Uczniowie przed wyborem. Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w Poznaniu. Najlepsze licea i technika

Źródło:
TVN24
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w 2023 roku
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w 2023 rokutvn24.pl
wideo 2/4
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w 2023 rokutvn24.pl

Zapowiada się kolejna trudna rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Do liceów, techników i szkół branżowych we wrześniu 2023 znów przyjdzie 1,5 rocznika. W samym Poznaniu dla przyszłych uczniów przygotowano ponad 12 tysięcy miejsc, ale dyrekcje placówek podkreślają, że w roku szkolnym 2023/2024 będą zmagać się z problemami kadrowymi.

Dla obecnych uczniów klas ósmych szkół podstawowych zbliża się czas trudnego wyboru. Już wkrótce zadecydują, do których szkół średnich złożą podanie o przyjęcie. Rekrutacja na rok szkolny 2023/2024 będzie ekstremalnie trudna, bo do liceów, techników i szkół branżowych we wrześniu znów trafi 1,5 rocznika. To efekt obniżenia wieku szkolnego z siedmiu do sześciu lat. Do szkół średnich będzie teraz zdawał rocznik 2009, który rozpoczął naukę w wieku sześciu lat. Oprócz tego dojdzie pół rocznika dzieci z 2008 roku, które poszły do szkoły jeszcze jako siedmiolatki.

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w Poznaniu w roku 2023

W systemie naboru do szkół ponadpodstawowych na rok 2023/24 dostępne będą 12153 miejsca w szkołach w Poznaniu oraz 1872 miejsca w powiecie poznańskim, co daje łącznie możliwość nauki dla 14025 uczniów. To liczba miejsc mniej więcej odpowiadająca liczbie uczniów, którzy po egzaminie ósmoklasisty będzie szukać szkoły średniej. Tym samym na każde dziecko, które ukończy szkołę podstawową w Poznaniu i powiecie, czekać ma miejsce w szkole ponadpodstawowej. W tej liczbie nie są zawarte szkoły działające na terenie Poznania, które nie są prowadzone przez samorząd i nie prowadzą naboru za pomocą wspólnego systemu – w sumie będą one w stanie zaoferować około 2600 miejsc. W porównaniu z zeszłym rokiem powstaną dodatkowe klasy. Koszty z tym związane częściowo poniosą gminy Metropolii Poznań. 21 gmin - siedemnaście gmin powiatu poznańskiego, a także Śrem, Szamotuły, Oborniki i Skoki - wyłoży łącznie 5 mln złotych, tyle samo przeznaczy powiat poznański. W Poznaniu będzie o ponad 50 procent więcej absolwentów ósmych klas niż na przykład przed dwoma laty. Konsekwencją w niektórych placówkach może być nauka w trybie zmianowym. Z powodu braku miejsc w szkołach ponadpodstawowych w Poznaniu część szkół podstawowych znajdujących się w pobliżu szkół średnich, ma im udostępniać sale lekcyjne. W wyniku zwiększonego naboru do szkół w niektórych placówkach może też zabraknąć nauczycieli. Potwierdza to Andrzej Kaczmarek, dyrektor Zespołu Szkół Handlowych. - Rzeczywiście nauczycieli nam brakuje, właściwie do wszystkich przedmiotów. (...) Niestety do zawodu młodzi adepci się nie garną, bo wynagrodzenia w tej sferze są znacznie niższe niż gdziekolwiek indziej, natomiast praca naprawdę ciężka - podkreślił. W zeszłym roku szkolnym w pierwszym naborze do szkół średnich zlokalizowanych w Poznaniu przyjęto ponad 14 tysięcy osób. Miejsc zabrakło dla ponad 3 tysięcy uczniów. Dla tych, którzy "zostali na lodzie" utworzono dodatkowe dziewięć klas w szkołach w całym mieście. Więcej się nie dało, bo zabrakłoby nauczycieli. W efekcie nie udało się całkowicie zniwelować problemu i w dzień rozpoczęcia nauki, bez szkoły pozostawało 700 uczniów, chcących kontynuować naukę w szkołach średnich w Poznaniu. Po pierwszym tygodniu września większość z nich znalazła klasy. Ostatnich kilkudziesięciu uczniów mogło poszukiwać na własną rękę szkół z wolnymi miejscami w klasach lub zgłaszać się bezpośrednio do Wydziału Oświaty, gdzie wolne miejsca pomagali im znaleźć urzędnicy. Część z nich musiała znaleźć szkoły poza Poznaniem.

CZYTAJ TEŻ: Normą będą 40-osobowe klasy, lekcje na trzy zmiany. Ścisk jak 20 lat temu

Egzamin ósmoklasisty i rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w 2023 roku w Poznaniu

Egzamin ósmoklasisty to pierwszy ważny egzamin, do którego przystępują uczniowie podczas swojej ścieżki edukacyjnej. Jest podsumowaniem wiedzy zdobytej w szkole podstawowej, i choć nie da się go nie zdać, jego wynik istotnie wpływa na to, czy uczeń dostanie się do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej.

