F-16 opuściły Poznań. Ruszył remont na Krzesinach

13.05 | Na początku czerwca lotnicy polskich Sił Powietrznych po raz pierwszy wezmą udział w elitarnych ćwiczeniach "Red Flag" na Alasce. Osiem maszyn F-16 "Jastrząb" i 24 polskich pilotów będzie ćwiczyć z sojusznikami z USA i innych państw. (TVN24)
Archiwum TVN24 / Fot. MON/Artur WeberĆwiczenia F-16 w bazie w Poznaniu

- 25 samolotów F-16 z poznańskich Krzesin przeniesie się w lipcu do bazy w Łasku - przekazuje rzecznik Dowództwa sił Powietrznych ppłk Artur Goławski. W tym czasie naprawiony zostanie pas lotniska w Krzesinach.

- 32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku stanie się w lipcu największą jednostką lotnictwa bojowego w Siłach Powietrznych. Ale tylko tymczasowo - powiedział Goławski.

25 samolotów odleciało z Poznania

Do Łasku przebazowano 25 myśliwców F-16 z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego oraz kilkudziesięciu żołnierzy personelu naziemnego.

- Pozostaną tam do 8 sierpnia. W tym czasie pas lotniska w Krzesinach zostanie poddany pracom konserwacyjnym - wyjaśnia Goławski.

Poćwiczą z Amerykanami

Lotnicy obu baz odbędą wspólne ćwiczenia z Amerykanami, którzy przylecą w drugiej połowie lipca na dwa tygodnie do Łasku z bazy lotniczej w Aviano we Włoszech. Wtedy w 32. BLT stacjonować będzie niemal 50 odrzutowców.

- Letnie przeprowadzki wiążą się nie tylko z remontami lotnisk, pozwalają także lotnikom stacjonować bliżej poligonów usytuowanych w północnej Polsce - zauważa Goławski.

Autor: FC/f / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN24 / Fot. MON/Artur Weber

Pozostałe wiadomości