"Tego nie da się słuchać". Poznaniacy mają dość syntezatorów mowy, które od kilku lat czytają komunikaty w autobusach i tramwajach. Dlatego znów chcą tchnąć w nie życie. Zarząd Transportu Miejskiego zapowiada, że pojazdy MPK znów "przemówią ludzkim głosem".
Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu ogłosił właśnie konkurs na lektora zapowiadającego kolejne przystanki w tramwajach i autobusach.
- Poszukujemy lektora, który w autobusach i tramwajach zapowie następny przystanek lub kontrolę biletową oraz odczyta informacje z elektronicznych tablic informacji pasażerskiej - tłumaczy Agnieszka Smogulecka z ZTM Poznań.
Podziękują Ivonie
Obecnie do czytania komunikatów w pojazdach wykorzystywany jest syntezator mowy Ivona. Konkurs "Oddaj głos miastu" ma na celu polepszenie jakości zapowiedzi głosowych. Przedstawiciele ZTM przyznają, że syntezator mowy nie jest rozwiązaniem idealnym, bywa, że prezentowane komunikaty nie są wystarczająco zrozumiałe.
Lektora, który zapowie następny przystanek lub kontrolę biletową oraz odczyta informacje z elektronicznych tablic informacji pasażerskiej, wybiorą mieszkańcy. Osoby o nienagannej dykcji i miłym głosie mogą się zgłaszać do 24 sierpnia.
Zwycięzca konkursu przygotuje komunikaty głosowe z zapowiedziami nazw przystanków w pojazdach komunikacji miejskiej na obszarze aglomeracji poznańskiej. Jego głosem czytane będą emitowane w pojazdach komunikaty, oraz informacje dla osób niewidomych.
Wybiorą sami mieszkańcy
Konkurs został podzielony na dwa etapy. W pierwszym etapie komisja zapozna się z próbkami nagrań przesłanych przez uczestników, aby ocenić m.in. dykcję, akcent, barwę głosu, jakość nagrania oraz proponowane koszty. Następnie pliki dźwiękowe z wyselekcjonowanymi głosami zostaną udostępnione w internecie.
Zwycięzcę wybiorą w internetowym głosowaniu mieszkańcy aglomeracji.
Triumf człowieka nad maszyną
Poznański aktor Paweł Binkowski jest zdania, że ogłoszony konkurs to triumf człowieka nad "bezdusznym" głosem syntezatora. - W głosie lektora czy lektorki jest ciepło, naturalność – słychać żywego człowieka – powiedział.
Przez 16 lat to głos Binkowskiego słyszeli pasażerowie na dworcu kolejowym w Poznaniu.
Wielu pasażerów było przekonanych, że są one wygłaszane na żywo przez dyspozytora ruchu. Jednak nikt nie podawał tych komunikatów na bieżąco. Odtwarzane były z komputera.
Jak wspominał Binkowski, komunikaty nagrywał przez dwa tygodnie w poznańskim studiu przy al. Marcinkowskiego.
- Najpierw trzeba było nagrać główny komunikat "Pociąg osobowy do..." i potem po kolei 800 nazw. Wszystko z zachowaniem odpowiednich akcentów. Następnie komunikaty dotyczące między innymi peronów. Były różne konfiguracje. Najwięcej zajęło oczywiście nagrywanie nazw stacji - wspomina Binkowski.
Aktor szybko stał się obiektem żartów ze strony moich kolegów. - Śmiali się, że ledwo przyjeżdżają do Poznania, wysiadają na dworcu i od razu ich witam - wspominał.
Jak nie dudnić?
W 2012 roku system z odczytywanymi przez niego komunikatami został zastąpiony systemem z głosem syntezatora.
- Głos syntezatora w tramwajach czy autobusach nie jest naturalny. Ja nie mogę tego słuchać, bo to jest po prostu niewygodne do słuchania – powiedział.
Przyszłym lektorom podsuwa też dobre rady: - Lektor wykorzystywany do odczytywania komunikatów nie może mówić zbyt wysokim głosem, bo stanie się to nie do zniesienia, nie może też mówić głosem zbyt niskim – bo będzie dudnił - mówi.
W Warszawie czyta znany lektor
W Warszawie nazwy stacji metra czytają profesjonalni lektorzy. O przystankach w autobusach i tramwajach informuje Tomasz Knapik. Stacje na pierwszej linii metra od 1998 roku zapowiada lektor radiowy i telewizyjny, Ksawery Jasieński.
W II linii warszawskiego metra komunikaty czyta Maciej Gudowski. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych lektorów w Polsce wygrał w 2014 roku w internetowym głosowaniu na „głos" metra. Pokonał w rywalizacji m.in. Krystynę Jandę, Danutę Stenkę czy Andrzeja Matula.
W Wejherowie po kaszubsku
Ciekawe rozwiązanie wprowadzono w Wejherowie (woj. pomorskie). Od 6 stycznia we wszystkich wejherowskich autobusach oprócz polskich zapowiedzi przystanków można usłyszeć również te w języku kaszubskim.
Autor: FC / Źródło: PAP, TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: MPK Poznań | Katarzyna Lesińska