Egzamin ósmoklasisty 2023 odbędzie się w dniach 23-25 maja. Każda z jego części wystartuje o godzinie 9. Uczniowie będą mieli: ■ 2 godziny zegarowe na rozwiązanie części z języka polskiego, ■ 100 minut na część matematyczną ■ oraz 1,5 godziny na napisanie egzaminu z wybranego języka nowożytnego.

Na uczniów, którzy z różnych powodów nie będą w stanie przystąpić do egzaminów w maju, terminy dodatkowe przewidziano w dniach 12-14 czerwca.

Po otrzymaniu zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty, które zostaną ogłoszone 6 lipca, uczeń musi zdecydować o wyborze konkretnej placówki i uzupełnić złożony wcześniej wniosek o świadectwo i wynik egzaminu. 

Jak liczyć punkty do szkoły średniej po egzaminie ósmoklasisty?

Maksymalna liczba punktów, którą można uzyskać w trakcie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych to 200. Połowę z nich uczeń ma szansę zdobyć za dobry wynik na egzaminie ósmoklasisty, a drugą połowę – za oceny na świadectwie, szczególne osiągnięcia czy działalność dodatkową (np. wolontariat).

Punkty za egzamin ósmoklasisty przeliczamy, mnożąc jego wynik procentowy przez 0,35 w przypadku części polonistycznej i matematycznej oraz przez 0,3 w przypadku egzaminu z części językowej.

Za co dodatkowe punkty dla ósmoklasisty:

Równie ważne są punkty za wyniki na świadectwie oraz dodatkowe osiągnięcia. W trakcie rekrutacji brane są pod uwagę oceny z języka polskiego, matematyki oraz dwóch dodatkowych przedmiotów (ustala je konkretna szkoła, do której uczeń zgłasza chęć przyjęcia). W zależności od otrzymanych ocen, ósmoklasista za każdą z nich może otrzymać od 2 do 18 punktów.

Dodatkowe punkty można dostać także za:

► świadectwo z paskiem (7 punktów),

► udział w szkolnym wolontariacie (3 punkty),

► bądź szczególne osiągnięcia, np. zdobycie wysokich wyników w konkursach, olimpiadach, wydarzeniach sportowych czy artystycznych (maksymalnie 18 punktów, jednorazowo od 2 do 10 punktów).

SPRAWDŹ NASZ KALKULATOR PUNKTÓW DO SZKOŁY ŚREDNIEJ: Jak liczyć punkty do liceum i technikum?

Rekrutacja 2023 do szkół ponadpodstawowych - ważne terminy, harmonogram

15 maja - rozpoczyna się tegoroczna rekrutacja do szkół średnich.

Do 20 czerwca do godziny 15 każdy aplikujący będzie miał czas na złożenie wniosku (lub jego zmianę) wraz z dokumentami o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej.

Później, bo do 12 lipca, otrzyma dodatkowe 2,5 tygodnia na uzupełnienie dokumentów o świadectwo ukończenia szkoty podstawowej i o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty lub złożenie nowego wniosku z uwagi na zamianę szkół, do których kandyduje.

Od 12 do 18 lipca komisje rekrutacyjne będą weryfikować dostarczone przez aplikujących wnioski o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych oraz dokumenty potwierdzające spełnianie przez kandydata warunków poświadczanych w oświadczeniach.

Dzień później, 19 lipca, do godz. 15 do publicznej wiadomości podane zostaną listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.

Do 26 lipca przyszli uczniowie mają czas na potwierdzenie woli przyjęcia do danych szkół.

27 lipca komisje rekrutacyjne opublikują listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych, a także informacje o ewentualnych wolnych miejscach.

Najlepsze licea w Poznaniu w 2023 r. Ranking szkół

Ranking najlepszych szkół średnich i techników już od 25 lat publikuje miesięcznik "Perspektywy". W tegorocznej edycji przeanalizowano osiągnięcia uczniów z 1360 liceów, by wybrać 1000 tych najlepszych. Wśród nich znalazło się 28 placówek z Poznania.

Szkoły ponadpodstawowe zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Przenalizowano sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych.

W pierwszej setce rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2023 znalazło się aż sześć poznańskich liceów. Są wśród nich:

II LO im. Generałowej Zamoyskiej i H. Modrzejewskiej, które uplasowało się na 22. miejscu krajowego i 1. wojewódzkiego rankingu, to szkoła posiadająca wysoko kwalifikowaną kadrę pedagogiczną - wielu z uczących to nauczyciele dyplomowani, także ludzie nauki, legitymujący się tytułami doktorskimi. Pedagodzy II LO pracują z zaangażowaniem i entuzjazmem, dbają o to, by stwarzać uczniom szansę na samodzielne poszukiwania myślowe, kontemplatywność, na stawianie pytań, mnożenie ich. Ponadto szkoła realizuje Program Międzynarodowej Matury, otwierający młodzieży wstęp na najbardziej renomowane światowe uczelnie. Uczniowie osiągają na egzaminach końcowych oceny znacznie przekraczające średnią światową.

