Krzesło z jadalni Hitlera i tron cesarza Wilhelma II. Po remoncie wnętrza zamku zachwycają

TVN24 | Poznań

Autor:
Filip Czekała
Źródło:
TVN 24 Poznań, PAP
Krzesło z jadalni Hitlera i tron cesarza Wilhelma II w poznańskim zamkuTVN 24
wideo 2/9
TVN 24Krzesło z jadalni Hitlera i tron cesarza Wilhelma II w poznańskim zamku

Powstał w 1910 r. dla cesarza Wilhelma II. Podczas II wojny światowej przerobiony pod kaprysy Hitlera, choć ten nie zdążył tu zajechać. Po latach zabytkowa część dawnego Zamku Cesarskiego w Poznaniu przeszła remont. - Te ściany, które dawniej wyglądały szaro, zaczęły się mienić różnorodnością barw - mówi Zofia Starikiewicz z Centrum Kultury Zamek.

Blisko dwa lata musieli czekać zwiedzający Poznań, by obejrzeć wnętrza Zamku Cesarskiego. Choć budynek jest stosunkowo młody, bo liczy 110 lat, skrywa w sobie kawał historii.

Historia zadrwiła z Niemców

Wybudowano go w 1910 roku, jako rezydencję ostatniego niemieckiego cesarza Wilhelma II. Dzielnica Cesarska, której jest częścią, miała podkreślać germański charakter miasta, jaki - zdaniem Niemców - Poznań miał mieć zawsze.

Projektantem budowli był Franz Heinrich Schwechten, który nadał poznańskiej siedzibie cesarza wygląd średniowiecznego zamczyska.

Chichot historii był taki, że Niemcy cieszyli się nim zaledwie 9 lat. Po Powstaniu Wielkopolskim Poznań przyłączono do Polski, a sam zamek stał się jedną z siedzib Prezydenta II RP.

Zdjęcie lotnicze Zamku CesarskiegoCYRYL

To stąd Hitler miał podziwiać defilady

Podczas II wojny światowej zamek przebudowano pod kaprysy Adolfa Hitlera. To miała być najdalej na wschód wysunięta rezydencja fuehrera.

Za remont, podczas którego ściany i sufity zdarto do gołego kamienia, odpowiadał osobisty architekt Hitlera - Albert Speer. Zamek był najważniejszym elementem planu stworzenia z Poznania miasta-wizytówki, wzorcowej stolicy okręgu III Rzeszy. Przebudowa pierwotnie miała potrwać do końca 1941 r. Wtedy już całe miasto miało mieć niemiecki charakter.

Plany Hitlera. Poznań miał być wzorcowym nazistowskim miastemP. Ciesielski | TVN 24 Poznań

Prace nad przebudową zamku ruszyły już w listopadzie 1939 r. Hitler miał mieć do swojej dyspozycji całe pierwsze piętro, wcześniej należące do cesarza Wilhelma II. Najważniejszym miejscem miał być gabinet wzorowany na tym z kancelarii III Rzeszy w Berlinie. Urządzono go w dawnej kaplicy cesarskiej. Dobudowano nawet balkon z widokiem na ulicę Święty Marcin. To stąd Hitler miał podziwiać defilady. By nie było mu zimno, w gabinecie wykonano w nim podgrzewaną podłogę.

W wieży nad gabinetem Hitlera urządzono salę narad (dziś Sala Pod Zegarem). Drugie piętro zamku przeznaczone było dla Arthura Greisera, namiestnika III Rzeszy w Kraju Warty.

Poznań w okupacji i dziśP. Ciesielski | TVN 24 Poznań

Cała przebudowa zamku znacznie się przedłużyła i nigdy jej nie dokończono. Niemcy zdążyli przeprowadzić prace jedynie w zachodniej części. Przerwano je pod koniec 1944 r., gdy niemieckie oddziały ponosiły klęski na froncie wschodnim. Kosztowała ponad pięć razy więcej niż początkowo planowano - ponad 25 mln marek.

