Choć stuprocentowej pewności nie ma, naukowcy nie mają wątpliwości - odkryte na Ostrowie Lednickim (woj. wielkopolskie) dwa baseny były baptysterium. - Skoro mamy tu wodę, to innej możliwości nie ma - mówi prof. Elżbieta Jastrzębowska z Uniwersytetu Warszawskiego. Według niej, to właśnie tu Mieszko I miał przyjąć chrzest.
Choć obiekt odkryto już 28 lat temu, teraz ponownie przyglądali się mu naukowcy. - W tej chwili nasza wiedza jest bogatsza. Mogąc porównać ten obiekt z innymi budowlami, których w Polsce w ogóle nie ma, mogę stwierdzić, że skoro mamy tu wodę, nie ma innej możliwości: to baptysterium - mówi prof. Elżbieta Jastrzębowska, ekspertka historii wczesnego chrześcijaństwa. Takiego typu obiekty sakralne, jak ten na Ostrowie Lednickim, badała wielokrotnie.
- Tego typu baptysteria były bardzo rozpowszechnione. Znam takich kilkadziesiąt, jak nie setki, wokół morza Śródziemnego, na północ do Nadrenii oraz na wschód na Krym oraz w Azji Mniejszej - wyjaśnia.
Kamień sprowadzali łodziami
Baptysterium połączone było z palatium, czyli siedzibą książęcą. Jak podkreśla, budynek był olbrzymi, według jej szacunków, jego wysokość sięgała kilkunastu, a może nawet 20 metrów. - Jest to duża budowla krzyżowa z zaokrąglonymi kątami prostymi, które tworzą rodzaj absydy, zbudowane z kamienia, który musiał być sprowadzony łodziami - tłumaczy.
Podkreśla jednak, że zwykle przedmiotem jej badań były starsze obiekty od tego na Lednicy.
- Datowanie tego obiektu, to jedyna rzecz, która jest pewna. Ustalona jest na podstawie różnych kryteriów. Wypada ona na lata panowania Mieszka I. Charakter religijny obiektu wydaje się niewątpliwy, a ponieważ był tam basen na wodę, a w zasadzie dwa symetryczne baseny, można zakładać, że było to chrześcijańskie baptysterium - mówi.
Polewali wodą głowy
Jak wyjaśnia, odkryte fragmenty basenów miały kilkanaście centymetrów głębokości. Ludzie, którzy prawdopodobnie przyjmowali tu chrzest, polewani byli wodą na głowę a nie, jak w niektórych obiektach, wchodzili do wody.
- Jedyną ceremonię w tym czasie, z którą można łączyć ten obiekt, to właśnie chrzest Mieszka I. Pewności stuprocentowej jednak nie mamy. Nie mamy bowiem z tych czasów źródeł pisanych, co jest wyjątkowym ewenementem - kończy Jastrzębowska.
Autor: FC/sk / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Poznań