VIII LO im. Adama Mickiewicza, które na liście krajowej znalazło się na 24. pozycji, natomiast w skali całej Wielkopolski zajęło 2. miejsce, realizuje współpracę z miejskimi uczelniami, które obejmują swoimi patronatami poszczególne klasy. Długa współpraca skutkuje osiąganiem przez uczniów bardzo wysokich wyników w ogólnopolskich olimpiadach. Obecnie szkoła realizuje programy akademickie w sześciu klasach: informatycznej, matematycznej, fizycznej, dwóch ekonomicznych i medycznej.

LO św. Marii Magdaleny (32 miejsce w rankingu), ściśle współpracuje z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (zwłaszcza z Wydziałem Filologii Polskiej i Klasycznej, Anglistyki, Biologii, Matematyki, Fizyki, Geografii oraz Studiów Edukacyjnych), Uniwersytetem Medycznym i Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu. W ramach tej współpracy w ostatnich latach szkoła otworzyła m. in. patronackie klasy humanistyczne oraz patronacką akademicką klasę menedżerską z przedmiotem ekonomia. Wszyscy uczniowie uczą się języka angielskiego i w zależności od rodzaju klasy – języka niemieckiego, francuskiego lub hiszpańskiego.

I LO im. Karola Marcinkowskiego (47. miejsce), czyli popularny "Marcinek", to od lat jedno z najlepszych liceów Poznania i Wielkopolski. Jego uczniowie startują z powodzeniem w olimpiadach przedmiotowych i konkursach tematycznych. Prawie wszyscy absolwenci "Marcinka" podejmują naukę na wyższych uczelniach polskich i zagranicznych. Dobrym wynikom w nauce towarzyszą również osiągnięcia artystyczne i sportowe. Od wielu lat istnieje w liceum sekcja dwujęzyczna polsko-francuska. Absolwenci klas dwujęzycznych kończą szkołę z doskonałą znajomością języka francuskiego i kultury francuskiej. Szkoła prowadzi wymiany międzynarodowe, głównie z liceami we Francji i w Niemczech.

III LO im. św. Jana Kantego (78. miejsce) to szkoła o ponad 102-letniej chlubnej tradycji kształcenia i wychowania, położona w centrum Poznania, znana z licznych osiągnięć w dziedzinie przedmiotów ścisłych, przyrodniczych, jak i humanistycznych. W roku szkolnym 2023/24 prowadzi nabór do sześciu oddziałów.

XVI LO z Oddz. Dwujęz. im. Charlesa de Gaulle'a (86. miejsce) zapewnia uczniom wysoko wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, a także bogatą bazę dydaktyczną - m.in. sprzęt audiowizualny, w pełni wyposażone pracownie informatyczne, pracownię biologiczną, chemiczną, fizyczną, tablice interaktywne, jak również stały dostęp do Internetu, także poza zajęciami lekcyjnymi. Od roku szkolnego 2011 uczniowie uczą się języka chińskiego jako drugiego języka obcego obowiązkowego. Od roku szkolnego 2006/2007 uczniowie korzystają z nowoczesnej pełnowymiarowej hali sportowej z pełnym zapleczem. Szkoła posiada boiska ze sztuczną nawierzchnią do piłki koszykowej, siatkowej, nożnej, ręcznej.

Najlepsze technika w Poznaniu w 2023 r. Ranking szkół

Magazyn "Perspektywy" wziął pod uwagę wyniki 1185 techników, spełniających kryteria wejścia do rankingu i wybrał z nich 500 najlepszych. Wśród kryteriów wyboru najlepszych placówek uwzględniono sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych oraz wyniki egzaminu zawodowego.

Spośród wyłonionych przez magazyn techników jedenaście z nich to szkoły z Poznania. Cztery z nich znalazły się w pierwszej setce rankingu:

Technikum Komunikacji (ZSK), które na liście krajowej zajęło 9., a wojewódzkiej 1. miejsce, jest naprawdę komfortowe: wszystkie lekcje kończą się najpóźniej o godzinie 16.00, sale lekcyjne są bogato wyposażone i klimatyzowane. Jego atutem jest także baza informatyczna: zajęcia prowadzone są w 8 pracowniach, z dostępem do szerokopasmowego Internetu. Większość klas wyposażona jest tablice interaktywne, które są wykorzystywane przez nauczycieli i uczniów w trakcie zajęć. Placówka dysponuje sprawdzoną kadrą nauczycielską, która nie tylko przygotuje ucznia do egzaminów zawodowych, ale także matury.

Technikum Budowlane im. gen. Wł. Andersa (miejsce 35.) uwzględnia potrzeby uczniów ambitnych i tych, którzy chcą się uczyć. Jego uczniowie są laureatami Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych, Turnieju Młodych Mistrzów Techniki, Konkursu im. prof. R. Kozaka. Placówka zapewnia wysoki poziom nauczania. Osoby, które kształci od lat uzyskują na egzaminach zewnętrznych potwierdzających kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik budownictwa najlepsze wyniki w Wielkopolsce. Oprócz tego bez problemów zdają egzamin maturalny. 

