Zamontowali tajemnicze czerwone skrzyneczki, by rozwiać obawy mieszkańców o ruch tramwajów

Źródło:
TVN 24 Poznań
Poznań: Wizualizacja tramwaju na ul. Ratajczaka
Poznań: Wizualizacja tramwaju na ul. RatajczakaUMP
wideo 2/10
Poznań: Wizualizacja tramwaju na ul. RatajczakaUMP

Najpierw weszli do budynków. Tam zamontowali tajemnicze czerwone skrzyneczki. A to co rejestrowały oglądali na pięciu monitorach w pokoju hotelowym. Potem dla wybranych budynków stworzyli "wirtualne bliźniaki". Tak w Poznaniu badano poziom wibracji na ulicy Ratajczaka. Wszystko po to, by mieszkańcy nie bali się tramwajów.

Jeszcze w tym roku ma ruszyć budowa trasy tramwajowej na ulicy Ratajczaka w Poznaniu. Tramwaje mają z niej korzystać już w przyszłym roku. Ale mieszkańcy ulicy Ratajczaka w Poznaniu obawiali się powstania tej trasy. Bali się, że przejeżdżające tramwaje mogą wprowadzać budynki w wibracje, a te mogą pogorszyć ich stan techniczny.

Miasto zapewniało, że tak nie będzie. Ale, by ich przekonać, zlecili specjalistyczną ekspertyzę. Badania przeprowadzono w lutym, a ich wyniki właśnie przekazano do Urzędu Miasta Poznania.

"Ferrari" poszły w ruch

Za ekspertyzę odpowiadała wrocławska firma Komes. Z ich analiz i pomiarów korzystają największe polskie i zagraniczne koncerny, współpracowali nawet z Polską Agencją Kosmiczną i Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO). Do współpracy zaprosili ekspertów z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach, którzy prowadzą monitoring sejsmiczny i parasejsmiczny w całym kraju oraz firmę Metris, specjalistów od monitoringu konstrukcji, którzy nadzorują największe budowy w Polsce, na przykład prowadzili monitoring nasypu drogowego przy warszawskiej oczyszczalni ścieków Czajka czy badania nośności pali terminalu promowego w Świnoujściu.

Badania terenowe przeprowadzono od 8 do 12 lutego. Zaangażowane w nie było osiem osób. Później specjaliści przenieśli się już za biurka, a grono zaangażowane w projekt zwiększyło się do 20 osób.

Wyniki badań drgań zostały szczegółowo przeanalizowaneKomes

Pod lupę wzięto 10 budynków w ciągu ulic Ratajczaka i Niezłomnych na odcinku od ulicy 27 Grudnia i plac Wolności do ulicy Stanisława Matyi. - To były różne budynki, budowane w różnych latach, w innych technologiach – wyjaśnia dr inż. Piotr Harnatkiewicz, prezes Komesu.

Do badań wykorzystano tak zwane "red boxy". - To szwajcarskie urządzenia o wielkości takiego większego pudełka od butów. Firma, która je produkuje jest liderem w produkcji urządzeń do monitoringu sejsmicznego i parasejsmicznych i prawdopodobnie największym dostawcą tego typu urządzeń do elektrowni atomowych na całym świecie. Mówi się, że to takie ferrari wśród czujników parasejsmicznych. Nawet czerwony kolor się zgadza – wyjaśnia Harnatkiewicz.

Jeden z "red boxów" używanych podczas badańKomes

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Jak one działają? - Stawiamy takie pudełeczko, które stanowi autonomiczny czujnik pomiarowy w węźle konstrukcyjnym budynku, na wysokości gruntu. Czujnik mocuje się do podłoża, po czym uruchamia jednym przyciskiem. Jest tak czuły, że rejestruje drgania przekazywane przez grunt na budynek pochodzące przejeżdżających pojazdów, a nawet przebiegające obok osoby, czy trzaśnięcia drzwiami – tłumaczy.

Do Poznania przywieźli cztery takie czujniki. Harnatkiewicz: - Montowaliśmy je w budynkach na okres 24 godzin i rejestrowały to co się wydarzyło w trakcie doby pomiarowej.

