Historyczna impreza w PoznaniuSekcja Historyczna Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia | Krzysztof Krause
Ponad 250 osób wzięło udział w rekonstrukcji walk o Poznań z 1945 r. Zorganizowano ją z okazji 68. rocznicy wyzwolenia miasta.
Rekonstrukcja przedstawiała ostatnie godziny Festung Posen, kiedy to padł ostatni punkt oporu nazistów w Poznaniu – Fort Winiary. Udział w inscenizacji brali rekonstruktorzy z Polski i z zagranicy.
Zainteresowanie historią
- Najbardziej budujące jest to, że ludzie coraz bardziej interesują się historią. Co roku przybywa rekonstruktorów oraz osób oglądających inscenizacje - mówi tvn24.pl Przemysław Maćkowiak ze stowarzyszenia Twierdza i Dawny Garnizon Poznań.
Otwarte wnętrza schronów
Wyjątkowo można było zwiedzać wnętrze schronu Fortu Winiary, które nie jest dostępne na co dzień.
Fort powstał w latach 1828-1842 i jest przedstawicielem szkoły nowopruskiej. Schron odwiedziło około 600 osób. Po zakończeniu II wojny światowej umocnienia sukcesywnie rozbierano i używano przy odbudowie miasta.
Obecnie Cytadela jest największym poznańskim parkiem.
Z okazji rocznicy wyzwolenia miasta otwarto również dla zwiedzających schron prezydencki z okresu "zimnej wojny", który znajduje się w Krzyżownikach przy ul. Słupskiej.
Poznań w Kraju Warty
Poznań znajdował się pod okupacją hitlerowską od września 1939 r. Miasto zostało wcielone do III Rzeszy jako stolica tzw. Warthegau czyli Kraj Warty. Miasto było kilkukrotnie bombardowane przez wojska alianckie.
Od 1944 r. Poznań był fortecą z głównym punktem oporu na Cytadeli. Wyzwolenie spod okupacji hitlerowskiej przyniosła miastu ofensywa radziecka, która rozpoczęła się 12 stycznia 1945 r.