Technikum Łączności (ZSŁ im. M. Kopernika) (miejsce 36.) stale się rozwija i wzbogaca swoją ofertę kształcenia o nowe, atrakcyjne zawody zgodne z wymaganiami współczesnego rynku pracy. Współpracuje z kluczowymi przedsiębiorstwami, uczelniami wyższymi i organizacjami działającymi w branżach odpowiadających naszym zawodom, takimi jak: Thales, Kimbal Electronics, Flexlink, Jednostka Wojskowa Rejon Wsparcia Sił Powietrznych, Solaris, Wunderman Thompson Technology czy MPK Poznań. Placówka przygotowuje swoich uczniów do państwowego egzaminu DSD I PRO – Deutsches Sprachdiplom na poziomie A2/B1 – certyfikatu języka niemieckiego skierowanego do uczniów szkół o charakterze zawodowym.

Technikum Ekonomiczno-Administracyjne nr 1 (miejsce 75.) na stałe współpracuje z biurami rachunkowymi, urzędami skarbowymi, ZUS, firmami informatycznymi, handlowymi, usługowymi, agencjami reklamowymi, biurami podróży i hotelami, w których organizowane są praktyki zawodowe. Absolwenci ZSE studiują z powodzeniem na Uniwersytecie Ekonomicznym, Wyższej Szkole Bankowej, Uniwersytecie Przyrodniczym, Politechnice Poznańskiej, Collegium da Vinci. Część absolwentów prowadzi własne firmy, otwierając działalność już podczas nauki w szkole.

Oferta liceów w Poznaniu. Rekrutacja, profile klas, progi punktowe

Prócz standardowych profili, takich jak humanistyczny, biologiczno-chemiczny, matematyczno-fizyczny bądź lingwistyczny, wiele poznańskich szkół pokusiło się o przygotowanie bardziej oryginalnych modeli kształcenia.

Liceum Ogólnokształcące nr 2 to jedyna szkoła w Poznaniu, która części swoich uczniów daje możliwość zdawania Matury Międzynarodowej. Przygotowała jedną klasę pierwszą przygotowującą do kontynuacji nauki w International Baccalaureate - Diploma Programme. Szkoła prowadzi również klasę dwujęzyczną oraz medyczną z programem mającym na celu przygotować uczniów do egzaminu z języka niemieckiego i uzyskania Niemieckiego Dyplomu Językowego B2/C1 . Natomiast w I Liceum im. Karola Marcinkowskiego uczniowie mogą kształcić się m.in. w dwujęzycznej klasie z językiem francuskim, zaś w XVII - z hiszpańskim.

Osoby o zainteresowaniach artystycznych z pewnością odnajdą się w klasie teatralno-filmowej w V i X Liceum Ogólnokształcącym, teatralnej z tańcem współczesnym w XX LO lub artystycznej w XII LO.

Osoby utalentowane sportowo będą mogły rozwijać swoje umiejętności m.in. w Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego. Placówka przygotowała klasę z hokejem, kajakami, pływaniem, piłką nożną, tańcem, gimnastyką artystyczną, siatkówką oraz profil dla osób zainteresowanych byciem dietetykiem sportowym.

Są też klasy menedżerskie, turystyczno-ekonomiczne, historyczno- bądź ekonomiczno-językowe, kryminalistyczno-resocjalizacyjne, prozdrowotne, psychologiczno-pedagogiczne, kosmetyczne, wschodoznawcze, policyjne, sportowo-obronne bądź dietetyczne. Poznańskie placówki zadbały o to, aby każdy uczeń o specjalnych zainteresowaniach mógł znaleźć coś idealnego dla siebie.

Najwyższe progi punktowe osiągnięto w XXXVIII Dwujęzycznym Liceum Ogólnokształcącym, gdzie, aby dostać się do klasy patronackiej politechnicznej, należało zgromadzić minimum 216,30 pkt. "Najłatwiej" było dostać się do klasy architektoniczno-artystycznej, gdzie minimalny próg wyniósł 206,20 pkt.

Dla porównania, w XX Liceum Ogólnokształcącym, największą liczbę punktów należało zgromadzić podczas rekrutacji do klasy psychologiczno-językowej, gdzie próg wyniósł 147,30 pkt. W rekrutacji do pozostałych klas, chcąc zostać uczniem XX LO wystarczyło zgromadzić od 21 (kl. sportowa z piłką nożną) do 146,85 pkt (kl. językowa z rozszerzonym językiem hiszpańskim i angielskim).

Oferta techników w Poznaniu. Rekrutacja, profile klas, progi punktowe

Technik lotniskowych służb operacyjnych, eksploatacji portów i terminali, technik mechanik lotniczy, technik awionik, technik chłodnictwa i klimatyzacji, technik agrobiznesu, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik weterynarii, technik transportu kolejowego, technik budownictwa kolejowego, technik elektroenergetyk transportu szynowego, technik przetwórstwa mleczarskiego, technik inżynierii sanitarnej to tylko kilka z dziesiątek zawodów, które można zdobyć, wybierając naukę w jednym z poznańskich techników.