Ustawili też kamery, które pokazywały co dzieje się przed budynkiem. Rejestrowały one ruch w tamtym czasie. W hotelowym pokoju stworzyli "centrum dowodzenia" - na pięciu monitorach obserwowali i analizowali schodzące wyniki z pomiarów. A sami - oprócz kontrolowania czy wszystko odpowiednio działa, m.in. zliczali typy pojazdów i obciążenie ruchem kołowym i komunikacji publicznej.

I tak przez pięć dni. Zmieniały się tylko budynki, w których czerwone pudełka się znajdowały.

Harnatkiewicz: - Ludzie bardzo życzliwie nas przyjmowali. Nikt nie zamknął przed nami drzwi przed nosem, a wręcz przeciwnie - mieszkańcy bardzo interesowali się naszą pracą. Zdarzało się, że stali nam za plecami, dopytywali czy wychodzą dobre wyniki czy złe, czy jakoś mogą nam pomóc. To było niesamowite, bardzo im dziękujemy.

Oprócz budynków przy ulicach Ratajczaka i Niezłomnych, badania przeprowadzono też w dwóch innych budynkach, obok których już jeżdżą tramwaje: Biurze Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta przy ulicy Święty Marcin i w Arkadii przy placu Wolności. – To budynki, które znajdują się w okolicy torów tramwajowych wykonanych w różnych technologiach. Analiza poziomów oddziaływań przekazywanych przez grunt i działających na te budynki, pokazują nam dobrze różnicę jaka jest i jaka będzie dla tak zwanego torowiska starego a nowego typu – mówi.

Koło biura na ul. Święty Marcin jest już nowe torowiskoKomes

Potem przyszedł czas na analizy. Wykorzystano do nich m.in. program Nastran, który od początku lat 60. ubiegłego wieku pozwolił NASA diametralnie przyspieszyć i rozwinąć projekty zdobywania kosmosu. Była to pierwsza technologia kosmiczna, jaka otrzymała w 1988 roku nagrodę Space Technology Hall of Fame od Space Foundation przy NASA, jako taka, która trwale wpłynęła i zmieniła świat jaki znamy. Wśród innych nagrodzonych technologii są GPS, internet przesyłany za pośrednictwem satelitów czy GeoEye znany wszystkim m.in. jako Mapy Google.

- Zdobyte podczas pomiarów dane wyjściowe odnosiliśmy do założeń projektowych i przyjętej technologii budowy trasy. W naszym biurze zbudowaliśmy komputerowe modele numeryczne tych dziesięciu budynków jako tak zwane wirtualne bliźniaki, zidentyfikowaliśmy warunki mechaniczne, warunki gruntowe posadowienia i dokonaliśmy symulacji wstrząsów sejsmicznych dla kilku scenariuszy wymuszeń. Jednym z nim było wymuszenie jakie mogłoby się pojawić na budynkach w przypadku zastosowania tzw. torowiska starego typu jak przy Arkadii bez układu tłumienia i dla torowiska tzw. nowego typu, gdzie zastosowano szereg układów wytłumiających drgania – jak na ulicy Święty Marcin.

Po 60 dniach od rozpoczęcia prac raport był gotowy.

Położą poduszki, będzie dobrze

Wynik przeprowadzonych był badań był jasny. Harnatkiewicz: - Przy zastosowaniu technologii torowiska takiej jak na ulicy Święty Marcin, komfort ludzi w budynkach przy ulicy Ratajczaka się nie pogorszy. W naszej opinii ta technologia jest najlepszą z możliwych.

A miasto idzie nawet krok dalej: "Hałas powodowany przez ruch uliczny po zakończeniu inwestycji będzie mniejszy niż dziś, mimo wprowadzenia w ulicę tramwaju" – ogłosili urzędnicy.

Skąd takie wnioski? Harnatkiewicz zwraca uwagę na wyniki porównania odczytywanych wartości drgań dla budynków na ulicach Święty Marcin i Ratajczaka. Badania były dodatkowo weryfikowane przy pomocy unikalnego urządzenia pomiarowego - interferometrycznego radaru geodezyjnego firmy IDS/Leica. Za tą skomplikowana nazwą kryje się urządzenie m.in. do analizy mikrodrgań na obszarach zagrożonych na przykład wystąpieniem osuwisk. 

