Od 1 stycznia w Poznaniu i ośmiu okolicznych gminach wchodzą zmiany dotyczące wywozu odpadów. Wprowadzony zostanie Systemu Identyfikacji Pojemników (SIP), który ma poprawić m.in. terminowość odbioru śmieci. System wymaga zmiany około 100 tys. pojemników.
Zmiany wprowadza Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej. ZM GOAP swoim zasięgiem obejmuje teren Poznania i ośmiu gmin, na którym mieszka ok. 715 tys. osób.
Liczą, że wiele problemów nie będzie
Firmy odbierające odpady kończą wymianę pojemników. Według umowy mają czas do 29 grudnia. - Mogą się zdarzyć pewne nieprawidłowości, bo to około 100 tys. pojemników. Liczymy, że odsetek nieprawidłowości będzie mały, ale w przypadku kilkuset nieruchomości mogą wystąpić utrudnienia, które będą usuwane na bieżąco – mówi rzecznik prasowy ZM GOAP Walerian Ignasiak.
System Identyfikacji Pojemników będzie działał dzięki elektronicznym chipom w pojemnikach na odpady i kodom kreskowym naklejanym na worki. SIP ma umożliwić kontrolę nad wykonywaniem usług przez firmy odbierające odpady oraz monitorować ilość śmieci i sposób ich zagospodarowania.
Kody do naklejania
Zmiany obejmą przede wszystkim mieszkańców domów jednorodzinnych. - System identyfikacji odpadów powoduje, że na worki z segregowanymi odpadami trzeba będzie naklejać kody kreskowe, które są już im dostarczane – tłumaczył Ignasiak.
Mieszkańcy bloków nie mają takiego obowiązku. Ich pojemniki na śmieci będą za to lepiej oznakowane i wyposażone w specjalne chipy. Dzięki kodom kreskowym i chipom będzie wiadomo skąd zostały zabrane odpady i gdzie trafią.
Ignasiak dodał, że plusem nowego systemu jest możliwość dokładnego sprawdzenia, kiedy firma odebrała odpady i czy zrobiła to zgodnie z harmonogramem. - Teraz często przy reklamacjach pojawiają się problemy - co innego mówi firma, a co innego właściciel nieruchomości – powiedział.
Debiut FB Serwis
Zmiany są związane z rozstrzygniętymi w czerwcu przetargami na wywóz opadów z terenów ZM GOAP. W 4 z 22 sektorów, na jakie podzielono Poznań i okoliczne gminy, odbiór śmieci będzie odpowiadało konsorcjum FB Serwis, a w pozostałych 18 konsorcjum Remondis Sanitech.
Wymiana pojemników i zmiany w gospodarce odpadami nie spowodują podwyżek opłat za wywóz śmieci. Na terenie ZM GOAP miesięczna opłata od osoby wynosi 12 zł za śmieci segregowane i 20 zł za odpady zmieszane.
Od 1 lipca 2013 roku gminy przejęły odpowiedzialność za gospodarkę odpadami komunalnymi na swoim terenie. Są m.in. ustawowo zobligowane do odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także do usuwania odpadów z nielegalnych wysypisk.
Autor: FC / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24