W Polsce jest znana jako „Matka trędowatych” w Afryce mówili na nią poprostu „Dokta”. Doktor Wanda Błeńska przez ponad 40 lat żyła w Ugandzie razem z tymi, do których bali się podejść inni lekarze. We wtorek świętowała 101. urodziny.
Młodzież związana z Akademickim Kołem Misjologicznym spotkała się we wtorek wieczorem moście przy Ostrowie dokładniej jak rok wcześniej. Wspólnie wypuścili w niebo 101 lampionów z okazji urodzin Pani doktor Błeńskiej.
- Przed rokiem spotkaliśmy się w Poznaniu na tym moście Biskupa Jordana, pierwszego biskupa misjonarza, żeby modlić się za panią doktor Błeńską w jej setne urodziny i zapalić 100 świec na niebie urodzinowych i obiecaliśmy, że za rok spotkamy się znowu i słowo się rzekło - powiedział ks. Szymon Stułkowski Akademickie Koło Misjologiczne.
"Ikona życia misyjnego"
Błeńska jest osobą niezwykle skromną i śmieje się, gdy ktoś mówi, że poświęciła swoje życie chorym. Dla niej praca była spełnieniem marzeń i wielką radością.
- W osobowości Wandy Błeńskiej najbardziej zaskakuje jej niesamowita pogoda ducha. Zawsze, kiedy miałem okazję brać udział w jej spotkaniach misyjnych z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi, promieniowała radością, apostolskim zapałem, lubiła żartować. Chyba właśnie dlatego potrafiła żyć dla trędowatych, bez lęku o własną śmierć. Nie bez powodu abp Stanisław Gądecki nazwał ją ikoną życia misyjnego - powiedział PAP ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik prasowy Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.
"Wanda Blenska Training"
Wanda Błeńska urodziła się 30 października 1911 r. w Poznaniu. W 1934 r. uzyskała dyplom lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego działając jednocześnie w Akademickim Kole Misjologicznym. Po II wojnie światowej, w której uczestniczyła jako żołnierz Armii Krajowej, uzyskała dyplom Instytutu Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w Liverpoolu.
W 1950 roku wyjechała do Ugandy do Buluby nad jeziorem Victoria. Z niewielkiej przychodni udało się jej zbudować prężnie działający szpital dla chorych na trąd i polepszyć los dziesiątek tysięcy osób. Na pomoc chorym poświęciła tam 40 lat swojego życia. Dzięki poznańskiej lekarce tamtejsza placówka sióstr franciszkanek zyskała światową sławę i nosi dziś nazwę Wanda Blenska Training.
Przyczyniła się do rozwoju sieci filii ośrodka na terenie Ugandy. Dzięki tym stacjom, leczenie i oświata sanitarna stały się dostępne dla chorych. Dr Błeńska jest także współtwórczynią nowoczesnych metod leczenia trądu.
Doceniona przez prezydenta i papieża
Od papieża Jana Pawła II otrzymała najwyższe odznaczenie przyznawane świeckim zaangażowanym w życie Kościoła, Order Świętego Sylwestra. Jest honorową obywatelką Ugandy i miasta Poznania.
Przed rokiem, z okazji setnych urodzin, prezydent Bronisław Komorowski odznaczył misjonarkę Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie zostało przyznane m.in. w uznaniu wybitnych zasług w pracy naukowo-badawczej w dziedzinie medycyny tropikalnej i leczenia trądu.
Autor: FC/k/AB / Źródło: TVN 24 Poznań / PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24