Badania przed ArkadiąKomes

- Z otrzymanych badań porównawczych wynika, iż mimo, że budynek Arkadii był dalej od torowiska, to odczytywane w nim wartości drgań były prawie dwa razy większe niż na ulicy Święty Marcin na budynku bliżej ulicy, gdzie mamy torowisko w takiej technologii w jakiej ma powstać trasa na ulicy Ratajczaka – mówi.

Co to za rozwiązania? - Mamy tu pełną izolację pionową i poziomą. Torowisko będzie odizolowane od pozostałej infrastruktury matami antywibracyjnymi – tłumaczy Harnatkiewicz. Będą to takie poduszki, które zostaną ułożone pod szynami.

Dodatkowo tory będą zatopione w specjalnym tworzywie, która ma ograniczać drgania podczas przejeżdżania tramwaju. To masa poliuretanowa. Z tego samego materiału produkuje się pianki budowlane, gąbki w meblach czy do mycia, sztuczną skórę czy kleje. Innego typu masa zostanie jeszcze wykorzystana do mocowania szyn.

Harnatkiewicz: - To rzadko spotykane rozwiązanie, ale obecnie to najlepsze rozwiązanie przy zestawieniu korzyści do kosztów. Myślę, że wybrane dla tej trasy rozwiązania wybrano by także gdyby tramwaj budowano na przykład przy muzeum w Luwrze.

Miasto dodatkowo zamierza też ułożyć "cichą nawierzchnię" na jezdniach i uspokoić na ulicy Ratajczaka ruch kołowy. A to też ograniczy drgania.

Badania na ulicy Ratajczaka przeprowadzono w lutymKomes

Poznań przebudowuje centrum

Budowa trasy tramwajowej w ul. Ratajczaka jest II etapem Projektu "Program Centrum" zakładającym gruntowną przebudowę dużej części śródmieścia. 

W pierwszym etapie przebudowano odcinek ulicy Święty Marcin między ulicami Gwarna a Ratajczaka.

Tak wygląda ulica Święty Marcin po remoncieMiasto Poznań

Wkrótce rozpoczną się prace nad uspokojeniem ruchu samochodowego, przebudową torowiska tramwajowego i budową infrastruktury rowerowej na ulicach Al. Marcinkowskiego, Święty Marcin i Placu Wolności.  10 kwietnia planowane jest rozpoczęcie zasadniczych robót budowlanych.

Pod koniec marca zamiast wycinać drzewa i krzewy rosnące do tej pory na Al. Marcinkowskiego, na wysokości hotelu Rzymskiego, zdecydowano o ich przesadzeniu. - Pod kontrolą inspektora nadzoru terenów zieleni do Parku Rataje przesadzimy łącznie 11 klonów pospolitych oraz cisy pośrednie o powierzchni 59 metrów kwadratowych - mówił Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Przeprowadzka klonów i cisów z Al. Marcinkowskiego
Przeprowadzka klonów i cisów z Al. Marcinkowskiego01.04.Poznańskie Inwestycje Miejskie

Zieleń wrócić ma po przebudowie: nasadzonych zostanie 36 dębów kolumnowych, pojawią się także m.in. berberysy i irgi.

- Prace w tym obszarze potrwają do jesieni 2022 roku. Kolejne etapy inwestycji w dalszej części placu Wolności i w ciągu ulic 27 Grudnia, Gwarna zgodnie z harmonogramem zostaną objęte przebudową jesienią 2021 r. Całość inwestycji planujemy zakończyć w 2023 r. – informuje Grzegorz Kamiński, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

Jesienią planowane jest rozpoczęcie robót w obszarze skrzyżowania Św. Marcin, Towarowa i al. Niepodległości. Oprócz wymiany torowiska, powstanie tu też prawoskręt dla tramwajów z ulicy towarowej w ulicę Święty Marcin, powstanie też nowy przystanek tramwajowy.- Przewidywany termin wykonania zadania przypada na 2023 r. – podaje Kamiński.