W Zespole Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego, w zależności od obranego kierunku kształcenia, przyszli adepci musieli zgromadzić przynajmniej 154,25 pkt, by dostać się do klasy o profilu technik automatyk, aż po 171,60 pkt, by zostać przyjętym do klasy dla przyszłych programistów.

W Technikum ekonomiczno-administracyjnym minimalna liczba punktów w rekrutacji  to ok. 140 - 150, a maksymalna sięga prawie 170-180.

W 2022 roku wystarczyło 38,8 punkta, by dostać się do klasy dla techników inżynierii sanitarnej lub 39,55 punkta, by aplikować do klasy o profilu technik budownictwa. Oba kierunki kształcenia dostępne są w Technikum im. R. Sławskiego. Alternatywą dla niektórych może być klasa kształcąca przyszłych techników obsługi przemysłu targowo-wystawienniczego, gdzie minimalna ilość punktów wyniosła 47,27 punkta. Kierunek ten jest dostępny w Technikum Budowlano-Drzewnym.

Autorka/Autor:FC, ng/tok

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Mnożą się sygnały pogorszenia sytuacji gospodarczej w Rosji, co przyznają szefowie rosyjskich firm, nawet tych szczególnie bliskich Kremlowi - pisze w czwartek "Le Monde".

"Sygnały" wysyłane do Putina. "Sytuacja jest trudna"

"Sygnały" wysyłane do Putina. "Sytuacja jest trudna"

Źródło:
PAP

- On nie uważa nic na żaden ważny temat, nikt nie wie, jakie ma poglądy, ale mamy go kupić - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Lubnauer (KO) o kandydacie PiS na prezydenta. Według wiceministry edukacji Karol Nawrocki "chce być jak taki kot w worku". Europoseł Adam Jarubas (PSL) ocenił, że Nawrocki "może być narzędziem w rękach prezesa Kaczyńskiego".

"Chce być jak kot w worku, którego mamy kupić"

"Chce być jak kot w worku, którego mamy kupić"

Źródło:
TVN24

Specjalny zespół prokuratorów stwierdził nieprawidłowości w wielu z 200 śledztw z czasów Zbigniewa Ziobry. Zastrzeżenia dotyczą między innymi śledztw w sprawie Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, jednego z postępowań w sprawie nocnego wejścia do CEK NATO i przeciwko szefom SKW, a także sprawy "dwóch wież". Pod lupą audytorów znalazło się śledztwo przeciwko byłemu menedżerowi Roberta Lewandowskiego oraz postępowanie w sprawie finansów arcybiskupa Lwowa. W sprawie wypadku z udziałem byłej premier Beaty Szydło będzie postępowanie karne związane z nieprawidłowościami w śledztwach dotyczących tamtego zdarzenia - to jedna z konkluzji raportu leżącego na biurku Adama Bodnara.

Śledztwa z czasów Ziobry i nieprawidłowości. O które chodzi? Znamy szczegóły

Śledztwa z czasów Ziobry i nieprawidłowości. O które chodzi? Znamy szczegóły

Źródło:
tvn24.pl

Ponad połowa Polaków (55 procent) deklaruje, że chciałaby się przenieść do innego kraju. Pytani o konkretne miejsce, respondenci najczęściej wskazywali Hiszpanię, wynika z badania ARC Rynek i Opinia. Jakie inne państwa wymieniali?

Zapytano Polaków, czy chcieliby się przenieść do innego kraju. Wygrywa jeden kierunek

Zapytano Polaków, czy chcieliby się przenieść do innego kraju. Wygrywa jeden kierunek

Źródło:
PAP, arc.com.pl

Premier Słowacji Robert Fico nazwał "sabotażem" Wołodymyra Zełenskiego wstrzymanie przez Ukrainę tranzytu gazu przesyłanego z Rosji do Unii Europejskiej. Na opublikowanym w czwartek nagraniu wideo ponownie zagroził odcięciem dostaw prądu na Ukrainę, a także mówił o możliwości ograniczenia wsparcia dla ukraińskich uchodźców na Słowacji.

Fico mówi o "sabotażu" Zełenskiego

Fico mówi o "sabotażu" Zełenskiego

Źródło:
PAP

Niemcy obawiają się wojny celnej z USA, która zaszkodziłaby ich gospodarce opartej na globalnym handlu - ocenił ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Konrad Popławski. Zauważył, że obostrzenia celne wpłynęłyby też negatywnie na Polskę.

Ryzyko "poważnych strat". "Każde zakłócenie powoduje ogromne problemy"

Ryzyko "poważnych strat". "Każde zakłócenie powoduje ogromne problemy"

Źródło:
PAP

Marcin Romanowski zamiast siedzieć cicho, bo jest podejrzany o 11 przestępstw, uzależnił się od mediów. Jutro będzie gulasz jadł i będzie to transmitował - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Dodał, że polityk PiS "powinien jak najszybciej przyjechać do Polski, stanąć przed polskim wymiarem sprawiedliwości".