Zamek ze ściętą głową

Adolf Hitler do zamku nigdy nie dotarł. Ale przebudowane pod niego przestrzenie pozostały. Po II wojnie światowej pojawiły się propozycje zburzenia lub przebudowania obiektu. Wtedy też postanowiono obniżyć wieżę zegarową, symbolicznie pozbawiając budowlę dominującego charakteru w architekturze Poznania.

Po II wojnie światowej nie odbudowano zamkowej wieżyTVN 24 Poznań

Przez pierwsze powojenne lata zamek służył uniwersytetowi, później stał się siedzibą władz miasta. Od 1962 roku służy kulturze.

Dużo różu spod kurzu

Teraz, po latach, zabytkowe wnętrza zachodniej części dawnego Zamku Cesarskiego odrestaurowano. Prace ruszyły w październiku 2018 roku i trwały do marca 2020. Przeprowadzone zostały prace budowlane, instalacyjne i konserwatorskie. Projekt objął wybrane, najbardziej reprezentacyjne wnętrza – sale i korytarze na parterze, pierwszym i drugim piętrze budynku. Całkowita wartość projektu wyniosła 21,6 mln zł, kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przekroczyła 14,3 mln zł.

Zamkowe korytarze odzyskały dawny blaskTVN 24 Poznań

W trakcie prac konserwacji poddane zostały zabytkowe elementy wystroju i wyposażenia wnętrz: kamienne okładziny ścienne i podłogi, portale i kartusze, sztukaterie na sufitach i ścianach. Odnowiono wystrój drewniany – boazerie i parkiety oraz elementy metalowe, tj. żyrandole i kinkiety.

W trakcie prac znaleziono szereg ciekawych przedmiotów i dokumentów. Część z nich można zobaczyć na wystawie przygotowanej z okazji otwarcia skrzydła.

Aleksander Przybylski o odkryciu cesarskiej misy w PoznaniuAleksander Przybylski o odkryciu cesarskiej misy w Poznaniu

CZYTAJ TAKŻE W MAGAZYNIE TVN24: TAJEMNICA ORŁA Z DZWONKIEM. BAJKOWE ODKRYCIE W POZNAŃSKIM ZAMKU

Zamek po remoncie już można zwiedzać. I z pewnością jego wnętrza wielu zachwycą. - Efekt prac konserwatorskich jest rzeczywiście imponujący. Te ściany, które dawniej wyglądały szaro, zaczęły się mienić różnorodnością barw. Okazało się, że miejscami wnętrza wyglądają jak z wyobrażeń dzieci o zamku: są różowe, budyniowe. Fantastyczne! - mówi Zofia Starikiewicz z Centrum Kultury Zamek.

Pod szarościami krył się różTVN 24 Poznań

- To są wnętrza z początku lat 40. ubiegłego wieku, reprezentacja fenomenalnej architektury z tamtego czasu - podkreśla Anna Hryniewiecka, dyrektor Centrum Kultury Zamek.

Do wykonania wystroju architektonicznego obiektu zastosowano ponad 20 gatunków różnego rodzaju skał: wapieni i marmurów, granitów, tufu wulkanicznego i piaskowca. Również elementy drewniane po oczyszczeniu ujawniają różnorodność i bogactwo zastosowanych rodzajów drewna: mahoniu, dębu, jesionu, buku, pięknych intarsji i fornirów.

Pamiątki po cesarzu i fuhrerze

Jako że przebudowy zamku pod widzimisię Hitlera nigdy nie dokończono, w Zamku niewiele było wyposażenia. Ale co nieco się zachowało. Jak oryginalne krzesło z jadalni Adolfa Hitlera. Można je teraz oglądać w pokoju orzechowym.

To krzesło miało trafić do jadalni HitleraTVN 24 Poznań

Odnowiono też kamienny cesarski tron wykonany dla Wilhelma II. - Tron jest podwójny, choć cesarz był jeden. To wynika z pewnych tradycji średniowiecznych. To drugie miejsce na tronie zajmował Bóg - wyjaśnia Zofia Starikiewicz.

Tron Wilhelma IITVN 24 Poznań

Zachodnie skrzydło można zwiedzać po zakupieniu biletu wstępu, po wypożyczeniu audioprzewodnika czy uruchomieniu odpowiedniej aplikacji.

Autor:Filip Czekała

Źródło: TVN 24 Poznań, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Poznań