Poznań: Przebudowa centrum
Poznań: Przebudowa centrum01.04.Miasto Poznań

W II etapie, oprócz powstałej nowej trasy tramwajowej i przebudowy ulic Ratajczaka i Niezłomnych, przebudowane zostanie skrzyżowanie ulic Królowej Jadwigi, Niezłomnych, Matyi i al. Niepodległości.

- Rozpoczęcie robót budowlanych w ciągu ulicy Ratajczaka planowane jest na przełomie III/IV kwartału 2021 r., natomiast zakończenie to przełom lat 2022/2023 – wyjaśnia Kamiński.

Nowa trasa ma skrócić trasę z centrum na Wildę. Właśnie dla tego przedsięwzięcia została wykonana ekspertyza drgań.

Autorka/Autor:FC/gp

Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: UMP

Pozostałe wiadomości

Z budżetu Rzecznika Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zgromadził luksusowe auta, w tym sprowadzonego z USA za 425 tysięcy złotych SUV-a zwanego "bestią" - podaje OKO.press. Portal ujawnił także zwyczaj fakturowania jednoosobowych posiłków. Jak czytamy, "było normą, że rzecznik zamawiał sobie, co lubił, a następnie sekretarka opisywała fakturę jako 'usługa gastronomiczna na spotkanie RPD'".

"Bestia" i "dolce vita" Mikołaja Pawlaka. Wszystko na koszt podatnika

"Bestia" i "dolce vita" Mikołaja Pawlaka. Wszystko na koszt podatnika

Źródło:
OKO.press, tvn24.pl

Janina Goss i Wojciech Jasiński nie otrzymali absolutorium od zwyczajnego walnego zgromadzenia Orlenu. Łącznie absolutorium nie uzyskało dziesięciu członków rady nadzorczej. Jak poinformował sekcję biznesową portal tvn24.pl Orlen, "nieudzielenie absolutorium przez walne zgromadzenie akcjonariuszy otwiera drogę do dochodzenia odszkodowań od byłych członków rady nadzorczej Orlen".

Goss i Jasiński bez absolutorium od Orlenu. "Droga do dochodzenia odszkodowań"

Goss i Jasiński bez absolutorium od Orlenu. "Droga do dochodzenia odszkodowań"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Na oddziale pediatrycznym Mazowieckiego Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Jak wynika z naszych ustaleń, gdy po nocy spędzonej w szpitalu stan dziecka się pogorszył i doszło do nagłego zatrzymania krążenia, do placówki wezwano zespół ratownictwa medycznego. W dokumentacji po interwencji jako powód zadysponowania karetki wpisano "brak sprzętu do resuscytacji". Jak to możliwe, że w szpitalu zajmującym się leczeniem dróg oddechowych nie było takich urządzeń?

W szpitalu nie było sprzętu, na pomoc wezwano karetkę. Nie żyje 11-miesięczne dziecko

W szpitalu nie było sprzętu, na pomoc wezwano karetkę. Nie żyje 11-miesięczne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński poinformował w środę, że agenci CBA zatrzymali kolejnych czterech pracowników niepublicznych uczelni wyższych, tym razem z Katowic, Krakowa i Łodzi. - Dzisiejsze zatrzymania są kontynuacją dużej sprawy. Ta afera zatacza coraz szersze kręgi - powiedział na konferencji prasowej.

Kolejne zatrzymania na uczelniach. "Ta afera zatacza coraz szersze kręgi"

Kolejne zatrzymania na uczelniach. "Ta afera zatacza coraz szersze kręgi"

Źródło:
PAP, TVN24

Ministerstwo Infrastruktury stanowczo dementuje pojawiające się w mediach informacje odnośnie wzrostu stawki za badanie techniczne pojazdów od 1 lipca 2024 roku - podał resort w mediach społecznościowych. "Informacje nie są prawdziwe" - czytamy.

Wzrost stawki za badanie pojazdu? Jest jasne stanowisko resortu

Wzrost stawki za badanie pojazdu? Jest jasne stanowisko resortu

Źródło:
tvn24.pl

15-latek został poważnie pobity przez swojego 19-letniego kolegę, któremu był winny pieniądze. Chłopca znalazł przypadkowy przechodzień, który wezwał pogotowie. Poszkodowany przebywa w poważnym stanie w szpitalu. 19-latek został zatrzymany i tymczasowo aresztowany na trzy miesiące pod zarzutem usiłowania zabójstwa 15-letniego kolegi.

