TVN24 | Poznań

Prokuratura sprawdzi alarmujące relacje pacjentów z poznańskiego szpitala

TVN24 | Poznań

Autor:
aa/gp
Źródło:
PAP/TVN24
Pacjenci zarzucają poznańskiemu szpitalowi niewłaściwą opiekę
Pacjenci zarzucają poznańskiemu szpitalowi niewłaściwą opiekę TVN24
wideo 2/3
TVN24Pacjenci zarzucają poznańskiemu szpitalowi niewłaściwą opiekę

Kilku pacjentów Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego w Poznaniu zarzuciło placówce brak właściwej opieki. Ich relacje i nagrania ze szpitala pokazała "Uwaga!" TVN. Lekarze odnieśli się do sprawy podczas konferencji. Dziś prokuratura zapowiedziała, że zbada, jaka jest sytuacja w placówce i zweryfikuje relacje pacjentów.

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu wszczęła postępowanie sprawdzające, mające zweryfikować informacje podane w poniedziałkowym materiale programu "Uwaga!" TVN, dotyczącym sytuacji pacjentów w poznańskim szpitalu im. J. Strusia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

W reportażu jeden z pacjentów szpitala, który jest główną placówką w regionie zajmującą się chorymi na COVID-19, wskazał, że na jego oddziale w porze nocnej nie ma personelu medycznego i nikt nie opiekuje się osobami wzywającymi pomocy. W materiale pokazano też m.in. starszego mężczyznę, który leżał na szpitalnej podłodze. Kolejny z pacjentów podkreślał, że mimo złego stanu zdrowia przez dziewięć dni nie był poddany dializie.

Do zarzutów pacjenta odnieśli się sami lekarze, zapewniając, że opieka jest zapewniana pacjentom.

PRZECZYTAJ STANOWISKO SZPITALA WS. MATERIAŁU "UWAGA!" TVN>>>

Konferencja w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim w Poznaniu
Konferencja w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim w PoznaniuNarodowy Fundusz Zdrowia wszczął postępowanie w sprawie Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego w Poznaniu. Kontrole zapowiadają też władze województwa i miasta. Urzędnicy chcą wiedzieć, jak wygląda opieka nad pacjentami w placówce. To pokłosie materiału "Uwagi!" TVN, do którego odniósł się już też i szpital. TVN24

"Musimy zweryfikować okoliczności bez nadawania kierunku postępowaniu"

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Łukasz Wawrzyniak powiedział, że postępowanie w sprawie sytuacji w szpitalu zostało wszczęte we wtorek. - Prokuratura prowadzi postępowanie sprawdzające w celu weryfikacji informacji i okoliczności przekazanych w materiale filmowym. Ale na razie jest to postępowanie sprawdzające – podkreślił. Dodał, że ponieważ postępowanie jest na początkowym etapie, śledczy nie zdradzą, jakie czynności planują wykonać. - Na pewno istotne znaczenie będą miały zapowiedziane kontrole w szpitalu. Będziemy chcieli zapoznać się z ich efektami – przyznał. - Musimy, przede wszystkim, zweryfikować wstępnie te okoliczności bez nadawania szczególnego kierunku postępowania. Ale z uwagi na ujawnione drastyczne elementy musimy co najmniej wstępnie je zweryfikować – powiedział prokurator.

Kontrole

We wtorek na sesji Rady Miasta Poznania kontrolę i wyjaśnienie przedstawionych w materiale sytuacji zapowiedział prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Kontrolę w placówce prowadzi już natomiast Wielkopolski Urząd Wojewódzki.

- Konsultanci wojewódzcy oraz urzędnicy wojewody rozpoczęli kontrolę w szpitalu przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu. Wojewoda zwrócił się także o pisemne wyjaśnienia – wskazał na konieczność́ udzielenia wyjaśnień w zakresie sprawowania opieki przez personel medyczny nad pacjentami przebywającymi na chirurgii ogólnej, w szczególności w nocy, prowadzeniu dializoterapii u pacjentów, przeprowadzania testów w kierunku SARS-CoV-2 u pacjentów przyjmowanych do szpitala oraz długości pobytu pacjentów w placówce – podał Tomasz Stube, rzecznik wojewody.

Na razie nie wiadomo, jak długo potrwa kontrola i kiedy służby wojewody przekażą jej wyniki.

Sprawą zajmuje się też Narodowy Fundusz Zdrowia, który wszczął postępowanie wyjaśniające.

Autor:aa/gp

Źródło: PAP/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości