chodzi w sprawie Marcina Romanowskiego. Podsumowujemy

O co chodzi w sprawie Marcina Romanowskiego. Podsumowujemy

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura nie zapoznała się jeszcze z uzasadnieniem postanowienia sądu o odmowie tymczasowego aresztowania Marcina Romanowskiego. W zależności od zaprezentowanych w nim argumentów, zapadnie decyzja co do dalszych kroków - powiedział prokurator krajowy Dariusz Korneluk. Ocenił, że nie można mówić o jakiejkolwiek kompromitacji prokuratury.

"Nie możemy mówić o kompromitacji". Prokurator krajowy o dalszych krokach w sprawie Romanowskiego

"Nie możemy mówić o kompromitacji". Prokurator krajowy o dalszych krokach w sprawie Romanowskiego

Źródło:
TVN24, PAP

Prokurator zaryzykował, opierając się na opiniach prawnych, które uznał za słuszne. Teraz musi wystąpić do Rady Europy o uchylenie immunitetu i ponowić czynności, które zostały już przeprowadzone - mówiła na antenie TVN24 sędzia Beata Morawiec, prezes Stowarzyszenia Sędziów "Themis", odnosząc się do sprawy Marcina Romanowskiego. Oceniła jednak, że "w pierwszej kolejności prokuratura złoży zażalenie na postanowienie sądu".

Romanowski na wolności i co dalej? Tłumaczy sędzia Morawiec

Romanowski na wolności i co dalej? Tłumaczy sędzia Morawiec

Źródło:
TVN24
Szedł przebrany za chłopa. Nie bał się o siebie, lecz o 10-letnią przewodniczkę

Szedł przebrany za chłopa. Nie bał się o siebie, lecz o 10-letnią przewodniczkę

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dopracowany w najmniejszych szczegółach polski serial kryminalny "Odwilż" zdobył ogromną popularność w całej Europie. Historia o poranionej życiowo policjantce, która nie umie uporządkować swojego życia, a jednocześnie obsesyjnie próbuje rozwikłać zagadkę tajemniczego morderstwa - hipnotyzuje. Produkcja korzysta z hollywoodzkich schematów, jednak robi to w sposób ciekawy i przemyślany. Pierwszy sezon można obejrzeć na platformie Max. Wkrótce premiera drugiego.

Polski serial podbił Europę. Wkrótce drugi sezon na platformie Max

Polski serial podbił Europę. Wkrótce drugi sezon na platformie Max 

Źródło:
tvn24.pl

Nowości filmowe, hitowe seriale oraz kultowe produkcje, tak najkrócej można streścić listę piętnastu najchętniej wybieranych pozycji programowych serwisu Max w ciągu pierwszego miesiąca funkcjonowania w Polsce.

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Źródło:
prasa.wbdpoland.pl