Uczniowie przed wyborem. Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w Poznaniu. Najlepsze licea i technika

Źródło:
TVN24
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w 2023 roku
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w 2023 rokutvn24.pl
wideo 2/4
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w 2023 rokutvn24.pl

Zapowiada się kolejna trudna rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Do liceów, techników i szkół branżowych we wrześniu 2023 znów przyjdzie 1,5 rocznika. W samym Poznaniu dla przyszłych uczniów przygotowano ponad 12 tysięcy miejsc, ale dyrekcje placówek podkreślają, że w roku szkolnym 2023/2024 będą zmagać się z problemami kadrowymi.

Dla obecnych uczniów klas ósmych szkół podstawowych zbliża się czas trudnego wyboru. Już wkrótce zadecydują, do których szkół średnich złożą podanie o przyjęcie. Rekrutacja na rok szkolny 2023/2024 będzie ekstremalnie trudna, bo do liceów, techników i szkół branżowych we wrześniu znów trafi 1,5 rocznika. To efekt obniżenia wieku szkolnego z siedmiu do sześciu lat. Do szkół średnich będzie teraz zdawał rocznik 2009, który rozpoczął naukę w wieku sześciu lat. Oprócz tego dojdzie pół rocznika dzieci z 2008 roku, które poszły do szkoły jeszcze jako siedmiolatki.

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w Poznaniu w roku 2023

W systemie naboru do szkół ponadpodstawowych na rok 2023/24 dostępne będą 12153 miejsca w szkołach w Poznaniu oraz 1872 miejsca w powiecie poznańskim, co daje łącznie możliwość nauki dla 14025 uczniów. To liczba miejsc mniej więcej odpowiadająca liczbie uczniów, którzy po egzaminie ósmoklasisty będzie szukać szkoły średniej. Tym samym na każde dziecko, które ukończy szkołę podstawową w Poznaniu i powiecie, czekać ma miejsce w szkole ponadpodstawowej. W tej liczbie nie są zawarte szkoły działające na terenie Poznania, które nie są prowadzone przez samorząd i nie prowadzą naboru za pomocą wspólnego systemu – w sumie będą one w stanie zaoferować około 2600 miejsc. W porównaniu z zeszłym rokiem powstaną dodatkowe klasy. Koszty z tym związane częściowo poniosą gminy Metropolii Poznań. 21 gmin - siedemnaście gmin powiatu poznańskiego, a także Śrem, Szamotuły, Oborniki i Skoki - wyłoży łącznie 5 mln złotych, tyle samo przeznaczy powiat poznański. W Poznaniu będzie o ponad 50 procent więcej absolwentów ósmych klas niż na przykład przed dwoma laty. Konsekwencją w niektórych placówkach może być nauka w trybie zmianowym. Z powodu braku miejsc w szkołach ponadpodstawowych w Poznaniu część szkół podstawowych znajdujących się w pobliżu szkół średnich, ma im udostępniać sale lekcyjne. W wyniku zwiększonego naboru do szkół w niektórych placówkach może też zabraknąć nauczycieli. Potwierdza to Andrzej Kaczmarek, dyrektor Zespołu Szkół Handlowych. - Rzeczywiście nauczycieli nam brakuje, właściwie do wszystkich przedmiotów. (...) Niestety do zawodu młodzi adepci się nie garną, bo wynagrodzenia w tej sferze są znacznie niższe niż gdziekolwiek indziej, natomiast praca naprawdę ciężka - podkreślił. W zeszłym roku szkolnym w pierwszym naborze do szkół średnich zlokalizowanych w Poznaniu przyjęto ponad 14 tysięcy osób. Miejsc zabrakło dla ponad 3 tysięcy uczniów. Dla tych, którzy "zostali na lodzie" utworzono dodatkowe dziewięć klas w szkołach w całym mieście. Więcej się nie dało, bo zabrakłoby nauczycieli. W efekcie nie udało się całkowicie zniwelować problemu i w dzień rozpoczęcia nauki, bez szkoły pozostawało 700 uczniów, chcących kontynuować naukę w szkołach średnich w Poznaniu. Po pierwszym tygodniu września większość z nich znalazła klasy. Ostatnich kilkudziesięciu uczniów mogło poszukiwać na własną rękę szkół z wolnymi miejscami w klasach lub zgłaszać się bezpośrednio do Wydziału Oświaty, gdzie wolne miejsca pomagali im znaleźć urzędnicy. Część z nich musiała znaleźć szkoły poza Poznaniem.