15-latek nie oddał pożyczonych pieniędzy, został poważnie pobity. 19-latek usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

15-latek nie oddał pożyczonych pieniędzy, został poważnie pobity. 19-latek usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

Źródło:
TVN24, PAP, tvn24.pl

Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro nie odbiera wezwania na poniedziałkowe przesłuchanie przed komisją śledczą do spraw Pegasusa. Szefowa komisji Magdalena Sroka zwróciła się do prokuratury, by za pomocą policji ustalić miejsce jego pobytu i wręczyć wezwanie. - Z tego, co wiem, szuka go policja, żeby to wezwanie dostarczyć - powiedział wiceprzewodniczący komisji Marcin Bosacki z KO.

Ziobro nie odbiera wezwania na komisję. "Stąd też moja decyzja"

Ziobro nie odbiera wezwania na komisję. "Stąd też moja decyzja"

Źródło:
PAP, Onet

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku poinformowało o planowanych i wprowadzonych już zmianach w wystawie głównej. Ma wrócić do formy z 2017 roku. Zdaniem wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza działanie obecnych władz jest "niedopuszczalne". "Usuwanie z niej tych, którzy dawali świadectwo patriotyzmu i niezłomnej walki o dobro Ojczyzny jest niedopuszczalne" - napisał na platformie X.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zmienia wystawę główną. Burza w sieci po słowach Kosiniaka-Kamysza

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zmienia wystawę główną. Burza w sieci po słowach Kosiniaka-Kamysza

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Niedźwiedzia rodzina została zaobserwowana w Dolinie Chochołowskiej. Samica z trójką młodych przeszły przez turystyczny szlak, stosunkowo blisko turystów. Ci jednak zachowali zimną krew i nie zbliżali się do zwierząt, przez co spotkanie zakończyło się szczęśliwie dla wszystkich stron.

Niedźwiedzia rodzina na szlaku w Dolinie Chochołowskiej

Niedźwiedzia rodzina na szlaku w Dolinie Chochołowskiej

Źródło:
Polskie Towarzystwo Tatrzańskie - Oddział w Bielsku-Białej, Stowarzyszenie dla Natury "Wilk", TPN, tvnmeteo.pl

Trzydziestosiedmioletni ochroniarz Gavin Plumb, który planował porwanie Holly Willoughby, zgromadził ponad dziesięć tysięcy fotografii znanej brytyjskiej prezenterki telewizyjnej - ustalili śledczy. O swoich zamierzeniach pisał w internecie, zakupił też odpowiedni ekwipunek.

Ochroniarz planował porwanie prezenterki telewizyjnej. Miał 10 tysięcy jej zdjęć

Ochroniarz planował porwanie prezenterki telewizyjnej. Miał 10 tysięcy jej zdjęć

Źródło:
The Independent, Sky News, tvn24.pl

Ostatniej doby na polskich drogach doszło do co najmniej sześciu wypadków, w których zginęło siedem osób - wynika z danych policji. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje, że ostatniej doby utonęła jedna osoba.

Siedem śmierci na drodze, jedna w wodzie

Siedem śmierci na drodze, jedna w wodzie

Źródło:
PAP

30-latek z Raciborza usłyszał 44 zarzuty za niszczenie elewacji budynków. Mężczyzna przez kilka lat miał nanosić napisy na ściany, był jednak nieuchwytny. Policjanci powiązali z nim akty wandalizmu, gdy ten odsiadywał już wyrok za inne przestępstwa.

Przez kilka lat niszczył elewacje. O wandalizm podejrzewają więźnia

Przez kilka lat niszczył elewacje. O wandalizm podejrzewają więźnia

Źródło:
PAP

Premier Holandii Mark Rutte został nowym sekretarzem generalnym NATO. Wybór był formalnością, od kiedy z wyścigu wycofał się jego główny rywal, prezydent Rumunii Klaus Iohannis. Ze względu na umiejętność wychodzenia z politycznych kryzysów w kraju Rutte zyskał przydomek "Teflonowy Mark".

