TVN24 | Poznań

Związał siostry i je dusił. Zofii udało się uciec, Kazimiera nie przeżyła. Wrócili do sprawy sprzed 30 lat

TVN24 | Poznań

Autor:
ww/gp
Źródło:
TVN 24
Zatrzymanie w sprawie zabójstwa Zyty MichalskiejTVN24
wideo 2/6
TVN24Zatrzymanie w sprawie zabójstwa Zyty Michalskiej

Wtargnął do domu na poznańskiej Starołęce i skrępował sznurem dwie siostry. Dusił je, żądał pieniędzy. Zofia zdołała się uwolnić i uciekła do sąsiadów. Kazimiera nie przeżyła. Do dziś nie wiadomo, kto odpowiada za jej śmierć. Policjanci z Archiwum X wrócili do tej sprawy i ponownie analizują akta z 1991 roku.

29 listopada minie 30 lat od dnia, kiedy zmarła Kazimiera Kurkowiak. Policjanci z Archiwum X nie mają wątpliwości: w jej domu doszło do zabójstwa. W 1991 roku nie udało się ustalić kim był sprawca, ale funkcjonariusze zachęceni ostatnim sukcesem w sprawie śmierci Zyty Michalskiej (doprowadzili do ustalenia i zatrzymania mężczyzny, który jest podejrzany o zabicie dziewczyny 26 lat temu), postanowili jeszcze raz dokładnie przyjrzeć się wszystkim szczegółom.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Napadł na nią w piwnicy

Andrzejki 1991 roku wypadały w piątek. Wiadomo, że sprawca wtargnął do domu wieczorem. Od razu skierował się do piwnicy, gdzie akurat była Kazimiera.

- Tam została zaskoczona przez napastnika. Zaczął ją dusić. Krzyki i hałasy usłyszała jej siostra - relacjonuje Maciej Święcichowski z biura prasowego KWP w Poznaniu. Zofia natychmiast zbiegła do piwnicy i próbowała pomóc siostrze. Napastnik był jednak na tyle silny, że zdołał obezwładnić je obie. - Zaciągnął je do domu, dusił, pytał gdzie trzymają pieniądze. Po uzyskaniu tej informacji, zostawił w jednym z pomieszczeń skrępowane kobiety i poszedł szukać gotówki - opisuje rzecznik.

Ulica Jędrzejowska leży na południu Poznania

Zofia pobiegła do sąsiadów

Zofii udało się uwolnić z więzów. Od razu wybiegła z domu i schowała się u sąsiadów. Ci zadzwonili po policję i sami ruszyli w kierunku domu, gdzie mieszkały dwie siostry. Na podłodze znaleźli wtedy ciało Kazimiery.

- Na miejscu zabójstwa policjanci przeprowadzili szczegółowe oględziny. Zabezpieczyli szereg śladów kryminalistycznych. Przesłuchali wszystkich ustalonych świadków i drugą z sióstr - wylicza Świecichowski.

30 lat temu nie udało się ustalić tożsamości napastnika.

Teraz sprawa tego zabójstwa trafiła na biurka policjantów z Archiwum X. Jeszcze raz dokładnie analizują wszystkie dostępne dowody i zabezpieczone ślady. Zgodnie z polskim prawem zbrodnia zabójstwa przedawnia się po upływie 35 lat.

Jednocześnie policjanci proszą wszystkie osoby, które posiadają jakiekolwiek informacje na temat tego zdarzenia lub mężczyzny, który może mieć związek z tym zabójstwem, o kontakt pod numerem telefonu 572 900 236 lub mailowo pod adresem: archiwum.x@po.policja.gov.pl.

Autor:ww/gp

Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Poznań