CZYTAJ TEŻ: Normą będą 40-osobowe klasy, lekcje na trzy zmiany. Ścisk jak 20 lat temu

Egzamin ósmoklasisty i rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w 2023 roku w Poznaniu

Egzamin ósmoklasisty to pierwszy ważny egzamin, do którego przystępują uczniowie podczas swojej ścieżki edukacyjnej. Jest podsumowaniem wiedzy zdobytej w szkole podstawowej, i choć nie da się go nie zdać, jego wynik istotnie wpływa na to, czy uczeń dostanie się do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej.

Egzamin ósmoklasisty 2023 odbędzie się w dniach 23-25 maja. Każda z jego części wystartuje o godzinie 9. Uczniowie będą mieli: ■ 2 godziny zegarowe na rozwiązanie części z języka polskiego, ■ 100 minut na część matematyczną ■ oraz 1,5 godziny na napisanie egzaminu z wybranego języka nowożytnego.

Na uczniów, którzy z różnych powodów nie będą w stanie przystąpić do egzaminów w maju, terminy dodatkowe przewidziano w dniach 12-14 czerwca.

Po otrzymaniu zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty, które zostaną ogłoszone 6 lipca, uczeń musi zdecydować o wyborze konkretnej placówki i uzupełnić złożony wcześniej wniosek o świadectwo i wynik egzaminu. 

Jak liczyć punkty do szkoły średniej po egzaminie ósmoklasisty?

Maksymalna liczba punktów, którą można uzyskać w trakcie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych to 200. Połowę z nich uczeń ma szansę zdobyć za dobry wynik na egzaminie ósmoklasisty, a drugą połowę – za oceny na świadectwie, szczególne osiągnięcia czy działalność dodatkową (np. wolontariat).

Punkty za egzamin ósmoklasisty przeliczamy, mnożąc jego wynik procentowy przez 0,35 w przypadku części polonistycznej i matematycznej oraz przez 0,3 w przypadku egzaminu z części językowej.

Za co dodatkowe punkty dla ósmoklasisty:

Równie ważne są punkty za wyniki na świadectwie oraz dodatkowe osiągnięcia. W trakcie rekrutacji brane są pod uwagę oceny z języka polskiego, matematyki oraz dwóch dodatkowych przedmiotów (ustala je konkretna szkoła, do której uczeń zgłasza chęć przyjęcia). W zależności od otrzymanych ocen, ósmoklasista za każdą z nich może otrzymać od 2 do 18 punktów.

Dodatkowe punkty można dostać także za:

► świadectwo z paskiem (7 punktów),

► udział w szkolnym wolontariacie (3 punkty),

► bądź szczególne osiągnięcia, np. zdobycie wysokich wyników w konkursach, olimpiadach, wydarzeniach sportowych czy artystycznych (maksymalnie 18 punktów, jednorazowo od 2 do 10 punktów).

SPRAWDŹ NASZ KALKULATOR PUNKTÓW DO SZKOŁY ŚREDNIEJ: Jak liczyć punkty do liceum i technikum?

Rekrutacja 2023 do szkół ponadpodstawowych - ważne terminy, harmonogram

15 maja - rozpoczyna się tegoroczna rekrutacja do szkół średnich.

Do 20 czerwca do godziny 15 każdy aplikujący będzie miał czas na złożenie wniosku (lub jego zmianę) wraz z dokumentami o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej.

Później, bo do 12 lipca, otrzyma dodatkowe 2,5 tygodnia na uzupełnienie dokumentów o świadectwo ukończenia szkoty podstawowej i o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty lub złożenie nowego wniosku z uwagi na zamianę szkół, do których kandyduje.

Od 12 do 18 lipca komisje rekrutacyjne będą weryfikować dostarczone przez aplikujących wnioski o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych oraz dokumenty potwierdzające spełnianie przez kandydata warunków poświadczanych w oświadczeniach.

Dzień później, 19 lipca, do godz. 15 do publicznej wiadomości podane zostaną listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.

Do 26 lipca przyszli uczniowie mają czas na potwierdzenie woli przyjęcia do danych szkół.

27 lipca komisje rekrutacyjne opublikują listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych, a także informacje o ewentualnych wolnych miejscach.

Najlepsze licea w Poznaniu w 2023 r. Ranking szkół

Ranking najlepszych szkół średnich i techników już od 25 lat publikuje miesięcznik "Perspektywy". W tegorocznej edycji przeanalizowano osiągnięcia uczniów z 1360 liceów, by wybrać 1000 tych najlepszych. Wśród nich znalazło się 28 placówek z Poznania.

Szkoły ponadpodstawowe zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Przenalizowano sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych.