Siemoniak: Romanowski uzależnił się od mediów. Jutro będzie gulasz jadł i to transmitował

Siemoniak: Romanowski uzależnił się od mediów. Jutro będzie gulasz jadł i to transmitował

Źródło:
TVN24

Przebrali się za dostawców jedzenia, mieli charakterystyczne torby, w które schowali łomy. Działali szybko i zuchwale, ukradli biżuterię wartą półtora miliona złotych. Sprawcy napadu na sklep jubilerski w warszawskiej Galerii Mokotów wciąż są na wolności. Jak zdradza prokuratura, szuka ich "bardzo dużo funkcjonariuszy policji".

Okradli jubilera przebrani za dostawców jedzenia, uciekli na hulajnogach. Obława

Okradli jubilera przebrani za dostawców jedzenia, uciekli na hulajnogach. Obława

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl

W czwartek wieczorem doszło do potrącenia 17-latka na przejściu dla pieszych w Żyrardowie (Mazowieckie). Na miejscu lądował śmigłowiec LPR. Poszkodowany trafił do szpitala. Chwilę wcześniej w tym samym mieście kierowca potrącił na przejściu kobietę i odjechał.

Dwa wypadki z udziałem pieszych. Najpierw potrącenie kobiety, później nastolatka

Dwa wypadki z udziałem pieszych. Najpierw potrącenie kobiety, później nastolatka

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Doszło do takiej sytuacji, że PKW powiedziało: umywamy ręce, teraz ty ministrze się tym zajmij, ty zdecyduj i w takiej sytuacji ministra stawiają - mówił w "Tak jest" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Państwowa Komisja Wyborcza przyjęła sprawozdanie finansowe komitetu PiS, realizując tym samym decyzję nieuznawanej izby Sądu Najwyższego. Kolejny krok należy do ministra finansów Andrzeja Domańskiego, bo to on formalnie podejmuje decyzję dotyczącą dokonania wypłaty pieniędzy dla partii politycznych.

Hermeliński: jestem ciekaw, którą część uchwały PKW minister finansów będzie wykonywać

Hermeliński: jestem ciekaw, którą część uchwały PKW minister finansów będzie wykonywać

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja bada sprawę mężczyzny, który ukradł koparkę w południowej części kraju, a następnie przez prawie godzinę taranował samochody i uszkadzał budynki. Koparka zatrzymała się dopiero po ostrzelaniu jej przez funkcjonariuszy. Mężczyzna zmarł na miejscu - informuje policja.

"Surrealistyczne" zdarzenie w Niemczech. Nie żyje kierowca koparki

"Surrealistyczne" zdarzenie w Niemczech. Nie żyje kierowca koparki

Źródło:
Tagesschau

Marcin Romanowski oznajmił w czwartek, że "zrzekł się statusu posła zawodowego" i nie będzie w związku z tym pobierać poselskiego "wynagrodzenia". Objęty nakazem aresztowania poseł PiS i były minister sprawiedliwości, który otrzymał na Węgrzech azyl przekazał, że "nadal jako poseł 'niezawodowy'" będzie "pracować na rzecz mieszkańców Lubelszczyzny".

Romanowski: zrzekłem się statusu posła zawodowego i nie będę pobierał wynagrodzenia     

Romanowski: zrzekłem się statusu posła zawodowego i nie będę pobierał wynagrodzenia     

Źródło:
TV Trwam, tvn24.pl, PAP

Cztery osoby trafiły do szpitala po zderzeniu czterech samochodów między Wojnowicami a Bukiem niedaleko Poznania (DW307). W miejscu wypadku lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W zdarzeniu brały udział dzieci i kobiety w ciąży.

Ranni po wypadku czterech samochodów. Lądował śmigłowiec LPR

Ranni po wypadku czterech samochodów. Lądował śmigłowiec LPR

Źródło:
TVN24

- Sądzę, że to byłoby nawet traktowane jako w jakimś sensie obraźliwe przez nich, przynajmniej przez niektórych - odpowiedział prezes Jarosław Kaczyński na pytanie, czy PiS zwróci obywatelom wpłacone datki, jeśli otrzyma pieniądze z dotacji. - Nie widzę w tej chwili podstaw do tego, żeby one miały być zwracane - stwierdził. Po początkowym odrzuceniu sprawozdania finansowego komitetu PiS przez PKW, skutkującym obcięciem dotacji, partia apelowała do zwolenników o wpłaty. Po decyzji nieuznawanej izby Sądu Najwyższego ostatecznie PKW przyjęła w tym tygodniu sprawozdanie, jednak nie jest jasne, czy minister finansów przeleje środki.

PiS zwróci pieniądze ze zbiórki? Kaczyński: nie widzę podstaw

PiS zwróci pieniądze ze zbiórki? Kaczyński: nie widzę podstaw

Źródło:
TVN24

Setki osób musiały opuścić domy w północno-zachodniej części Anglii. Po ulewnych opadach deszczu doszło do rozległych podtopień. Drogi, posesje i pola są pod wodą.

