Łukaszenko i Batman przeciwko Grobelnemu. Poznańska kampania w sieci

Facebook, You TubeGdyby wybory były w internecie, Ryszard Grobelny raczej nie mógłby liczyć na wygraną

Ryszard Grobelny porównywany do koreańskiego przywódcy, rywalizujący z Batmanem i krytykowany przez prezydenta Białorusi. Tak wygląda w Poznaniu przedwyborcza walka w internecie. W sieci zdecydowanie górą są przeciwnicy urzędującego prezydenta Poznania.

Fanpage, na których ośmieszany i krytykowany jest Ryszard Grobelny powstały już długo przed wyborami. W trakcie kampanii nabrały jednak rozpędu. Nie promują one Jacka Jaśkowiaka, a wytykają błędy i pokazują w złym świetle działania obecnego prezydenta.

Krytyka z Białorusi

Strona "Aleksander Łukaszenko o Polsce" powstała w marcu. Jej powstanie wiąże się z parodią na temat niefunkcjonalnego dworca w Poznaniu. Pierwszy film pokazywał gospodarską wizytę "prezydenta Łukaszenki" w Poznaniu i zwiedzanie nowego dworca.

- To co tu zobaczyłem, to mnie poraziło. To jest urzędnicze partactwo, skandaliczna nieodpowiedzialność - mówił w parodii wzburzony "Łukaszenko", nakazując m.in. pod karą więzienia zrobić przejście dla pieszych przy przystanku tramwajowym.

W kolejnych miesiącach pokazywano nowe filmy i zdjęcia z fikcyjnych wizyt "prezydenta Białorusi" w Poznaniu, ale także w innych polskich miastach. Przed wyborami pojawiły się tam z kolei m.in. fotomontaż śmiejących się urzędników i Ryszarda Grobelnego, podpisane: "I wtedy im obiecałem tramwaj na Naramowice..." czy Łukaszenko patrzący na olbrzymi nielegalny baner prezydenckiego komitetu Teraz Wielkopolska.

Hitem okazał się też, przygotowany przez autora tego profilu, nowy teledysk do "Ostatniej niedzieli" Mieczysława Fogga, w której głównym bohaterem był urzędujący prezydent. Jego autor na koniec apeluje: "30 listopada 2014 poznaniacy staną przez pierwszą realną szansą zastąpienia Ryszarda Grobelnego. Niech to będzie Jego ostatnia niedziela na stanowisku prezydenta Poznania".

Grobelny kontra Batman

Największą furorę zrobiły jednak dwa udostępnione na profilu filmy "Batman vs. Grobelny", które miały nakłonić wyborców do głosowania przeciwko prezydentowi.

Klatki z filmu, przeplatające się z materiałami wyborczymi i Ryszard Grobelny, mówiący głosem Jokera na czele ze słynną kwestią "Why so serious?" idealnie wplecioną w ruch jego warg - tę zabójczą mieszankę zobaczyć można w pierwszym z nich.

W drugim filmie formuła jest podobna, Grobelny znów występuje jako największy przeciwnik Batmana, z tym, że już nie jako Joker, a Bane. Całość kończy się apelem: "Zrzuć Grobelnego ze stołka"

Na co patrzy prezydent?

Od 25 sierpnia na jednym z portali społecznościowych można też zobaczyć Ryszarda Grobelnego podczas wizyt gospodarskich i w trakcie pracy. Zdjęcia opatrzone komentarzem "Ryszard Grobelny patrzy na..." można zobaczyć na fanpage'u "Ryszard Grobelny patrzy na rzeczy". Wzorowany jest on na innym identycznym fanpage'u, w którym pokazywane są słynne wizyty gospodarskie Kim Dzong Ila, nieżyjącego przywódcy Korei Północnej.

"Jacek płakał..." jak oglądał?

Zwolennicy prezydenta Poznania starali się zrewanżować jego oponentom. Po I turze wyborów powstał fanpage "Jacek płakał jak kandydował", w którym pojawiały się memy pokazujące zależność Jaśkowiaka od PO. Mimo promocji na portalu społecznościowym, profil okazał się jednak porażką, zbierając ledwie ponad 250 fanów i zniknął z sieci po półtorej dnia.

Fanpage "Jacek płakał jak kandydował" szybko zniknął z siecifacebook
Wśród osób lubiących memy ośmieszające Jacka Jaśkowiaka znalazł się wiceprezydent Poznania Mirosław KruszyńskiJacek płakał jak kandydował | facebook

Znacznie lepiej poszło im "w realu". Na happening przeciwników Grobelnego "Pomagamy Ryszardowi w pakowaniu", którzy mieli pojawić się przed Urzędem Miasta, by pomóc spakować się prezydentowi, kandydaci z jego listy odpowiedzieli przynosząc dary dla potrzebujących, by zapakować je w przyniesione na plac Kolegiacki kartony.

O sukcesie kontrhappeningu obwieścił m.in Jarosław Pucek, kandydat na radnego w sejmiku z listy Ryszarda Grobelnegofacebook

Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Facebook, You Tube

Pozostałe wiadomości