W pierwszej setce rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2023 znalazło się aż sześć poznańskich liceów. Są wśród nich:

II LO im. Generałowej Zamoyskiej i H. Modrzejewskiej, które uplasowało się na 22. miejscu krajowego i 1. wojewódzkiego rankingu, to szkoła posiadająca wysoko kwalifikowaną kadrę pedagogiczną - wielu z uczących to nauczyciele dyplomowani, także ludzie nauki, legitymujący się tytułami doktorskimi. Pedagodzy II LO pracują z zaangażowaniem i entuzjazmem, dbają o to, by stwarzać uczniom szansę na samodzielne poszukiwania myślowe, kontemplatywność, na stawianie pytań, mnożenie ich. Ponadto szkoła realizuje Program Międzynarodowej Matury, otwierający młodzieży wstęp na najbardziej renomowane światowe uczelnie. Uczniowie osiągają na egzaminach końcowych oceny znacznie przekraczające średnią światową.

VIII LO im. Adama Mickiewicza, które na liście krajowej znalazło się na 24. pozycji, natomiast w skali całej Wielkopolski zajęło 2. miejsce, realizuje współpracę z miejskimi uczelniami, które obejmują swoimi patronatami poszczególne klasy. Długa współpraca skutkuje osiąganiem przez uczniów bardzo wysokich wyników w ogólnopolskich olimpiadach. Obecnie szkoła realizuje programy akademickie w sześciu klasach: informatycznej, matematycznej, fizycznej, dwóch ekonomicznych i medycznej.

LO św. Marii Magdaleny (32 miejsce w rankingu), ściśle współpracuje z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (zwłaszcza z Wydziałem Filologii Polskiej i Klasycznej, Anglistyki, Biologii, Matematyki, Fizyki, Geografii oraz Studiów Edukacyjnych), Uniwersytetem Medycznym i Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu. W ramach tej współpracy w ostatnich latach szkoła otworzyła m. in. patronackie klasy humanistyczne oraz patronacką akademicką klasę menedżerską z przedmiotem ekonomia. Wszyscy uczniowie uczą się języka angielskiego i w zależności od rodzaju klasy – języka niemieckiego, francuskiego lub hiszpańskiego.

I LO im. Karola Marcinkowskiego (47. miejsce), czyli popularny "Marcinek", to od lat jedno z najlepszych liceów Poznania i Wielkopolski. Jego uczniowie startują z powodzeniem w olimpiadach przedmiotowych i konkursach tematycznych. Prawie wszyscy absolwenci "Marcinka" podejmują naukę na wyższych uczelniach polskich i zagranicznych. Dobrym wynikom w nauce towarzyszą również osiągnięcia artystyczne i sportowe. Od wielu lat istnieje w liceum sekcja dwujęzyczna polsko-francuska. Absolwenci klas dwujęzycznych kończą szkołę z doskonałą znajomością języka francuskiego i kultury francuskiej. Szkoła prowadzi wymiany międzynarodowe, głównie z liceami we Francji i w Niemczech.

III LO im. św. Jana Kantego (78. miejsce) to szkoła o ponad 102-letniej chlubnej tradycji kształcenia i wychowania, położona w centrum Poznania, znana z licznych osiągnięć w dziedzinie przedmiotów ścisłych, przyrodniczych, jak i humanistycznych. W roku szkolnym 2023/24 prowadzi nabór do sześciu oddziałów.

XVI LO z Oddz. Dwujęz. im. Charlesa de Gaulle'a (86. miejsce) zapewnia uczniom wysoko wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, a także bogatą bazę dydaktyczną - m.in. sprzęt audiowizualny, w pełni wyposażone pracownie informatyczne, pracownię biologiczną, chemiczną, fizyczną, tablice interaktywne, jak również stały dostęp do Internetu, także poza zajęciami lekcyjnymi. Od roku szkolnego 2011 uczniowie uczą się języka chińskiego jako drugiego języka obcego obowiązkowego. Od roku szkolnego 2006/2007 uczniowie korzystają z nowoczesnej pełnowymiarowej hali sportowej z pełnym zapleczem. Szkoła posiada boiska ze sztuczną nawierzchnią do piłki koszykowej, siatkowej, nożnej, ręcznej.

Najlepsze technika w Poznaniu w 2023 r. Ranking szkół

Magazyn "Perspektywy" wziął pod uwagę wyniki 1185 techników, spełniających kryteria wejścia do rankingu i wybrał z nich 500 najlepszych. Wśród kryteriów wyboru najlepszych placówek uwzględniono sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych oraz wyniki egzaminu zawodowego.