Ulewy w Anglii. Setki ewakuowanych

Ulewy w Anglii. Setki ewakuowanych

Źródło:
BBC, Reuters

Organista jednej z małopolskich parafii miał wysyłać dzieciom treści pornograficzne. Po tym, jak proboszcz zawiadomił policję i zawiesił muzyka, ten znalazł zajęcie w innym kościele na terenie tej samej diecezji. Proboszcz drugiej parafii zapewnia, że o toczącym się postępowaniu nie wiedział. Organista został już wyrzucony, a proboszcz upomniany przez biskupa.

Organista miał wysyłać dzieciom pornografię, znalazł zajęcie w nowej parafii

Organista miał wysyłać dzieciom pornografię, znalazł zajęcie w nowej parafii

Źródło:
tvn24.pl

Prawie 200 śladów dinozaurów odkryto tego lata w kamieniołomach w hrabstwie Oxfordshire w południowo-wschodniej Anglii - poinformowali w czwartek naukowcy. Jest to największe stanowisko tego typu znalezione w Wielkiej Brytanii. Badacze nie są pewni, co pomogło zachować ślady w skamieniałym błocie.

Dobrze zachowane ślady dinozaurów. "Można cofnąć się w czasie"

Dobrze zachowane ślady dinozaurów. "Można cofnąć się w czasie"

Źródło:
PAP, BBC

Dziennikarze "Financial Timesa" dotarli do tajnych rosyjskich dokumentów, zawierających listę celów w Japonii i Korei Południowej na wypadek potencjalnej wojny Rosji z tymi krajami. Niemal połowa celów to obiekty cywilne, takie jak mosty, tunele i elektrownie, w tym jedna atomowa. Eksperci gazety zwracają uwagę na bardzo dobre rozpoznanie potencjalnych rosyjskich celów.

"FT": Rosja opracowała plany ataku na Japonię i Koreę Południową, wśród celów elektrownia atomowa

"FT": Rosja opracowała plany ataku na Japonię i Koreę Południową, wśród celów elektrownia atomowa

Źródło:
"Financial Times"

- Profesor Antoni Dudek to jest człowiek, który w przeszłości bardzo się mylił - powiedział Jarosław Kaczyński. Prezes PiS komentował w ten sposób twierdzenia historyka i politologa, iż kandydat tej partii na prezydenta Karol Nawrocki to "jeden z bardziej niebezpiecznych ludzi" w przestrzeni publicznej.

Karol Nawrocki "jednym z bardziej niebezpiecznych ludzi"? Kaczyński komentuje

Karol Nawrocki "jednym z bardziej niebezpiecznych ludzi"? Kaczyński komentuje

Źródło:
TVN24

- Wraz z kolegami uważamy, że są to decyzje niezgodne z prawem. Wezwaliśmy prokuratora generalnego Adama Bodnara do zmiany decyzji i czekamy na reakcję - powiedział w rozmowie z TVN24 Michał Ostrowski, jeden z zastępców prokuratora generalnego. Wraz z Robertem Hernandem i Krzysztofem Sierakiem zostali skierowani do nowych miejsc pracy.

Zastępcy Bodnara skierowani do nowych miejsc pracy. "Wezwaliśmy prokuratora do zmiany tej decyzji"

Zastępcy Bodnara skierowani do nowych miejsc pracy. "Wezwaliśmy prokuratora do zmiany tej decyzji"

Źródło:
TVN24, PAP

5,2 promila alkoholu w organizmie miał 56-letni kierowca zatrzymany w Polanowie (województwo zachodniopomorskie). Policję wezwali świadkowie zaniepokojeni zachowaniem mężczyzny. Sylwestra spędził w areszcie.

Miał 5,2 promila, spędził sylwestra w areszcie.  "Niechlubny rekord"

Miał 5,2 promila, spędził sylwestra w areszcie. "Niechlubny rekord"

Źródło:
tvn24.pl

Stacja TVN24 w grudniu 2024 roku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,2 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl - najczęściej czytaną witryną newsowych stacji telewizyjnych. Także cały 2024 rok TVN24 i "Fakty" TVN zakończyły na czele zestawień w swoich kategoriach.

Świetne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Kosmiczny żel, operacje chirurgiczne we własnym domu i chipy w ludzkich ciałach. Między innymi tak wyobrażał sobie rzeczywistość roku 2025 Stephen Hawking, który 30 lat temu był o nią pytany na antenie BBC. Brytyjska stacja przypomniała teraz przewidywania słynnego fizyka i z grupą ekspertów oceniła ich trafność.

Tak rok 2025 przewidywał Stephen Hawking 30 lat temu. Co się sprawdzi?

Tak rok 2025 przewidywał Stephen Hawking 30 lat temu. Co się sprawdzi?

Źródło:
BBC, Daily Mail, tvn24.pl

Piętnastomiesięczna dziewczynka straciła przytomność po tym, jak "niezauważona weszła do skrzyni łóżka" i została tam przypadkowo zamknięta. Początkowo przywrócono dziecku funkcje życiowe, ale ostatecznie nie udało się go uratować. Wstępne ustalenia wskazują, że doszło do tragicznego wypadku.

