Autobus dla osób w kryzysie bezdomności wraca na trasę. Bez biletów, za to z herbatą i pomocą

Mobilny Punkt Poradnictwa dla osób bezdomnych (zdjęcie z 2019 roku)
Nominowane w plebiscycie Agnieszka Sikora i Lusia Żagałkowicz zajmują się tematem bezdomności
Źródło: TVN24
Warszawa uruchomiła bezpłatną linię autobusową dla osób w kryzysie bezdomności. W pojazdach potrzebujący mogą się ogrzać, dostać ciepły napój i jedzenie oraz uzyskać wsparcie socjalne. Autobus kursuje po stołecznych ulicach codziennie od godziny 8.00 do 19.00, do końca kwietnia.

- W autobusie osoby w kryzysie bezdomności nie tylko otrzymają ciepłą herbatę i kanapki, ale także pomoc od specjalistów z organizacji pozarządowych. Potrzebujący mogą liczyć na rozmowę, wsparcie w załatwieniu spraw urzędowych czy wskazanie miejsc udzielających pomocy. Zadaniem streetworkerów jest także aktywizacja osób będących w kryzysie bezdomności i zachęcanie ich do wprowadzenia życiowych zmian, dlatego w autobusie można bezpłatnie zrobić zdjęcie do dowodu osobistego, wypełnić urzędowe dokumenty czy naładować telefon - wyjaśnia rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth-Lutyk.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Trasa autobusu zaczyna się przy Dworcu Wschodnim. Przebiega przez plac Szembeka, Samochodową, Dworzec Zachodni, plac Zawiszy, Dworzec Centralny, Centrum, Kruczą, most Józefa Poniatowskiego, Rondo Starzyńskiego, park Traugutta, Niską, Sowińskiego, obok wolskiego Ratusza, Nowolipki i Kapitulną. Przystanki będą zlokalizowane w pobliżu punktów oferujących pomoc potrzebującym, to jest jadłodajni, łaźni, ogrzewalni czy noclegowni.

- Autobus będzie kursował codziennie w godzinach od 8.00 do 19.00. Wszystkie usługi świadczone w Mobilnym Punkcie Poradnictwa są bezpłatne - zaznacza Beuth-Lutyk.

Mobilny Punkt Poradnictwa dla osób bezdomnych (zdjęcie z 2019 roku)
Mobilny Punkt Poradnictwa dla osób bezdomnych (zdjęcie z 2019 roku)
Źródło: Urząd Miasta

Kursuje po ulicach Warszawy od dwóch lat

Jak przypomniał ratusz, Mobilny Punkt Poradnictwa funkcjonuje w Warszawie od 2019 roku i jest finansowany przez miasto.

Zadanie realizowane jest w ramach projektu "Warszawski streetworking i poradnictwo - program socjalno-pomocowy na rzecz osób w kryzysie bezdomności", zgodnie z umową pomiędzy Warszawą a Stowarzyszeniem Pomocy i Interwencji Społecznej, Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Warszawa-Praga, Mokotowskim Hospicjum Św. Krzyża, Stowarzyszeniem Monar, Stowarzyszeniem Otwarte Drzwi oraz Caritas Archidiecezji Warszawskiej. 

Czytaj także: