Leżał w błocie na poligonie. Odnowili most zbudowany z czołgu

Most to konstrukcja z lat 50.
Poznań. Most stworzony z czołgu trafił do Muzeum Broni Pancernej
Źródło: Tomasz Ogrodniczuk

Holowany most szturmowy MH 12 odnaleziony na poligonie przeszedł generalny remont i trafił do zbiorów Muzeum Broni Pancernej. - Wiele osób nie wierzyło, że coś takiego istniało, a ci, którzy wiedzieli, nie wierzyli, że zachował się jakikolwiek egzemplarz - mówi szef muzeum ppłk Tomasz Ogrodniczuk.

W poniedziałek w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu odbyła się oficjalna prezentacja holowanego mostu szturmowego na gąsienicach MH-12, który przeszedł generalny remont i stał się częścią kolekcji muzeum.

Most, który trafił do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, powstał pod koniec lat 50. i jest jednym z pierwszych egzemplarzy mostu tego typu, jakie powstały. Odnaleziono go w lutym 2024 roku na poligonie, gdzie był przez lata wykorzystywany. Był pozbawiony kół, gąsienic, był też mocno wyeksploatowany – wcześniej służył czołgom ćwiczącym na poligonie.

Ocalony most
Ocalony most
Źródło: Tomasz Ogrodniczuk

Przez ten czas przechodził renowację, której efekty można już podziwiać w muzeum. Został doprowadzony do stanu pozwalającego na jego zaprezentowanie w stanie maksymalnie zbliżonym do oryginalnego.

Dla Muzeum Broni Pancernej most jest cennym nabytkiem nie tylko z tego powodu, że to jedyna taka konstrukcja, ale również dlatego, że jest to wytwór polskiej myśli technicznej.

Most to konstrukcja z lat 50.
Most to konstrukcja z lat 50.
Źródło: Michał Banach/Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu

- To nie były konstrukcje samojezdne, ale ciągnione przez czołg T-34. Wiele osób nie wierzyło, że coś takiego istniało, ci, którzy wiedzieli, nie wierzyli, że zachował się jakikolwiek egzemplarz - mówi szef muzeum ppłk Tomasz Ogrodniczuk.

Od poniedziałku most można oglądać w muzeum
Od poniedziałku most można oglądać w muzeum
Źródło: Michał Banach/Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu

Wyjaśnił, że w latach 50. ubiegłego wieku inżynierom z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie postawiono zadanie stworzenia pojazdu specjalnego towarzyszącego czołgom. Konstrukcja miała wspierać jednostki pancerne w zadaniach szturmowych.

Most przeszedł renowację
Most przeszedł renowację
Źródło: Michał Banach/Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu

CZYTAJ TEŻ: Czołg z "Czterech pancernych" i limuzyna generała Jaruzelskiego w jednym miejscu

Na bazie czołgu T-70

- Wojsko Polskie nie dysponowało takimi mostami, po których można było pokonywać różne przeszkody. Konstruktorzy wykorzystywali czołgi T-70, które były wycofywane z uzbrojenia i budowali na ich podwoziu takie mosty. Do naszych zbiorów trafił ostatni tego typu most, najstarszy, robiony właśnie na bazie T-70. Kolejne konstrukcje robiono już na bazie ciągnika artyleryjskiego Mazur D-350 – informuje ppłk Ogrodniczuk.

Most przewieziono do Poznania
Most przewieziono do Poznania
Źródło: Tomasz Ogrodniczuk

CZYTAJ TEŻ: Wysadzono ją w 1939 r. Po 74 latach trafia do muzeum

Ppłk Ogrodniczuk powiedział, że nowego eksponatu nie udałoby się pozyskać bez wsparcia wiceministra obrony narodowej Stanisława Wziątka, komendanta 4 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Gliwicach, gen. bryg. (r) Jana Dziedzica, a także przychylności osób z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Krakowie i Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Specjalnej pomocy udzielili wolontariusze ze Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Czytaj także: