Centralne Biuro Antykorupcyjne zabezpieczyło dokumentację dotyczącą dostawy oraz montażu billboardów promocyjnych Lasów Państwowych. To działania w ramach śledztwa dotyczącego nadużyć oraz działania na szkodę Lasów Państwowych. Według śledczych Skarb Państwa mógł stracić nawet 23 miliony złotych. Sprawę wyjaśnia poznańska prokuratura.
W poniedziałek zespół prasowy CBA poinformował, że zabezpieczono przez funkcjonariuszy dokumentacja dotyczy realizacji przez Lasy Państwowe ogólnopolskiego programu promującego zrównoważoną gospodarkę leśną, ochronę przyrody i dziedzictwo kulturowe poprzez wykonanie i montaż na terenie całego kraju billboardów promocyjnych.
"Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że podczas realizacji programu doszło do naruszenia przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych" - przekazał zespół prasowy CBA.
Sprawa jest rozwojowa
Wyjaśnił, że na potrzeby realizacji tego programu Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie zawarł umowę na dostawę i montaż 2 tys. billboardów promocyjnych z wybranym przedsiębiorcą, a całkowita wartość umowy to ponad 35 milionów złotych. "Blisko 50 funkcjonariuszy CBA z Delegatur Biura z Poznania, Katowic, Krakowa, Białegostoku, Rzeszowa, Bydgoszczy, Łodzi oraz Wrocławia i Warszawy prowadziło, w tym samym czasie, czynności procesowe na terenie woj. mazowieckiego, wielkopolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego oraz podlaskiego. Agenci zabezpieczyli dokumentację dowodową dotyczą ogólnopolskiego projektu, m.in. w siedzibie Dyrekcji Generalnej Państwowego Gospodarstwa Leśnego oraz Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych w Warszawie, Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie, Ośrodku Techniki Leśnej w Jarocinie oraz w siedzibach 8 podmiotów gospodarczych, które podejmowały działania przy realizacji projektu" - podał zespół prasowy CBA.
W komunikacje podkreślono, że sprawa jest rozwojowa, a zabezpieczony materiał dowodowy zostanie poddany dalszej ocenie prawnej. "Ze wstępnych ustaleń wynika, że straty Skarbu Państwa szacowane są prawie na 23 miliony złotych" - podało CBA. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Poznaniu VIII Wydział do Spraw Wojskowych.
Wzięli pod lupę ostatnie 8 lat
W styczniu 2024 roku nowe władze Lasów Państwowych zleciły przeprowadzenie audytu, który obejmował wszystkie obszary organizacyjne od 2015 do 2024 roku. Prześwietlono zarówno kwestie prawne jak i finansowe. Jednym z kontrolowanych tematów był program wykonania i ustawienia dwóch tysięcy billboardów na terenach leśnych.
W marcu Lasy Państwowe złożyły zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez siedem osób w związku z zamówieniem dwóch tysięcy billboardów z zamiarem ustawienia ich na terenach leśnych. Poprzednicy byli gotowi wydać na ten cel nawet 65 milionów złotych.
Zawiadomienie dotyczy naruszenia prawa zamówień publicznych, zawyżenia kosztów zakupu billboardów, nieuzasadnionego finansowania całego projektu ze środków Funduszu Leśnego, niegospodarności i potencjalnego wykorzystania billboardów dla celów kampanii politycznej.
Jak sprecyzowano, osoby wymieniane w zawiadomieniu to osoby z kierownictwa Lasów Państwowych, Ośrodka Kultury Leśnej i wydziału Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych nadzorującego działalność Ośrodka Kultury Leśnej (OKL) w Gołuchowie, a także członkowie zarządu i rady nadzorczej spółki należącej w stu procentach do LP "Bieszczady".
"Jedyna droga do uzdrowienia sytuacji w Lasach Państwowych wiedzie przez samooczyszczenie"
- Chcę z całą stanowczością zaznaczyć, że to nie leśnicy są odpowiedzialni za kompromitujące przedsięwzięcie. Audyt pozwolił sformułować zawiadomienie do prokuratury wobec konkretnych osób, w tym członków partii Suwerenna Polska. Prokuratura i sądy ustalą zakres ich odpowiedzialności. Jedyna droga do uzdrowienia sytuacji w Lasach Państwowych wiedzie przez samooczyszczenie - mówił w marcu Witold Koss, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.
Obecnie powierzchnia lasów w Polsce to ponad 9,2 miliona hektarów, z czego ponad 7,3 mln ha zarządzane jest przez Lasy Państwowe. LP informują na swojej stronie internetowej, że są największą w Unii Europejskiej organizacją zarządzającą lasami należącymi do Skarbu Państwa, gospodarują na jednej czwartej powierzchni Polski.
Źródło: PAP, tvn24.pl