Modlitwy, koncert oraz spotkanie nauczycieli i uczniów szkół im. bł. Jana Pawła II - tak Poznań obchodzić będzie 30. rocznicę pierwszej pielgrzymki papieża do Poznania. Jan Paweł II odwiedził stolicę Wielkopolski 20 czerwca 1983 roku.
Obchody upamietniające wizytę Ojca Świętego rozpocznie msza święta dla nauczycieli i uczniów szkół noszących imię Jana Pawła II. Odprawi ją w katedrze metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Po niej zaplanowano wspólną modlitwę pod pomnikiem papieża znajdującym się przed wejściem do bazyliki. W archidiecezji poznańskiej imię Jana Pawła II noszą aż 33 szkoły.
Msza z koncertem
W uroczystości włączy się także chór Poznańskie Słowiki, który za życia papieża i prof. Stefana Stuligrosza, wielokrotnie koncertował podczas pielgrzymek Jana Pawła II, jak i w Watykanie. Podczas mszy św. pod przewodnictwem bp. Grzegorza Balcerka wraz z solistami i Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej wykonają oni w katedrze Mszę Koronacyjną C-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Uroczystości rocznicowe zwieńczy wieczorne spotkanie modlitewne na Łęgach Dębińskich przy Krzyżu Papieskim. Właśnie w tym miejscu 30 lat temu Jan Paweł II celebrował mszę św. i dokonał pierwszej beatyfikacji na ziemiach polskich. W spotkaniu z papieżem wzięło wówczas udział około miliona wiernych.
Po uroczystościach beatyfikacyjnych Urszuli Ledóchowskiej, papież odwiedził katedrę na Ostrowie Tumskim i modlił się przy grobach pierwszych władców Polski.
Ówczesne władze nie zgodziły się na modlitwę Jana Pawła II pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 r.
Do tego miejsca papież nawiązał podczas homilii:
"Tyś jest Chrystus, Syn Boga żywego". Wracam do słów Piotrowego wyznania, które rozbrzmiewa w dziejach Ludu Bożego na tej wielkopolskiej ziemi, zespolonej od tysiąca z górą lat wokół katedry pod wezwaniem świętych Apostołów. Słowa Piotrowe powtarza katolicki Poznań w sposób szczególny od czasu niepodległości Ojczyzny, która została odzyskana w 1918 roku. Na podstawie unii z Gnieznem (która trwała od 1821 r.), Poznań był wtedy również siedzibą prymasa Polski. Wyznanie Piotrowe wyraziło się w dziejach miasta poprzez budowę pomnika Najświętszego Serca Jezusowego. Pomnik ten - jako wyraz dziękczynienia za odzyskanie niepodległości - został zniszczony przez najeźdźcę w czasie drugiej wojny światowej. Dziś na tym miejscu stanęły dwa krzyże na pamiątkę ofiar z 1956 roku.
Jan Paweł II pomodlił się pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 r. podczas drugiej wizyty w Poznaniu, w trakcie piątej pielgrzymki do Polski - 3 czerwca 1997 r.
Autor: FC//kv / Źródło: TVN 24 Poznań / PAP
Źródło zdjęcia głównego: archiwum Archidiecezji Poznańskiej