Spośród wyłonionych przez magazyn techników jedenaście z nich to szkoły z Poznania. Cztery z nich znalazły się w pierwszej setce rankingu:

Technikum Komunikacji (ZSK), które na liście krajowej zajęło 9., a wojewódzkiej 1. miejsce, jest naprawdę komfortowe: wszystkie lekcje kończą się najpóźniej o godzinie 16.00, sale lekcyjne są bogato wyposażone i klimatyzowane. Jego atutem jest także baza informatyczna: zajęcia prowadzone są w 8 pracowniach, z dostępem do szerokopasmowego Internetu. Większość klas wyposażona jest tablice interaktywne, które są wykorzystywane przez nauczycieli i uczniów w trakcie zajęć. Placówka dysponuje sprawdzoną kadrą nauczycielską, która nie tylko przygotuje ucznia do egzaminów zawodowych, ale także matury.

Technikum Budowlane im. gen. Wł. Andersa (miejsce 35.) uwzględnia potrzeby uczniów ambitnych i tych, którzy chcą się uczyć. Jego uczniowie są laureatami Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych, Turnieju Młodych Mistrzów Techniki, Konkursu im. prof. R. Kozaka. Placówka zapewnia wysoki poziom nauczania. Osoby, które kształci od lat uzyskują na egzaminach zewnętrznych potwierdzających kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik budownictwa najlepsze wyniki w Wielkopolsce. Oprócz tego bez problemów zdają egzamin maturalny. 

Technikum Łączności (ZSŁ im. M. Kopernika) (miejsce 36.) stale się rozwija i wzbogaca swoją ofertę kształcenia o nowe, atrakcyjne zawody zgodne z wymaganiami współczesnego rynku pracy. Współpracuje z kluczowymi przedsiębiorstwami, uczelniami wyższymi i organizacjami działającymi w branżach odpowiadających naszym zawodom, takimi jak: Thales, Kimbal Electronics, Flexlink, Jednostka Wojskowa Rejon Wsparcia Sił Powietrznych, Solaris, Wunderman Thompson Technology czy MPK Poznań. Placówka przygotowuje swoich uczniów do państwowego egzaminu DSD I PRO – Deutsches Sprachdiplom na poziomie A2/B1 – certyfikatu języka niemieckiego skierowanego do uczniów szkół o charakterze zawodowym.

Technikum Ekonomiczno-Administracyjne nr 1 (miejsce 75.) na stałe współpracuje z biurami rachunkowymi, urzędami skarbowymi, ZUS, firmami informatycznymi, handlowymi, usługowymi, agencjami reklamowymi, biurami podróży i hotelami, w których organizowane są praktyki zawodowe. Absolwenci ZSE studiują z powodzeniem na Uniwersytecie Ekonomicznym, Wyższej Szkole Bankowej, Uniwersytecie Przyrodniczym, Politechnice Poznańskiej, Collegium da Vinci. Część absolwentów prowadzi własne firmy, otwierając działalność już podczas nauki w szkole.

Oferta liceów w Poznaniu. Rekrutacja, profile klas, progi punktowe

Prócz standardowych profili, takich jak humanistyczny, biologiczno-chemiczny, matematyczno-fizyczny bądź lingwistyczny, wiele poznańskich szkół pokusiło się o przygotowanie bardziej oryginalnych modeli kształcenia.

Liceum Ogólnokształcące nr 2 to jedyna szkoła w Poznaniu, która części swoich uczniów daje możliwość zdawania Matury Międzynarodowej. Przygotowała jedną klasę pierwszą przygotowującą do kontynuacji nauki w International Baccalaureate - Diploma Programme. Szkoła prowadzi również klasę dwujęzyczną oraz medyczną z programem mającym na celu przygotować uczniów do egzaminu z języka niemieckiego i uzyskania Niemieckiego Dyplomu Językowego B2/C1 . Natomiast w I Liceum im. Karola Marcinkowskiego uczniowie mogą kształcić się m.in. w dwujęzycznej klasie z językiem francuskim, zaś w XVII - z hiszpańskim.

Osoby o zainteresowaniach artystycznych z pewnością odnajdą się w klasie teatralno-filmowej w V i X Liceum Ogólnokształcącym, teatralnej z tańcem współczesnym w XX LO lub artystycznej w XII LO.

Osoby utalentowane sportowo będą mogły rozwijać swoje umiejętności m.in. w Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego. Placówka przygotowała klasę z hokejem, kajakami, pływaniem, piłką nożną, tańcem, gimnastyką artystyczną, siatkówką oraz profil dla osób zainteresowanych byciem dietetykiem sportowym.

Są też klasy menedżerskie, turystyczno-ekonomiczne, historyczno- bądź ekonomiczno-językowe, kryminalistyczno-resocjalizacyjne, prozdrowotne, psychologiczno-pedagogiczne, kosmetyczne, wschodoznawcze, policyjne, sportowo-obronne bądź dietetyczne. Poznańskie placówki zadbały o to, aby każdy uczeń o specjalnych zainteresowaniach mógł znaleźć coś idealnego dla siebie.

