W kościołach w całej Polsce w niedzielny poranek odprawiono msze rezurekcyjne. Jedna z nich - pod przewodnictwem prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka - odbyła się w katedrze gnieźnieńskiej. - Potrzebujemy odnowienia, odnowienia, by dzieło Chrystusa w nas zaowocowało. By przyjęta, wyznawana przez nas wiara wydała konkretny owoc - mówił w homilii biskup pomocniczy Radosław Orchowicz.
W niedzielę Radosław Orchowicz, biskup pomocniczy gnieźnieński wygłosił homilię podczas mszy św. rezurekcyjnej, sprawowanej w bazylice w Gnieźnie pod przewodnictwem prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka.
- Siostry i bracia, potrzebujemy odnowienia, odnowienia, by dzieło Chrystusa w nas zaowocowało. By przyjęta, wyznawana przez nas wiara wydała konkretny owoc. Tak, jak woła dziś święty Paweł: szukajcie tego, co w górze, dążcie do tego, co w górze, nie do tego, co na Ziemi - mówił biskup pomocniczy gnieźnieński. I dodawał: - A zatem to nasze Alleluja ma wyrazić się nie tylko naszymi słowami, wypływać nie tylko z naszych ust, ale także czynem i prawdą przez nasze codzienne życie, przez nasze postępowanie, przez nasze wyjście ku drugiemu.
Mszę św. koncelebrowali m.in. kanonicy Kapituły Prymasowskiej z proboszczem katedry ks. infułatem Janem Kasprowiczem. W czasie liturgii śpiewał Chór Prymasowski pod dyrekcją ks. kan. Dariusza Sobczaka.
Arcybiskup Grzegorz Ryś: 40 dni postu skończone
Mszę rezurekcyjną odprawiono też m.in. w łódzkiej archikatedrze. - Zmartwychwstałemu Chrystusowi obecnemu wśród nas w Najświętszym Sakramencie będziemy dziękować za to, że otworzył wierzącym Królestwo Niebios - powiedział na zakończenie porannej procesji rezurekcyjnej metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś. Potem wygłosił tradycyjną formułę, która - jak przyznał - należy do jego ulubionych: "40 dni postu skończone". - Trzy dni Triuduum Sacrum skończone - kontynuował. - 50 dni wielkanocnej radości otwarte - podsumował, a po każdej z części formuły wierni wraz z arcybiskupem odpowiadali: "Bogu niech będą dzięki".
Czytaj też: Najstarsze i najważniejsze święto dla chrześcijan. Zmartwychwstanie Pańskie fundamentem wiary Niedziela Wielkanocna z mszą świętą rezurekcyjną, odprawianą o godz. 6 dla uczczenia Zmartwychwstania Chrystusa, jest największym świętem w całym katolickim roku liturgicznym a sam fakt powstania Jezusa z grobu jest symbolem jego zwycięstwa nad grzechem, śmiercią i szatanem. Najświętszy Sakrament z Grobu Pańskiego trafia na uroczystą procesję - a towarzyszy jej bicie dzwonów i śpiew pieśni wielkanocnych - i jest trzykrotnie obnoszony wokół kościoła. Dawniej rozpoczęciu mszy rezurekcyjnej towarzyszył huk armat.
Źródło: TVN24, archidiecezja.pl, PAP