Historię najstarszej części Poznania - Ostrowa Tumskiego, gdzie powstała pierwsza polska katedra chrześcijańska, będzie można poznać w interaktywnym centrum Brama Poznania. Jego otwarcie zaplanowano na 30 kwietnia. Na zwiedzających m.in. okulary 3D.
- Naszą funkcją jest nie tylko przedstawienie historii Ostrowa Tumskiego, ale zachęcenie zwiedzających do tego, żeby poszli na Ostrów i zobaczyli to, o czym u nas usłyszeli, czyli m.in. miecz św. Piotra czy Złotą Kaplicę. Chcemy, żeby turysta mógł zrozumieć, co znajduje się po drugiej stronie rzeki - mówi Robert Mirzyński, dyrektor Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT, które jest operatorem obiektu.
Cztery sale - cztery okresy
W Bramie Poznania rozwój Ostrowa Tumskiego podzielony został na cztery okresy: Sala Gród, Sala Woda, Sala Złoto i Sala Witraż.
Sala Gród poświęcona jest początkom osadnictwa na Ostrowie Tumskim, Sala Woda podejmuje temat chrztu Polski. Sala Złoto opowiada historię od Akademii Lubrańskiego do czasów powstania Złotej Kaplicy, a Sala Witraż opowiada o ostatnich 150 latach Ostrowa Tumskiego oraz Poznania.
Monitory, pryzmaty i okulary stereoskopowe
Wizualizację Sali Złotej Katedry, zdjęcia przedwojennego Ostrowa Tumskiego, czy makiety przedstawiające Ostrów Tumski w różnych okresach zwiedzający będą mogli oglądać na 30 monitorach, sześciu ekranach filmowych, jak też za pomocą specjalnych pryzmatów, czy okularów stereoskopowych prezentujących obiekty w trzech wymiarach.
Turyści podczas wizyty w Bramie Poznania będą mogli rozwiązać quizy, których pytania dotyczyć będą m.in. Akademii Lubrańskiego, a także Wszechnicy Piastowskiej, czyli pierwszej uczelni wyższej w Poznaniu.
W zwiedzaniu interaktywnego centrum pomóc ma audioprzewodnik.
- Audioprzewodnik ma zazwyczaj funkcję fakultatywną, która dopowiada szczegóły zainteresowanym. U nas jest inaczej. Dużym wyzwaniem jest przygotowanie takiego przewodnika, dzięki któremu odbiorcy sami zagłębią się w historię przeszłości tego miejsca - tłumaczył Mirzyński.
Z tarasu panorama na cały Poznań
Po zwiedzeniu czterech sal, jeśli warunki atmosferyczne na to pozwolą, zwiedzający będą mogli wejść na taras, z którego zobaczą panoramę Poznania m.in. Cytadelę, Fort Winiary, Stary Rynek, Plac Bernardyński, a także Ostrów Tumski.
Budynek Bramy Poznania został również połączony ze znajdującym się po drugiej stronie Warty przyczółkiem Śluzy Tumskiej, która jest jedynym zachowanym elementem fortyfikacji Ostrowa Tumskiego. Przez niego turyści będą mogli bezpośrednio przejść z Centrum w kierunku Katedry i innych zabytków Ostrowa Tumskiego.
Autor: ib/b / Źródło: PAP