Najwyższe progi punktowe osiągnięto w XXXVIII Dwujęzycznym Liceum Ogólnokształcącym, gdzie, aby dostać się do klasy patronackiej politechnicznej, należało zgromadzić minimum 216,30 pkt. "Najłatwiej" było dostać się do klasy architektoniczno-artystycznej, gdzie minimalny próg wyniósł 206,20 pkt.

Dla porównania, w XX Liceum Ogólnokształcącym, największą liczbę punktów należało zgromadzić podczas rekrutacji do klasy psychologiczno-językowej, gdzie próg wyniósł 147,30 pkt. W rekrutacji do pozostałych klas, chcąc zostać uczniem XX LO wystarczyło zgromadzić od 21 (kl. sportowa z piłką nożną) do 146,85 pkt (kl. językowa z rozszerzonym językiem hiszpańskim i angielskim).

Oferta techników w Poznaniu. Rekrutacja, profile klas, progi punktowe

Technik lotniskowych służb operacyjnych, eksploatacji portów i terminali, technik mechanik lotniczy, technik awionik, technik chłodnictwa i klimatyzacji, technik agrobiznesu, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik weterynarii, technik transportu kolejowego, technik budownictwa kolejowego, technik elektroenergetyk transportu szynowego, technik przetwórstwa mleczarskiego, technik inżynierii sanitarnej to tylko kilka z dziesiątek zawodów, które można zdobyć, wybierając naukę w jednym z poznańskich techników.

W Zespole Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego, w zależności od obranego kierunku kształcenia, przyszli adepci musieli zgromadzić przynajmniej 154,25 pkt, by dostać się do klasy o profilu technik automatyk, aż po 171,60 pkt, by zostać przyjętym do klasy dla przyszłych programistów.

W Technikum ekonomiczno-administracyjnym minimalna liczba punktów w rekrutacji  to ok. 140 - 150, a maksymalna sięga prawie 170-180.

W 2022 roku wystarczyło 38,8 punkta, by dostać się do klasy dla techników inżynierii sanitarnej lub 39,55 punkta, by aplikować do klasy o profilu technik budownictwa. Oba kierunki kształcenia dostępne są w Technikum im. R. Sławskiego. Alternatywą dla niektórych może być klasa kształcąca przyszłych techników obsługi przemysłu targowo-wystawienniczego, gdzie minimalna ilość punktów wyniosła 47,27 punkta. Kierunek ten jest dostępny w Technikum Budowlano-Drzewnym.

Autorka/Autor:FC, ng/tok

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Do sprawy podejrzenia przestępstw i nieprawidłowości w Collegium Humanum na polecenie prokuratora agenci CBA zatrzymali prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka - poinformował Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy ministra spraw wewnętrznych i administracji. Jackowi Sutrykowi "zostaną postawione zarzuty w śledztwie" - informuje prokuratura.

Prezydent Wrocławia zatrzymany przez CBA. Urząd miasta komentuje

Prezydent Wrocławia zatrzymany przez CBA. Urząd miasta komentuje

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Kilkanaście ostatnich dni upływało nam pod znakiem stabilnej chłodnej i pochmurnej pogody. Od czasu do czasu padał deszcz, miejscami sypał także drobny śnieg. W świetle najnowszych prognoz już niedługo "sypnąć ma konkretnie". O nadchodzącym przedzimiu pisze dla nas synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"Sypnąć ma konkretnie". Model pokazuje, że do Polski zbliża się śnieżyca

"Sypnąć ma konkretnie". Model pokazuje, że do Polski zbliża się śnieżyca

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ryan Borgwardt, zaginiony przed trzema miesiącami kajakarz, może przebywać w Europie Wschodniej – informują służby Green Lake w stanie Wisconsin. Zdaniem śledczych istnieje prawdopodobieństwo, że mógł sfingować własną śmierć i uciec z kraju. Świadczyć o tym mogą m.in. rejestry straży granicznej.  

Policja: poszukiwany od miesięcy kajakarz mógł upozorować własną śmierć i uciec do Europy Wschodniej

Policja: poszukiwany od miesięcy kajakarz mógł upozorować własną śmierć i uciec do Europy Wschodniej

Źródło:
CNN, BBC

Były wicemarszałek województwa śląskiego Bartłomiej Sabat pozostanie w areszcie. W czwartek zdecydował o tym katowicki sąd. Samorządowiec został aresztowany w związku z zarzutami korupcji. Ze stanowiska zrezygnował, jednak do przyjmowania łapówek się nie przyznał i złożył zażalenie na decyzję o areszcie.

