Poznań

Wystarczy pokonać 120 stopni, by z wysokości podziwiać panoramę miasta i 40 stawów

Poznań

[object Object]
Po pokonaniu 120 stopni można podziwiać panoramę Poznania i okolicTomasz Wierzbicki, Zarząd Zieleni Miejskiej w Poznaniu
wideo 2/2

Wystarczy pokonać 120 stopni, by podziwiać panoramę Poznania i okoliczne glinianki. Na poznańskich Szachtach otwarto w sobotę wieżę widokową. To jeden z wygranych projektów budżetu obywatelskiego sprzed trzech lat.

Mieszkańcy stolicy Wielkopolski mogą korzystać od soboty z nowej wieży widokowej zbudowanej na terenie Fabianowa-Kotowa. Projekt tej budowy został wybrany w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Inwestycja kosztowała ponad 1,3 mln zł.

Wieża stanęła na poznańskich Szachtach, czyli dawnych wyrobiskach gliny zalanych wodą, zlokalizowanych w dolinie Strumienia Junikowskiego. W jej sąsiedztwie znajduje się dawna cegielnia oraz stawy Rozlany i Glabisa.

Można rzucić okiem na Starą Babę

Ma 25 metrów wysokości. Została zaprojektowana na planie trójkąta. Jej konstrukcja jest stalowa, obudowano ją drewnem kompozytowym. Na jej szczyt prowadzi 120 stopni. Z zadaszonego tarasu widokowego można podziwiać panoramę Poznania i Lubonia oraz pobliskie tereny zielone, przede wszystkim okoliczne glinianki po dawnych cegielniach w dolinie Strumienia Junikowskiego. Znajduje się tu aż 40 różnego rodzaju stawów, z których największe to Stara Baba, Staw Baczkowski, Staw Kachlarski, Karpętaj i Głęboki Dół.

Na wieży zamontowane zostało oświetlenie i system monitoringu.

Pomysł radnego

Projekt budowy wieży widokowej zwyciężył w Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2016 - uzyskał 3487 głosów i dofinansowanie w wysokości 500 tys. zł. Jego autorem jest Tomasz Wierzbicki, do niedawna radny Poznania ze Świerczewa, zaangażowany w zagospodarowywanie obszaru Szacht.

Koncepcja zakładała usytuowanie wieży w jednej z dwóch lokalizacji. - Pierwsza z lokalizacji, po stronie Świerczewa, znajdowała się przy alejce Dookoła Edy, druga, po stronie Kotowa, pomiędzy Stawem Rozlanym a Glabisia, koło cegielni - informował Wierzbicki.

O wyborze ostatecznego miejsca decydowały m.in. testy przeprowadzone za pomocą drona, który unosił się na wysokość, na której znaleźć miał się taras widokowy i filmował panoramę, jaka z niego się rozciąga.

Projekt wieży stworzyła firma Toya Design. "Widok, jaki się ukazuje zwiedzającym, przedstawia piękną, dziką jak na środek aglomeracji miejskiej przyrodę. Pozwala na obserwację licznie zadomowionego tu ptactwa" - zachwala wieżę projektant.

Wykonawcą inwestycji była firma Mosty Poznań. Prace rozpoczęły się w kwietniu i trwały do końca listopada.

Powstał też pomost

Wieża widokowa to nie jedyna inwestycja na poznańskich Szachtach. Pod koniec listopada zakończyła się budowa pomostu rekreacyjnego na Stawie Rozlanym, o powierzchni 55 metrów kwadratowych i długości około 25 metrów. Koszt budowy pomostu przekroczył 600 tysięcy złotych.

Pomost na Stawie RozlanymZarząd Zieleni Miejskiej w Poznaniu

Jak informuje miasto, prace prowadzone w ostatnich latach przez Zarząd Zieleni Miejskiej mają na celu przeobrażenie zdegradowanego obszaru dawnych glinianek w teren rekreacyjno-wypoczynkowy, przy zachowaniu walorów przyrodniczych.

Stąd dostarczano cegły

Szachty mają powierzchnię ponad 100 hektarów. Park leży na terenie dwóch dzielnic – Świerczewa i Fabianowa.

Powstały na przełomie XIX I XX wieku. To stąd do miasta dostarczane były materiały do budowy domów głównie podczas boomu budowlanego po zburzeniu murów dawnej Twierdzy Poznań okalających centrum stolicy Wielkopolski.

Nazwa "Szachty" pochodzi od gwarowego słowa "szachtować", czyli kopać. To słówko zaczerpnięte jest z języka niemieckiego, który przez lata był językiem urzędowym w zaborze pruskim, pod którym znajdował się Poznań.

Mapa SzachtRada Osiedla Świerczewo | Google Maps

Autor: FC/gp / Źródło: TVN 24 Poznań, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Wierzbicki, Zarząd Zieleni Miejskiej w Poznaniu

Pozostałe wiadomości