Elegancja Francja na poznańskim zamku

CK ZAMEKWystawa potrwa do 18 sierpnia

Suknie balowe, suknie letnie i gorsety będzie można od środy oglądać w Centrum Kultury Zamek na wystawie Elegancja-Francja - Z historii mody XX wieku. Wystawie towarzyszyć będą pokazy filmowe oraz wykłady.

Wystawa ma ukazać najważniejsze, zdaniem organizatorów, elementy mody XX wieku. - Nie chodzi tylko o pokazanie ładnych strojów, bo te można zobaczyć w sklepie czy gazecie. Chcemy coś opowiedzieć o modzie. To nie ma być historia mody, a wskazanie najważniejszych etapów jej rozwoju, bo nie da się pokazać wszystkiego, co działo się w modzie w ostatnim stuleciu - powiedział kurator wystawy Piotr Szaradowski.

52 obiekty

Stroje, które znalazły się na wystawie - w sumie 52 obiekty - pochodzą z prywatnych zbiorów. Wśród nich będzie można zobaczyć m.in. suknię balową zaprojektowaną przez Jeana-Philippe Wortha z 1908-1910 roku, suknię popołudniową z ok. 1939 roku Jeanne Lanvina, suknię z ok. 1986 roku zaprojektowaną przez Thierrego Muglera czy kapelusz z ok. 1960 Elsy Schiaparelli. Ponadto, na wystawie znalazły się stroje zaprojektowane m.in. przez Christiana Diora czy Christiana Lacroix.

Suknie z opisem

Każdy z przygotowanych obiektów posiada krótki opis oraz informację o roku produkcji bądź przybliżonym okresie jego powstania, a także o projektancie. Przy wejściu na wystawę, na ścianie, przygotowany został schemat, w którym wymieniono wybranych twórców paryskiej mody, zaczynając od Charlesa Fredericka Wortha, powszechnie uznanego za ojca haute couture i założyciela całej dynastii projektantów i wielkiego domu mody - House of Worth.

- W ten sposób chcemy pomóc widzom zwiedzać naszą wystawę. W jej prologu przygotowaliśmy informację o podstawowych pojęciach dotyczących francuskiego krawiectwa, a także schemat, w którym umieściliśmy najważniejszych jego przedstawicieli, tak aby zwiedzający mogli poznać najważniejszych twórców - powiedział Szaradowski.

Wystawa z filmem

Wystawie towarzyszyć będzie pokaz filmowy, który będzie połączony ze zwiedzaniem. Filmy, które zostaną wyświetlone, są bezpośrednio powiązane z tematami wystaw. Dotyczą one technik krawiectwa, a także mody francuskiej. Z kolei zaplanowane wykłady poświęcone będą modzie Art Deco oraz ubiorze jako dziele sztuki Wystawa czynna będzie do 18 sierpnia.

Autor: kk / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CK ZAMEK

Pozostałe wiadomości