Jest nowy sekretarz generalny NATO

Jest nowy sekretarz generalny NATO

Źródło:
Reuters, PAP, CNN, tvn24.pl

Mark Rutte został wybrany nowym szefem najsilniejszego sojuszu wojskowego świata. Podkreślił, że to dla niego "ogromny zaszczyt" i "odpowiedzialność, której nie lekceważy". Premier Holandii to postać nietuzinkowa. Co warto o nim wiedzieć?

Na rowerze jeździ nawet do króla. Kim jest nowy szef NATO?

Na rowerze jeździ nawet do króla. Kim jest nowy szef NATO?

Aktualizacja:
Źródło:
Politico, Guardian, Reuters, tvn24.pl

Massachusetts Institute of Technology (MIT) jest najlepszą uczelnią świata - wynika z rankingu QS World University Rankings. Spośród polskich szkół wyższych najlepiej oceniony został Uniwersytet Warszawski, który awansował z 262. na 258. miejsce.

Najlepsze uczelnie świata. Awans polskiego uniwersytetu w prestiżowym rankingu

Najlepsze uczelnie świata. Awans polskiego uniwersytetu w prestiżowym rankingu

Źródło:
topuniversities.com, tvn24.pl

IMGW rozszerzył zasięg pomarańczowych alertów przed upałem. Skwar prognozowany jest w południowej i centralnej części kraju, a w południowej Polsce zagrożenie stanowić mają również burze.

Alarmy dla kolejnych województw. Upał wlewa się w głąb Polski

Alarmy dla kolejnych województw. Upał wlewa się w głąb Polski

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Skoro dowództwo operacyjne nie wiedziało o tym, że rakieta przekroczyła granicę Rzeczypospolitej Polskiej, to siłą rzeczy nie mogło mnie poinformować - powiedział w środę były szef MON Mariusz Błaszczak, komentując wniosek o uchylenie jego immunitetu. Dodał, że czeka na przeprosiny od wszystkich, którzy zarzucali mu kłamstwo.

Błaszczak zabrał głos. Oczekuje przeprosin, Tomczykowi radzi "połknąć język"

Błaszczak zabrał głos. Oczekuje przeprosin, Tomczykowi radzi "połknąć język"

Źródło:
TVN24
Rosyjski pocisk pod Bydgoszczą. Ujawniamy, co i kiedy naprawdę wiedział Błaszczak

Rosyjski pocisk pod Bydgoszczą. Ujawniamy, co i kiedy naprawdę wiedział Błaszczak

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Kilka miesięcy temu w szkole średniej w Kadzidle (Mazowieckie) 18-latek zaatakował uczniów. Do szpitali trafiły trzy osoby. Tuż po zdarzeniu nożownik usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób, teraz do prokuratury dotarła kluczowa opinia. Śledczy już wiedzą, czy Albert G. był świadomy swoich czynów.

Wyszedł z lekcji, wrócił w masce, zaatakował nożem. Jest kluczowy dowód

Wyszedł z lekcji, wrócił w masce, zaatakował nożem. Jest kluczowy dowód

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Paweł Skowroński z Białegostoku, kajakarz i radny Trzeciej Drogi, opublikował w mediach społecznościowych film, na którym mówi, że włączył telewizję, a tu "oranie łba". W tym czasie z ekranu zniknęła minister Barbara Nowacka i pojawiły się nagrania z warszawskiego marszu równości. Komentując burzę, jaką wywołał filmik, twierdzi, że nie chciał obrazić osób LBGT+, a mówiąc, że nie ogląda tego "śmiecia", chodziło mu o telewizor.

Mówił, że nie chce oglądać tego śmiecia. Na ekranie był marsz równości. Twierdzi, że śmieciem nazwał telewizor

Źródło:
tvn24.pl

Południowokoreańska agencja Yonhap opublikowała nagranie z kamery monitoringu, ukazujące moment wybuchu pożaru w fabryce produkującej baterie litowe pod Seulem. "Pokazuje ono wstrząsającą chronologię: gęsty dym pochłonął zakład w ciągu zaledwie 42 sekund od początkowej eksplozji baterii" - podała Yonhap.

