Po raz ostatni w tym roku można zwiedzić Fort Va na poznańskim Piątkowie. - W rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, zapraszamy poznaniaków i turystów do odwiedzenia naszego fortu. To ostatnia okazja, by zobaczyć obiekt w takim stanie. Zimą czeka nas sporo prac, w przyszłym roku wiele się tu zmieni - mówi Krzysztof Kłoskowski, prezes stowarzyszenia Kernwerk.
Najciekawszą atrakcją, jaka od przyszłego roku czekać będzie turystów to zwodzony most, który trafi do Fortu Va z innego zaniedbanego obiektu. Przeprawa obecnie przechodzi renowację.
- Most znajdował się na terenie jednego z fortów, który był regularnie rozkradany przez złomiarzy Gdyby tam został, prawdopodobnie zostałby pocięty na kawałki - tłumaczy Krzysztof Kłoskowski, prezes stowarzyszenia Kernwerk.
W ramach trasy turystycznej most będzie można podnosić i opuszczać. - To genialna konstrukcja. Mimo że waży aż 5 ton, są ją w stanie podnieść dwie osoby - mówi Kłoskowski.
Zobacz jak przewożono most:
To nie jedyna niespodzianka, jaka czekać będzie w przyszłym roku. - Do otwarcia trasy latem ruszą prace ze środków, które otrzymaliśmy z budżetu obywatelskiego na ratowanie poznańskich fortów - wyjaśnia Kłoskowski.
Projekt zdobył blisko 10 tysięcy głosów poparcia (11 proc. wszystkich oddanych głosów), co pokazuje, że poznaniacy interesują się historią swojego miasta i pragną dbać o stan dawnej Twierdzy Poznań.
Wybudowany przez armię pruską
Fort Va został zbudowany w latach 1887-1890 przez armię pruską. Przez lata obiekt służył jednak różnym armiom i różnym celom.
- Od 1890 roku do 1918 r. fort zajmowali Prusacy. W okresie międzywojennym - Polacy, którzy uformowali tutaj Poznański Ochotniczy Batalion Śmierci. Była to jednostka złożona ze wszystkich "wywijasów", którzy zostali wysłani na front walki z bolszewikami i budzili powszechne przerażenie, zarówno po stronie sowieckiej, jak i polskiej. W 1939 r. fort przejął Wehrmacht. W 1945 r. Niemcy bronili się tam przed szturmującą Armią Czerwoną, która na pewien czas przejęła fort. Po II wojnie światowej, aż do 1975 r. zajmowało go wojsko, a następnie do lat 90. Milicja Obywatelska. Później fort popadał w coraz większe zapomnienie i od 2007 r. przejęliśmy go my - stowarzyszenie Kernwerk - tłumaczy Kłoskowski.
Przez siedem lat obiekt oczyszczono, pomieszczenia uporządkowano, wycięto krzaki i drzewa zagrażające obiektowi. Przez ten czas usunięto stąd w sumie 250 ton gruzu.
Dziś zwiedzać można zarówno część podziemną, jak i naziemną obiektu. Stałe wystawy prezentują historię Twierdzy Poznań, rozwój fortyfikacji oraz walki o Poznań w 1945 roku. W koszarach można zobaczyć jak żyli żołnierze na forcie, gdzie stały armaty i jakiej używano amunicji. W podziemiach zobaczyć można między innymi długi korytarz biegnący pod fosą oraz kaponierę czołowo-barkową. Zwiedzający mogą także wziąć udział w podstawowym przeszkoleniu wojskowym.
Fort Va znajduje się przy ul. Lechickiej:
Autor: FC/kwoj / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Kernwerk