Na poznańskich ulicach ponownie działa Mobilny Punkt Wsparcia, który pomaga osobom w kryzysie bezdomności, oferując doraźne i interwencyjne wsparcie. Dyżury odbywają się w dni robocze przy Dworcu Letnim.
Mobilny Punkt Wsparcia funkcjonuje dzięki pracy streetworkerów, którzy oferują osobom w kryzysie bezdomności doraźną i interwencyjną pomoc: ciepłe posiłki, poradnictwo socjalne, terapeutyczne, opiekę przedmedyczną, środki ochrony osobistej i higieny, ciepłą odzież czy też pomoc w uzyskaniu miejsca w placówkach. Dziennie punkt obejmuje wsparciem blisko 150 osób.
CZYTAJ O PODOBNEJ AKCJI W WARSZAWIE: Autobus dla osób w kryzysie bezdomności wraca na trasę. Bez biletów, za to z herbatą i pomocą
Dwa busy na Dworcu Letnim
W listopadzie i grudniu punkt dyżuruje w dni robocze przy Dworcu Letnim na ulicy Dworcowej. W godzinach od 17.00 do 19.00 wydawane są tam ciepłe posiłki. Natomiast w godzinach 17.00 - 18.00 udzielana jest pomoc przedmedyczna. Można tam także otrzymać środki opatrunkowe i środki ochrony osobistej. Między godziną 18.00 a 20.00 prowadzone są także planowe lub interwencyjne objazdy koczowisk i miejsc, w których przebywają osoby w kryzysie bezdomności.
W okresie pandemii przybywa osób w kryzysie bezdomności
Program współfinansuje miasto, a za jego realizację odpowiadają stowarzyszenia: Pogotowie Społeczne oraz Dom Pomocna Dłoń. Wsparcia w zakresie pomocy przedmedycznej udziela zespół Fundacji Akceptacja.
"Po sezonie wiosenno-letnim, gdzie byliśmy ciągle w terenie, myśleliśmy, że jesień i zima zastanie nas głównie za biurkami. Nic z tego!" - piszą aktywiści. Podkreślają, że "w okresie pandemii przybywa osób w kryzysie bezdomności, ale też tych, którzy ze względu na utratę pracy, obcinanie pensji przez pracodawców potrzebują korzystać dziś ze wsparcia np. możliwości zjedzenia ciepłego posiłku" - czytamy.
"Apelujemy do Was, abyśmy byli dla siebie wsparciem" - dodaje fundacja.
Pomagają też MOPR i straż miejska
Od początku listopada bezdomnym pomagają także straż miejska i Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Poznaniu, które odwiedzają koczowiska. Jak co roku, sprawdzają ponad 100 miejsc, w których nocuje nawet 300 osób. Funkcjonariusze namawiają bezdomnych, by zdecydowali się przenieść do ośrodka. Podpowiadają też, gdzie mogą szukać pomocy. Podczas wizyt w terenie strażnicy wyposażeni są w pakiety żywnościowe.
Urząd miasta apeluje, by nie pozostawać obojętnym na los osób bezdomnych, które mogą potrzebować pomocy. Informacje na ten temat można przekazywać do MOPR, straży miejskiej i policji, zgłaszać za pomocą aplikacji Smart City, a także dzwonić na numer alarmowy 112. Całą dobę czynny jest także Punkt Interwencji Kryzysowej - telefon: 61 835 48 66 oraz 61 835 48 65.
Źródło: PAP, TVN24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Fundacja Akceptacja