Tak zaczął się pożar, w którym zginęły 23 osoby

Tak zaczął się pożar, w którym zginęły 23 osoby

Źródło:
Yonhap, BBC, Reuters

Dwie siostry z Genui znalazły w piwnicy domu swojego zmarłego dziadka ogromną sumę pieniędzy - donosi agencja Adnkronos. Mają jednak teraz problem, gdyż znalezione oszczędności są we włoskich lirach. Od 2002 roku we Włoszech obowiązuje euro, a rodzimej waluty nie można już od lat wymieniać. Jednak walczą. - Wielu dziadków i rodziców oszczędzało pieniądze przez całe życie, a w ten sposób ich wysiłki idą na marne - podkreślają.

Znalazły w piwnicy miliony po dziadku. Mają teraz duży problem

Znalazły w piwnicy miliony po dziadku. Mają teraz duży problem

Źródło:
PAP

Na przełomie sierpnia i września Polska zamierza składać wnioski o płatności z drugiej i trzeciej transzy KPO. By dostać niemal 50 mld zł, Polska musi między innymi zobowiązać się do kupowania ekologicznych autobusów, zmienić Regulamin Sejmu, produkować w kraju więcej leków czy energii ze źródeł odnawialnych. Sprawdzamy, co zapisano w kamieniach milowych.

Kupno ekologicznych autobusów, zmiany Regulaminu Sejmu, produkcja leków. Co musi robić Polska, by dostać kolejne środki z KPO?

Kupno ekologicznych autobusów, zmiany Regulaminu Sejmu, produkcja leków. Co musi robić Polska, by dostać kolejne środki z KPO?

Źródło:
Konkret24

W Sądzie Rejonowym w Brzozowie rusza proces 78-latki, która w Humniskach (Podkarpacie) śmiertelnie potrąciła 11-letniego chłopca. - Syna, brata, wnuka, kuzyna nikt nam już nie wróci, ale wszyscy mamy nadzieję, że wyrok będzie sprawiedliwy - mówi tvn24.pl mama zmarłego chłopca.

Wjechała w grupę dzieci, zginął 11-latek. "Paweł powinien być z nami, a nie w niebie"

Wjechała w grupę dzieci, zginął 11-latek. "Paweł powinien być z nami, a nie w niebie"

Źródło:
tvn24.pl

Ze średniej z sondaży wyciągniętej przez "New York Times" wynika, że prezydent USA Joe Biden i były prezydent Donald Trump mają po 46 procent poparcia.

Biden kontra Trump. Co mówią sondaże

Biden kontra Trump. Co mówią sondaże

Źródło:
PAP

Policja hrabstwa North Yorkshire podała w oświadczeniu, że we wtorek aresztowała czterech mężczyzn pod zarzutem wkroczenia do domu premiera Rishiego Sunaka. Mężczyźni pozostali w areszcie policyjnym w celu przesłuchania, a dochodzenie jest w toku - dodała policja.

Mieli pomysł na "prezent pożegnalny" dla premiera. Zostali aresztowani

Mieli pomysł na "prezent pożegnalny" dla premiera. Zostali aresztowani

Źródło:
PAP

Północnokoreańskie balony ze śmieciami zakłóciły w środę ruch na lotnisku Inczon w Korei Południowej - poinformował w środę rzecznik portu. Jeden z balonów wylądował na płycie lotniska. W związku z incydentem tymczasowo zamknięto trzy pasy startowe.

"Prezent" od sąsiadów sparaliżował lotnisko

"Prezent" od sąsiadów sparaliżował lotnisko

Źródło:
Reuters, PAP

Korea Północna mogła użyć pocisku hipersonicznego podczas nieudanej próby testowej - podało wojsko Korei Południowej. Według agencji Yonhap rakieta spadła poza wyłączną strefą ekonomiczną Japonii.

To mógł być pocisk hipersoniczny

To mógł być pocisk hipersoniczny

Źródło:
PAP, Reuters

Wołodymyr Zełenski poinformował, że doszło do kolejnej wymiany jeńców z Rosją, za pośrednictwem Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Prezydent Ukrainy przekazał, że do kraju wróciło 90 kolejnych obywateli Ukrainy.