Aresztowanie Bartłomieja Sabata. Jest decyzja sądu

Aresztowanie Bartłomieja Sabata. Jest decyzja sądu

Źródło:
PAP

"Awaria sieci komórkowej w powiecie górowskim (dot. poł. wychodzących)" - poinformowało w specjalnym alercie w czwartek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Awaria sieci komórkowej. Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

Awaria sieci komórkowej. Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

Źródło:
tvn24.pl

W październiku Rada Polityki Pieniężnej ponownie odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 punktów bazowych, który poparła jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz, a pozostali obecni na posiedzeniu byli przeciw - podał Narodowy Bank Polski. Innych wniosków nie składano.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Tulsi Gabbard służyła w Iraku, zasiadała w Kongresie, a teraz ma zostać szefem amerykańskich służb wywiadowczych. "Nikt się nie spodziewał, że zostanie wybrana na to stanowisko" - wskazuje agencja Reutera, pisząc o jej niewielkim doświadczeniu w pracy wywiadowczej. Były ambasador Polski w USA Marek Magierowski widzi w tym "bardzo niepokojący sygnał". Kim jest Gabbard i dlaczego budzi kontrowersje?

Tulsi Gabbard ma być szefem Wywiadu Narodowego USA. "Bardzo niepokojący sygnał"

Tulsi Gabbard ma być szefem Wywiadu Narodowego USA. "Bardzo niepokojący sygnał"

Źródło:
Reuters, CNN, PAP, tvn24.pl

Kto byłby lepszym kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta - Rafał Trzaskowski czy Radosław Sikorski? Według najnowszego sondażu IBRiS dla Radia ZET większość badanych stawia na prezydenta Warszawy. Co mówią inne badania?

Rafał Trzaskowski czy Radosław Sikorski. Najnowszy sondaż

Rafał Trzaskowski czy Radosław Sikorski. Najnowszy sondaż

Źródło:
tvn24.pl

W środę w miejscowości Jedlińsk koło Radomia dachowała karetka pogotowia ratunkowego. W wyniku wypadku na miejscu zginął ratownik z pogotowia w Białobrzegach, a kierowca ambulansu trafił do szpitala. W mediach społecznościowych tragicznie zmarłego pożegnali koledzy po fachu.

Zginął w wypadku karetki pod Radomiem. "Setki osób przeszkolił, tysiące uratował"

Zginął w wypadku karetki pod Radomiem. "Setki osób przeszkolił, tysiące uratował"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie partie wody źródlanej Alfred gazowanej i niegazowanej wyprodukowanej przez firmę Chmielnik Zdrój zostały wycofane ze sprzedaży. W wodzie wykryte zostały bakterie między innymi z grupy coli – poinformował Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie.

Woda wycofana ze sprzedaży. Wykryto groźne bakterie

Woda wycofana ze sprzedaży. Wykryto groźne bakterie

Źródło:
PAP/tvn24.pl

Pięćdziesięcioczteroletnia Brytyjka zmarła podczas operacji zmniejszenia żołądka w Turcji. BBC dotarło do ustaleń śledczych, z których wynika, że zgon nastąpił wskutek krwawienia z aorty brzusznej. Brytyjskie władze przyznają, że wiedzą o sześciu podobnych przypadkach w 2023 roku. Podkreślają, że przed wyjazdem na zabieg za granicą trzeba omówić plany ze swoim lekarzem i dokładnie sprawdzić informacje na temat wybranej kliniki.

Chciała zmniejszyć żołądek za granicą. Zmarła na stole operacyjnym

Chciała zmniejszyć żołądek za granicą. Zmarła na stole operacyjnym

Źródło:
BBC, The Guardian, tvn24.pl

Policja w Meksyku zatrzymała Germana Reyesa, najwyższego rangą funkcjonariusza służb bezpieczeństwa w Chilpancingo. Według BBC zatrzymanie ma mieć związek z brutalnym morderstwem burmistrza tego miasta - Alejandro Acrosa, do którego doszło na początku października.

Zatrzymanie wysokiego oficera służb bezpieczeństwa po brutalnym morderstwie burmistrza

Zatrzymanie wysokiego oficera służb bezpieczeństwa po brutalnym morderstwie burmistrza

Źródło:
BBC, TVN24

Piosenkarka Bovska potrzebowała interwencji pogotowia ratunkowego. Pomogli ratownicy z zespołu numer 4 Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Za fachową pomoc artystka podziękowała w mediach społecznościowych. - Czy wy wiecie jaka to jest ciężka robota, w jakich trudnych warunkach i jaka odpowiedzialna? Jeśli nie zdajecie sobie sprawy, to proszę zwróćcie na to uwagę - zaapelowała do swoich fanów.

