Zaszczepione dzieci mogą mieć łatwiejszą drogę do poznańskich przedszkoli - władze miasta chcą, by przy rekrutacji dostawały dodatkowe punkty. Urzędnicy tłumaczą, że wychodzą w ten sposób naprzeciw obawom rodziców, zaniepokojonych doniesieniami o rosnącej liczbie zachorowań na choroby zakaźne.
O swoim pomyśle poznański magistrat poinformował w poniedziałek. - Zwrócimy się z pisemnym wnioskiem odpowiednio do ministerstwa edukacji oraz ministerstwa polityki społecznej, aby umożliwić dodatkowe preferencje przy naborze do przedszkoli i żłobków dla dzieci, które są szczepione - tłumaczy Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.Premie dla "świadomych rodziców"To odpowiedź miasta na niepokój, jaki pojawił się u części rodziców, po tym gdy w kraju i całej Europie rośnie liczba zachorowań na odrę i inne choroby zakaźne.Urzędnicy zdają sobie sprawę, że prawo nie pozwala ograniczać dostępu do publicznych szkół i przedszkoli dzieciom zamieszkałym na terenie gminy. Dotyczy to także tych maluchów, które nie były szczepione.Ale jednocześnie prawo dopuszcza dodatkowe premiowanie. I tę furtkę chce wykorzystać Poznań.- Oczywiście nie chcemy ograniczenia dostępu do tych placówek dzieciom, które nie zostały zaszczepione, ale ustalenia kryterium przy rekrutacji do przedszkola lub żłobka pozwalającego na uzyskanie dodatkowych punktów - wyjaśnia Wiśniewski.
Dodatkowe punkty będzie można uzyskać na podstawie przedstawianych przez rodziców zaświadczeń, potwierdzających, że dziecko było szczepione.
Pomysł poznańskich urzędników wpisuje się w obywatelską inicjatywę projektu ustawy "Szczepimy, bo myślimy". Aby projekt trafił do Sejmu, potrzeba 100 tysięcy ważnych podpisów.
Pomysł władz miasta Poznania chwali sanepid. - Każdy, który zwiększy odsetek szczepionych dzieci będzie dobry. Do tej pory restrykcyjne metody przynosiły umiarkowany efekt. Ten pomysł w istotny sposób powinien zwiększyć odsetek szczepionych dzieci - mówi Andrzej Trybusz, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.
Rośnie liczba chorych
Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia w ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na groźne choroby zakaźne (krztusiec, polio i odrę). Dwa lata temu na odrę w Europie zachorowało 5 tys. osób. W pierwszym półroczu tego roku aż 41 tys. osób, z czego 37 zmarło. Wciąż rośnie liczba rodziców, które nie szczepią swoich dzieci. Jak wynika z danych, w tym roku w Polsce odmówiło ich już ponad 34 tys. osób.
Autor: FC/gp / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock