Zmarł architekt Jerzy Gurawski

Jerzy Gurawski
Nie żyje Jerzy Gurawski. Zobacz realizacje architekta
Źródło: Wikipedia, AWF Poznań, fotoportal AMU

W wieku 87 lat zmarł znany architekt Jerzy Gurawski. Zasłynął przede wszystkim projektami budynków akademickich. Był między innymi autorem budynków na kampusie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na Morasku oraz rozbudowy Akademii Muzycznej.

Jerzy Gurawski zmarł 12 marca. O jego śmierci poinformował Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej. "Do zobaczenia, Mistrzu" - napisano.

Gurawski urodził się w 1935 roku we Lwowie. W 1960 roku ukończył studia architektoniczne na Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki.

Po studiach przez 13 lat pracował w Opolu - w Wojewódzkim Biurze Projektów i Inwestprojekcie. Stworzył tam kilkadziesiąt projektów, z których najważniejsze to Muzeum Wsi Opolskiej oraz tereny sportowe i hala targowa w Raciborzu.

Miasteczko akademickie dla "uniwersytetu socjalistycznego roku 2000"

W 1974 roku wraz z Marianem Fikusem wygrali konkurs na projekt kampusu na Morasku dla Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i przeprowadzili się do stolicy Wielkopolski. "Zadanie, jakie postawiono przed projektantami, polegało na stworzeniu takiej wizji uczelni, aby w pełni odpowiadała ona wymogom uniwersytetu socjalistycznego roku 2000" – pisali wtedy projektanci. Uniwersytet miał mieć charakter "domu otwartego", który oddziałuje na całą dzielnicę. Do budynków poszczególnych wydziałów prowadzić miała szeroka aleja spacerowa, częściowo przykryta dachem, przy której miała znaleźć się woda i zieleń. Komunikację studentom miała zapewniać szybka kolej miejska, a na teren kampusu nie miały wjeżdżać samochody. "Uczelnia ma być całkowicie uwolniona od uciążliwego ruchu samochodowego" – pisali projektanci. 

Oprócz budynków dydaktycznych, projekt zakładał też powstanie zabudowy mieszkaniowo-usługowej dla studentów – miały powstać m.in. jedyne na całym Morasku 17-piętrowe wieżowce mieszczące 1000 studentów – oraz mieszkania dla pracowników naukowych. 

W latach 90. ruszyła w końcu budowa Wydziału Fizyki - pierwszego budynku na kampusie na Morasku ( i jedynego wybudowanego według koncepcji z 1974 r.). Wtedy zlecenie na "uniwersytet socjalistyczny roku 2000" było już oczywiście nieaktualne, ale w realizacji projektu to nie zaszkodziło.

Wydział Fizyki UAM
Wydział Fizyki UAM
Źródło: Klapi / Wikipedia CC BY 2.0

W międzyczasie duet architektów projektował przede wszystkim osiedla mieszkaniowe i kościoły.

Kościół św. Antoniego w Lesznie
Kościół św. Antoniego w Lesznie
Źródło: Namysław Tatarynowicz / Wikipedia CC-BY-SA 4.0

Za projekt Kampusu UAM Gurawski otrzymał w 1975 roku Złoty Krzyż Zasługi, a w 2003 roku nagrodę Jana Baptysty Quadro przyznawaną za najlepszy spośród zgłoszonych projektów architektonicznych, jaki zrealizowano na terenie Poznania w roku poprzedzającym przyznanie nagrody.

Od 1989 roku Gurawski prowadził własną pracownię architektoniczną ARPA Gurawski (ARPA Architektoniczna Pracownia Autorska Jerzego Gurawskiego).

Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM
Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM
Źródło: Krzysztof Duda / AMU Fotoportal

Spod jego ręki wyszły takie budynki jak Centrum Dydaktyczne (1999), Wydział Matematyki i Informatyki (2001), Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM (2006) oraz hala sportowa (2010) na kampusie UAM na Morasku, rozbudowa budynku Akademii Muzycznej w Poznaniu (2006), Aula Nova Akademii Muzycznej (2006), budynek dydaktyczny AWF w Poznaniu (2006).

Budynek dydaktyczny AWF Poznań
Budynek dydaktyczny AWF Poznań
Źródło: AWF Poznań

W 2018 r. jego pracownia ARPA (wraz ze SKI Studio Błażej Szurkowski, MS86A Maciej Sokolnicki Architekt i Adamem Turczynem) wygrała konkurs na kładkę łączącą Chwaliszewo z Ostrowem Tumskim i Berdychowem nad Wartą i Cybiną w Poznaniu.

Wizualizacja kładki Berdychowskiej
Wizualizacja kładki Berdychowskiej
Źródło: Miasto Poznań

Jednym z ostatnich projektów Jerzego Gurawskiego była siedziba Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu (oddana do użytku w 2021 r.).

W 2000 roku Jerzy Gurawski odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (za działalność w projektowaniu przestrzeni teatralnej). W 2007 roku Stowarzyszenie Architektów RP przyznało mu Honorową Nagrodę SARP.

Czytaj także: