Mieszkańcy wywieszają flagi za oknami i na samochodach, kibice Lecha szykują racowisko, a w mieście trwają już przygotowania do inscenizacji walk. Tak Poznań przypomina o 94. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
W środę obchody zainaugurowała inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego na poznański dworzec kolejowy. Ich kulminację zaplanowano jednak na czwartek.
Żywa historia
Po godz. 15 na ulicach Poznania pojawią się oddziały w powstańczych mundurach, które odgrywać będą scenki potyczek i walk z oddziałami pruskimi na terenie Starego Miasta. Rekonstruktorzy będą także informować o rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego i zachęcać do odwiedzenia Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 na Starym Rynku.
Przed gmachem muzeum, Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej "3 Bastion Grolman" wraz z kilkoma poznańskimi i wielkopolskimi grupami rekonstrukcyjnymi zorganizują posterunek wartowniczy z gniazdem karabinów maszynowych. Zobaczyć tam będzie można odprawę wartowników czy przejść musztrę, a o godz. 16.00, 17:00 i 18:00 inscenizacje historyczne z udziałem powstańców.
Czołg na ulicy
Dla miłośników militariów, nie lada gratką będzie możliwość zobaczenia sprowadzonego niedawno z Afganistanu, czołgu FT-17. Czołgi te nie brały udziału w Powstaniu Wielkopolskim, ale stacjonowały w Poznaniu od końca wojny polsko-bolszewickiej do późnych lat trzydziestych, kiedy to zaczęto wycofywać ten sprzęt z użycia. Udostępniony przez Muzeum Broni Pancernej czołg można będzie obejrzeć od godziny 11:00 do 16:00 na Placu Wolności naprzeciwko Muzeum Narodowego.
Przejazd zabytkową bimbą
Wcześniej po Poznaniu będzie można przejechać się specjalnym tramwajem. W udekorowanym w barwy narodowe i powstańcze tramwaju pasażerowie będą mogli wysłuchać prelekcji o powstaniu. Około 15:40 tramwaj dotrze na Plac Wielkopolski, skąd pasażerowie w towarzystwie powstańców udadzą się pod budynek Odwachu na Starym Rynku. Przejazd tramwajem będzie bezpłatny.
Trasa przejazdu zabytkowego tramwaju:
Plac Wielkopolski – Gwarna – Aleje Marcinkowskiego – 27 grudnia – Fredry – Dąbrowskiego – Ogrody.
Flagi na autach
O powstaniu przypominają nie tylko miłośnicy historii. Tradycyjnie na wielu poznańskich domach można zobaczyć polskie flagi. Do obchodów włączył się także Automobilklub Wielkopolski. Jego prezes, Robert Werle, zaapelował, by mieszkańcy wywiesili na swoich samochodach biało-czerwone chorągiewki kupione na Euro 2012. Ci, którzy takich nie posiadają, będą mogli zamocować na antenie biało-czerwone wstążki, które na ulicach rozdawać będą członkowie Automobilklubu.
Race i prace
"Zryw pradziadków idealnie odzwierciedla nasz wielkopolski charakter, mamy się czym chwalić i co propagować. Ciągle jeszcze jest sporo do zrobienia w temacie przywracania pamięci" - czytamy na forum Wiary Lecha. Kibice "Kolejorza" tradycyjnie włączą się w obchody rocznicy Powstania Wielkopolskiego i o godzinie 17.00, wraz z włączeniem syren alarmowych, odpalą oni w kilkudziesięciu punktach w mieście race. Iluminacja świetlna ma być hołdem dla wszystkich uczestników walk.
Kibice pomyśleli także o dzieciach. Specjalnie dla nich został przygotowany konkurs rysunkowy pod tytułem ,,Chwała bohaterom" - Powstanie Wielkopolskie oczami najmłodszych". Motywem przewodnim prac jest zdobycie Ławicy przez Powstańców mające miejsce 6 stycznia 1919 roku.
Jedyne zwycięskie powstanie
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem. Dzięki niemu mieszkańcy Wielkopolski odzyskali wolność, a ziemie te wróciły do Polski. Było to jedyne powstanie w historii państwa zakończone sukcesem.
Autor: FC/MM//kv/k / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: 3. Bastion Grolman