"Czapki z głów dla tych panów, co mi tak elegancko ogarnęli ból". Piosenkarka dziękuje ratownikom

"Czapki z głów dla tych panów, co mi tak elegancko ogarnęli ból". Piosenkarka dziękuje ratownikom

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Były dziennikarz Fox News Pete Hegseth ma zostać sekretarzem obrony w nowej administracji Donalda Trumpa. Nominacja ta wywołała konsternację w Waszyngtonie. Niektórzy urzędnicy nie mieli pojęcia, kim jest Hegseth i przyjęli tę decyzję ze sporym zaskoczeniem. Zauważa się, że wybór Hegsetha może budzić niepokój wśród europejskich sojuszników z powodu jego stanowiska wobec NATO.

NATOsceptyk, Amerykę nazwał "numerem alarmowym Europy". Pete Hegseth ma być szefem Pentagonu

NATOsceptyk, Amerykę nazwał "numerem alarmowym Europy". Pete Hegseth ma być szefem Pentagonu

Źródło:
CNN, Reuters, Politico, tvn24.pl

Delegacja współpracowników Donalda Trumpa, w tym były sekretarz do spraw armii oraz dwóch emerytowanych generałów, spotka się w czwartek z prezydentem Andrzejem Dudą, a także wiceszefem PO, prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim - przekazał wiceszef MON Cezary Tomczyk. Jak ocenił, "to pokazuje, że Amerykanie są bardzo dalekowzroczni".

Wiceszef MON: delegacja współpracowników Trumpa spotka się z Dudą i Trzaskowskim  

Wiceszef MON: delegacja współpracowników Trumpa spotka się z Dudą i Trzaskowskim  

Źródło:
PAP

W czwartek przed południem Łukasz Ż. został przekazany polskim służbom na granicy z Niemcami. Mężczyzna jest podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej. W piątek ma zostać przesłuchany przez prokuraturę.

Ekstradycja Łukasza Ż. Został przekazany polskim służbom

Ekstradycja Łukasza Ż. Został przekazany polskim służbom

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Siły rosyjskie zaatakowały Kupiańsk w obwodzie charkowskim i próbowały wkroczyć do miasta - poinformował w środę wieczorem ukraiński projekt DeepState, monitorujący sytuację na froncie. Niektórzy żołnierze rosyjscy byli przebrani w ukraińskie mundury. Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych mówi o zbrodni wojennej.

Przebrali się za Ukraińców, zaatakowali miasto. "Zbrodnia wojenna"

Przebrali się za Ukraińców, zaatakowali miasto. "Zbrodnia wojenna"

Źródło:
NV, tvn24.pl

Nagranie z tłumami muzułmanów modlących się na ulicach dużego miasta wzbudza dyskusję w mediach społecznościowych. Rozchodzi się z przekazem, że to sceny z Paryża i dowód na "islamizację Europy". W tle pojawia się krytyka polityki francuskiego rządu. Nie jest to jednak Paryż, choć rzeczywiście miasto w Europie.

"Islamizacja Europy"? Skąd jest to nagranie

"Islamizacja Europy"? Skąd jest to nagranie

Źródło:
Konkret24

Smog drastycznie ograniczył widoczność w północno-zachodnich Indiach, zasłaniając między innymi widok na mauzoleum Tadź Mahal w Agrze i powodując opóźnienia lotów. Ponadto sprawił, że do lekarzy zgłasza się coraz więcej osób mających problemy z drogami oddechowymi.

Problemy linii lotniczych i długie kolejki do lekarzy. Stoi za tym jedno zjawisko

Problemy linii lotniczych i długie kolejki do lekarzy. Stoi za tym jedno zjawisko

Źródło:
PAP, Reuters, IndiaToday

Po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie stosowania przez Ryanair tak zwanego overbookingu - podano w komunikacie.

Biletów więcej niż miejsc. Postępowanie UOKiK

Biletów więcej niż miejsc. Postępowanie UOKiK

Źródło:
PAP

W Smoleńsku był zamach dokonany przy pomocy wybuchu. To jest poza jakąkolwiek dyskusją - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, nie przedstawiając żadnych dowodów. W tym kontekście został zapytany o postawę dwóch polityków jego partii, którzy w ostatnim czasie uciekali od jednoznacznej deklaracji w tej kwestii. Chodzi o Marcina Horałę i Tobiasza Bocheńskiego. - Być może popadli w pewną zależność od tej bardzo intensywnej propagandy, która wtedy została zastosowana - stwierdził. Zapewnił, że porozmawia z nimi o tej sprawie.