Nie żyje piętnastomiesięczna dziewczynka. "Weszła niezauważona do skrzyni łóżka"

Nie żyje piętnastomiesięczna dziewczynka. "Weszła niezauważona do skrzyni łóżka"

Źródło:
Kontakt24, TVN24

W losowaniu Lotto 31 grudnia 2024 roku padła "szóstka". Główna wygrana wyniosła ponad 19,4 miliona złotych, a szczęśliwy zakład kupiono w Lublinie - poinformował Totalizator Sportowy. We wtorek wygrano także w Eurojackpot - 1,1 miliona złotych, a w środę - w Ekstra Pensji.

Ostatni dzień roku i najwyższa wygrana. Podano, gdzie padła

Ostatni dzień roku i najwyższa wygrana. Podano, gdzie padła

Źródło:
PAP, tvn24.pl

"Renta alkoholowa" to potoczna nazwa na świadczenie wypłacane osobom, które są niezdolne do pracy z powodu nadużywania alkoholu. Tak naprawdę chodzi o rentę z tytułu niezdolności do pracy, którą przyznaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie świadczenie wynosi 1780,96 złotego w przypadku całkowitej niezdolności do pracy.

"Renta alkoholowa" 2025. Ile wynosi? Komu przysługuje?

"Renta alkoholowa" 2025. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Źródło:
tvn24.pl, zus.pl
Pojawił się szakal, kleszcze nie znikają. Co nam robi półtora stopnia w górę?

Pojawił się szakal, kleszcze nie znikają. Co nam robi półtora stopnia w górę?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Kobieta, która zaginęła 52 lata temu, została odnaleziona cała i zdrowa po tym, jak policja opublikowała w mediach społecznościowych jej zdjęcie sprzed lat z apelem o pomoc w ustaleniu, co się z nią stało.

Była nastolatką, gdy zniknęła bez wieści. Została odnaleziona po 52 latach

Była nastolatką, gdy zniknęła bez wieści. Została odnaleziona po 52 latach

Źródło:
PAP
Jak Donald Trump urządzi nam świat, cz. 2. Czeka nas starcie gigantów?

Jak Donald Trump urządzi nam świat, cz. 2. Czeka nas starcie gigantów?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zdjęcie "Skarby Oriona nad Królową Beskidów" zostało wybrane zdjęciem dnia przez NASA. Autorem niezwykłej fotografii jest Włodzimierz Bubak, który na co dzień jest nauczycielem w jednej ze szkół technicznych w Jaworznie.

Zrobił zdjęcie wschodu Oriona nad Babią Górą, wyróżniła go NASA

Zrobił zdjęcie wschodu Oriona nad Babią Górą, wyróżniła go NASA

Źródło:
PAP, Trzeci Plan

Ważący ponad 500 kilogramów metalowy pierścień spadł z nieba na kenijską wioskę Mukuku w hrabstwie Makueni. Wydarzeniu towarzyszył olbrzymi huk, który był słyszalny z odległości 50 kilometrów. Kenijska Agencja Kosmiczna przekazała, że tajemniczy obiekt był najprawdopodobniej fragmentem rakiety kosmicznej, który nie spłonął w ziemskiej atmosferze.

Z nieba spadł metalowy pierścień o średnicy 2,5 metra

Z nieba spadł metalowy pierścień o średnicy 2,5 metra

Źródło:
PAP, KSA

Beata Kozidrak po raz pierwszy po odwołaniu serii koncertów zabrała głos w mediach społecznościowych. "Powoli wracam do zdrowia" - napisała piosenkarka pod teledyskiem do nowej wersji "Białej armii" w wykonaniu znanych polskich artystów.

Beata Kozidrak zabrała głos po odwołaniu koncertów 

Beata Kozidrak zabrała głos po odwołaniu koncertów 

Źródło:
tvn24.pl

Wraz z 1 stycznia w Mediolanie wszedł w życie zakaz palenia w miejscach publicznych. Ma on obowiązywać we wszystkich otwartych przestrzeniach, w tym na ulicach. Kara za jego złamanie może sięgnąć nawet 250 euro. Wyjątek stanowią papierosy elektroniczne, których nie uwzględniono w przepisach.  

To miasto wprowadziło zakaz palenia na ulicy. Wysoka kara

To miasto wprowadziło zakaz palenia na ulicy. Wysoka kara

Źródło:
CNN, PAP, Rai News, tvn24.pl

Jocelyn Wildenstein nie żyje. Pochodząca ze Szwajcarii celebrytka zmarła we wtorek w swoim apartamencie w Paryżu. Rozpoznawalność zdobyła za sprawą zamiłowania do ekstrawaganckiego stylu życia i operacji plastycznych. Ze względu na te ostatnie zyskała przydomek "kobieta kot".

Nie żyje Jocelyn Wildenstein, słynna "kobieta kot"

Nie żyje Jocelyn Wildenstein, słynna "kobieta kot"

Źródło:
CNN, The Guardian