Pracowali w fabryce środków chemicznych, dodatkowo mieli wytwarzać tam własne środki do prania. Potem, już poza fabryką, były pakowane i oklejane etykietami znanej marki. Sprzedawane były w Polsce, a nawet w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W sprawie zatrzymano jedenaście osób. Grozi im nawet 10 lat więzienia.
Wielkopolscy policjanci informacje o tym, że w okolicach Poznania działa wytwórnia podrabianych artykułów chemicznych otrzymali już wiosną zeszłego roku. - Wszystkie tropy wiodły do legalnie działającej fabryki chemii gospodarczej - mówi Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy wielkopolskiej policji.
To tam produkowano żele oraz proszki do prania i odplamiacze. - Grono osób skupionych wokół zarządzającego legalnie działającą fabryką środków chemicznych, wykorzystując infrastrukturę i pracowników, wytwarzało własnej produkcji żel, a następnie rozlewało go do butelek imitujących oryginalne produkty markowych firm - tłumaczy Łukasz Wawrzyniak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.
Pojemniki następnie trafiały na prywatną posesję, kilkadziesiąt kilometrów dalej. - W nowym miejscu płyny i proszki były oklejane podrobionymi etykietami znanej światowej marki – opisuje Borowiak.
Tak podrobione produkty w hurtowych ilościach miały trafiać na polski rynek i za granicę, m.in. do Niemiec i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. - Śledczy ustalili, że ten przestępczy proceder trwał od maja 2020 roku. Wartość podrobionych i wprowadzonych do obrotu płynów do prania i czyszczenia oszacowana została na kwotę prawie 12 milionów złotych - podaje Wawrzyniak.
Zatrzymania w Wielkopolsce i na Pomorzu
Do zatrzymań w tej sprawie doszło w zeszłą środę, 18 sierpnia. Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu oraz funkcjonariusze z gdańskiego zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji, na polecenie Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, zatrzymali w tej sprawie w sumie 11 osób. To mieszkańcy Poznania, powiatów grodziskiego i śremskiego, a także Gdyni, w wieku od 41 do 69 lat.
- Arkadiuszowi G. i Bogdanowi N. przedstawiono zarzuty kierowania zorganizowaną grupą zajmującą się produkcją oraz sprzedażą płynów do prania i czyszczenia, opatrzonych fałszywymi znakami towarowymi. Pozostałe dziewięcioro zatrzymanych osób usłyszało zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej - wymienia Wawrzyniak.
W zeszły piątek sąd przychylił się do wniosku prokuratury i aresztował pięciu podejrzanych, w tym dwóch kierujących grupą. Wobec pozostałych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji oraz poręczeń majątkowych w kwotach od 5 do 30 tysięcy złotych.
- Prokurator zabezpieczył także mienie podejrzanego Arkadiusz G., obciążając stanowiące jego własność nieruchomości hipotekami do wysokości dziewięciu milionów złotych – przekazał Wawrzyniak.
Dwóm podejrzanym o kierowanie grupą grozi nawet 10 lat więzienia, pozostałym zatrzymanym - do pięciu lat pozbawienia wolności.
Źródło: TVN 24 Poznań, PAP
Źródło zdjęcia głównego: KWP Poznań