Muzeum Utracone to placówka "bez adresu" - jeździ po Polsce i prezentuje dzieła zaginione lub zniszczone podczas II wojny światowej. W sobotę przedstawi wojenne losy dzieł Jana Matejki. O obrazy te zabiegał osobiście Joseph Goebbels. Z jakim skutkiem? Tego dowiedzą się goście Nocy Muzeów w Gdańsku i Poznaniu.
"Bomby spadają na Warszawę. Zachęta może spłonąć w każdej chwili, a wraz z nią obrazy Matejki. Siódmego września pada Westerplatte i pada rozkaz – ewakuacja obrazów. Płótna zwinąć i zapakować w skrzynie. Teraz. Zaraz. Natychmiast" - tak Muzeum Utracone zachęca do swojego najnowszego projektu, który w sobotę będzie można zobaczyć jednocześnie w Gdańsku i Poznaniu.
O godz. 21:30 jednocześnie w Bramie Poznania i w gdańskiej Zielonej Bramie zostanie zaprezentowany film "Wariackie losy obrazów Matejki podczas II wojny światowej". - Przedstawiamy, zawartą w trzech aktach, historię utraconej i odzyskanej twórczości jednego z najważniejszych polskich malarzy. Obrazy Jana Matejki budują pamięć historyczną poprzez kreowanie konkretnych wizerunków wydarzeń, w wielu podejmowanych przez malarza scenach - wyjaśnia Artur Cheba, zajmujący się promocją wydarzenia.
Wątki niemieckie i radzieckie
Poznać będzie można m.in. historię powrotu "Rejtana" i "Batorego pod Pskowem" do Polski.
- Dzięki kolażom Marty Ignerskiej i ich niezwykłej animacji, wykorzystaniu materiałów archiwalnych – zarówno filmowych, jak i drukowanych – zdjęć, artykułów oraz szkiców Mariusza Tarkawiana, film zadziwia w wielu momentach, a losy obrazów niejednokrotnie mrożą krew w żyłach - przekonuje Cheba.
Z filmu dowiemy się m.in. o tym, jak Joseph Goebbels zabiegał o przejęcie dzieł Matejki. Stawka, jaką oferował za wskazanie miejsca ich ukrycie, wzrastała. Najpierw wynosiła 2 mln marek, potem wzrosła do 10 mln. Dowiemy się także, co działo się z obrazami tego twórcy, gdy wpadły w ręce radzieckie.
Muzeum ma już 7 lat
Projekt Muzeum Utracone powstał w 2009 roku. Jego organizatorami są Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR i Fundacja Ad Artis. Od siedmiu lat kulminacyjnym momentem dla projektu jest Noc Muzeów, podczas której odbywają się w całej Polsce pokazy filmu, przygotowywanego wraz z Wydziałem Strat Wojennych. Każdorazowo wybierany jest temat przewodni, który zostaje opracowany w atrakcyjny artystycznie sposób. Po Nocy Muzeów, płyta z filmem przekazywana jest do ponad 600 muzeów w całym kraju, dzięki czemu nawet w małych, lokalnych ośrodkach kultury ludzie mają szansę stać się gośćmi Muzeum Utraconego.
Autor: FC/gp / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: NAC, Wikipedia