Podróż do czasu PRL, stare samochody, gry planszowe. To tylko kilka propozycji tegorocznej edycji Nocy Muzeów w Poznaniu.
W tym roku poznaniacy będą mogli odwiedzić późnym wieczorem i nocą 29 instytucji. Zobaczyć w nich będzie można eksponaty na co dzień niedostępne dla publiczności, a także porozmawiać o wystawionych obiektach i poznać tajniki funkcjonowania muzeów.
Powrót do PRL
Najciekawszą propozycją wydaje się "Dzień w PRL-u" w Instytucie Pamięci Narodowej. Odwiedzający zobaczą przedmioty codziennego użytku wykorzystywane w naszych domach przed rokiem 1989 i pojazdy jakimi jeżdżono w tych czasach. W sali konferencyjnej zobaczyć będzie można kultowe filmy "Miś" oraz "Rozmowy kontrolowane". IPN szykuje także turniej gry w "Kolejkę" – wydaną przez instytut planszówkę.
Do IPN najlepiej dojechać specjalną linią N.
W inne gry planszowe będzie można zagrać w Muzeum Archeologicznym, gdzie również dowiedzieć się będzie można w jakie gry grali nasi pradziadkowie.
Motoryzacyjne cuda
Kilkadziesiąt zabytkowych kabrioletów zobaczymy za to pod rondem Kaponiera. W Muzeum Motoryzacji podziwiać będzie można m.in. BMW Dixi, DKW F5 i F7, Mercedesa 200, Singera. Najstarszym eksponatem wystawy jest Dodge Brothers z 1919 roku.
Przed Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 stanie natomiast Citroen B-11.
Bimby z dawnych lat
Swoje zabytkowe pojazdy zaprezentuje także MPK – na specjalnej linii tramwajowej M wyjadą dwa zabytkowe wagony: 102N-1 (1969 r.) oraz 102Na-71 (1973 r.). Jej trasa będzie prowadzić z Gajowej (gdzie znajduje się najstarsza w Polsce dawna zajezdnia tramwajowa) i powiedzie śródmiejskimi ulicami, przez most Św. Rocha i ul. Jana Pawła II, aż do Śródki, skąd koło Katedry, skieruje się znowu w stronę Gajowej. Tramwaje linii M z Gajowej bedą wyruszać co pół godziny między 17 a 23. Ci, którzy będą chcieli zwiedzić Muzeum Komunikacji, powinni wybrać jeden z trzech specjalnych kursów: o godz. 17:00, 19:00 lub 21:00.
Na linii autobusowej N, dowożącej pasażerów z Gajowej do siedziby IPN, przejechać się będzie można Ikarusem 280.26. Pasażerom towarzyszyć będą konduktorzy w historycznych mundurach.
Odwiedzający staną przed komisją wojskową
Nietypową atrakcję przygotowało Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej "3 Bastion Grolman" przed gmachem Muzeum utworzy Powiatową Komisję Uzupełnień Wojsk Wielkopolskich 1919 roku.
Najlepsze foty za 6 złotych
Kto nie widział jeszcze najlepszych zdjęć minionego roku, powinien wybrać się natomiast do CK Zamek. Tam obejrzeć będzie można wystawę World Press Photo. Za bilety zapłacimy połowę mniej – 6 złotych.
Warto imprezować
Oprócz Nocy Muzeów w Poznaniu odbywać się będą "Imprezy warte Poznania". W ramach tego cyklu, 19 i 20 maja zaplanowano koncerty plenerowe na dziedzińcu urzędu miasta, występy w poznańskich klubach, spotkania z Andrzejem Maleszką i Ewą Wycichowską, oraz recital Hanny Banaszak. Na scenie zobaczymy takze zespół Audiofeels.
Autor: Filip Czekała/par / Źródło: Noc Muzeów/PAP