Wrócili z rosyjskiej niewoli

Wrócili z rosyjskiej niewoli

Źródło:
TVN24

- To jest tak naprawdę bardzo niedobra wiadomość dla Joe Bidena - tak Jerzy Marek Nowakowski, były ambasador RP w Łotwie i Armenii, komentował w "Faktach po Faktach" wizytę Andrzeja Dudy w Pekinie. Przekonywał, że prezydent USA chce mieć wsparcie ze strony sojuszników z NATO, jeśli chodzi o relacje z Chinami. Politolożka, profesor Katarzyna Pisarska wskazywała, że w Polsce nie dyskutuje się o tym, czy Chiny są "naszym przyjacielem", czy "przyszłym poważnym konkurentem".

"Dwie interpretacje" wizyty Dudy. Jedna to "naprawdę niedobra wiadomość" dla Bidena

"Dwie interpretacje" wizyty Dudy. Jedna to "naprawdę niedobra wiadomość" dla Bidena

Źródło:
TVN24

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie z monitoringu, na którym widać moment tragicznego wypadku w Słupsku. Rozpędzone białe auto osobowe wjeżdża na skrzyżowaniu w wykonującego manewr skrętu motocyklistę. Kierowca samochodu został doprowadzony do prokuratury, motocyklista walczy o życie.

Przerażający wypadek ze Słupska na nagraniu

Przerażający wypadek ze Słupska na nagraniu

Źródło:
tvn24.pl

W gminie Barczewo w województwie warmińsko-mazurskim na posesji, na której są dwie hodowle psów, znaleziono zwłoki pogryzionej siedmiolatki. Jak podaje młodszy aspirant Jacek Wilczewski z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, dziewczyna znała właściciela hodowli i była zaznajomiona z psami.

Siedmioletnia dziewczynka zagryziona przez psy

Siedmioletnia dziewczynka zagryziona przez psy

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Urzędnicy unijni teraz będą się przyglądać, czytać gazety, analizować, co tam obiecują - powiedział w programie "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24 ekonomista, prezes i założyciel Instytutu Finansów Publicznych Sławomir Dudek, odnosząc się do procedury nadmiernego deficytu wobec Polski. Stwierdził jednak, że "paradoksalnie jest to bardzo dobra informacja, bo politycy nie będą mogli tak łatwo puścić nas z torbami".

"Politycy nie będą mogli tak łatwo puścić nas z torbami"

"Politycy nie będą mogli tak łatwo puścić nas z torbami"

Źródło:
TVN24
"Kupa ludzi poginęła". Poszedłem z drwalami do lasu

"Kupa ludzi poginęła". Poszedłem z drwalami do lasu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zgłoszenie o próbie kradzieży lexusa wpłynęło w nocy. Kilkadziesiąt minut później trzej mężczyźni zostali zatrzymani przez policjantów z warszawskiego Bemowa. W aucie, którym jechali znaleziono narzędzia służące do kradzieży pojazdów. Podejrzani usłyszeli już zarzuty karne i zostali tymczasowo aresztowani.

Próbowali ukraść luksusowe auto, kilkadziesiąt minut później byli w rękach policji

Próbowali ukraść luksusowe auto, kilkadziesiąt minut później byli w rękach policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Zacząłem się bać schodzić po kawę. Unikałem rozmów z ludźmi, bo nie chciałem, żeby to pytanie padło. Uświadomiłem sobie, że muszę powiedzieć na głos, jak jest - mówi Piotr Jacoń, dziennikarz TVN24, ojciec transpłciowej córki. Właśnie ukazała się jego druga książka "Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko". Z Piotrem Jaconiem rozmawia Natalia Szostak.

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Źródło:
tvn24.pl

We wtorek padła główna wygrana w Lotto. Z kolei w Lotto Plus nikt z grających nie puścił zwycięskiego kuponu. W najbliższym losowaniu w Lotto będzie można wygrać 2 miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 25 czerwca 2024 roku.

Padła szóstka w Lotto

Padła szóstka w Lotto

Źródło:
tvn24.pl