Kaczyński: Był zamach dokonany przy pomocy wybuchu. To jest poza jakąkolwiek dyskusją

Kaczyński: Był zamach dokonany przy pomocy wybuchu. To jest poza jakąkolwiek dyskusją

Źródło:
TVN24
Oficerowie ABW i nielegalna inwigilacja za rządów PiS. Mamy kluczowe nagrania

Oficerowie ABW i nielegalna inwigilacja za rządów PiS. Mamy kluczowe nagrania

Źródło:
tvn24.pl, Onet
Premium

Co najmniej 23 dzieci, które kupowały przekąski w lokalnych sklepach spaza, zmarło w ciągu ostatnich miesięcy w Republice Południowej Afryki. Śledczy ustalili, co było przyczyną ich śmierci. Pojawiły się głosy, aby wprowadzić w kraju stan wyjątkowy.

Dzieci kupowały w lokalnych sklepach. Wiedzą, co je zabiło

Dzieci kupowały w lokalnych sklepach. Wiedzą, co je zabiło

Źródło:
PAP

Śledztwo w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek przejął nowy prokurator - Tomasz Boduch. Jest on jednym z oskarżających prokuratorów w procesie dotyczącym zabójstwa Jaroszewiczów w 1992 roku. Rozwikłał też kilka innych spraw sprzed lat. Inni śledczy nieoficjalnie mówią o jego "wyjątkowej intuicji". Już wiadomo, że wprowadził nową zasadę w sprawie Iwony Wieczorek - nie ujawnia mediom żadnych informacji dotyczących śledztwa.

Nowy prokurator zajmie się zaginięciem Iwony Wieczorek. Rozwikłał kilka głośnych spraw

Nowy prokurator zajmie się zaginięciem Iwony Wieczorek. Rozwikłał kilka głośnych spraw

Źródło:
TVN24, wp.pl

Prokuratura Okręgowa w Katowicach zdecydowała o wszczęciu śledztwa w sprawie ucieczki Sebastiana M. z Polski. Śledczy będą badać kwestię poplecznictwa polegającego na pomocy w ucieczce z kraju i udzielaniu podejrzanemu pomocy finansowej. Za to przestępstwo polski Kodeks karny przewiduje karę do pięciu lat więzienia. Mężczyzna jest ścigany po tragicznym wypadku na autostradzie A1, w którym zginęła trzyosobowa rodzina.

Kto pomógł Sebastianowi M.? Prokuratura wszczyna nowe śledztwo

Kto pomógł Sebastianowi M.? Prokuratura wszczyna nowe śledztwo

Źródło:
tvn24.pl

Tomasz Lepper pozwał Skarb Państwa i czterech byłych szefów Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Żąda przeprosin na piśmie i 5 milionów złotych zadośćuczynienia za "kilkanaście lat niszczenia godności ojca, Andrzeja Leppera". Wśród pozwanych jest Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński. Chodzi o krzywdy związane z tzw. aferą gruntową.

Syn Leppera pozywa byłych szefów CBA za "niszczenie godności ojca". Chce 5 milionów

Syn Leppera pozywa byłych szefów CBA za "niszczenie godności ojca". Chce 5 milionów

Źródło:
TVN24, Onet

Amerykańska grupa Linkin Park wystąpi podczas przyszłorocznej edycji Open'er Festival. Jak dotąd zespół jest pierwszym ogłoszonym headlinerem festiwalu. Występ legendy ciężkiego brzmienia zaplanowano na 5 lipca.  

Open'er 2025. Linkin Park pierwszym headlinerem  

Open'er 2025. Linkin Park pierwszym headlinerem  

Źródło:
tvn24.pl

Ponad cztery tysiące osób przebywa w nieczynnej kopalni złota Stilfontein w RPA, niektóre z nich są chore i wymagają pomocy, niektóre nie żyją. Dostały się tam nielegalnie w poszukiwaniu surowca, a wyjście na powierzchnię oznacza zatrzymanie przez policję.

Nazywają ich zama zamas, są uwięzieni w kopalni. Niektórzy już nie żyją

Nazywają ich zama zamas, są uwięzieni w kopalni. Niektórzy już nie żyją

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Budowa układu pokarmowego którego ze zwierząt świadczy o tym, że jest ono drapieżnikiem? Na to pytanie, warte milion złotych, odpowiadał pan Marek Wojtuń.

"Milionerzy". Pytanie za milion o budowę układu pokarmowego drapieżnika

"Milionerzy". Pytanie za milion o budowę układu pokarmowego drapieżnika

Źródło:
tvn24.pl

Marek Wojtuń został ósmym zwycięzcą polskich "Milionerów". Grę o milion rozpoczął we wtorkowym odcinku, kiedy był pytany między innymi o znajomość słownika, brytyjską legendę oraz o rodzaj pająka. W środę do ostatniego pytania dotarł bez żadnego koła ratunkowego.

Marek Wojtuń zwycięzcą "Milionerów"

Marek Wojtuń zwycięzcą "Milionerów"

Źródło:
Milionerzy TVN