51 spektakli, artyści z 22 krajów, 26 przestrzeni festiwalowych - w środę rozpoczyna się Festival Malta 2012. – To święto teatru, sztuk per formatywnych, muzyki i filmu - mówi Anna Reichel, rzeczniczka imprezy.
Od 3 do 7 lipca Poznań stanie się artystycznym centrum Polski za sprawą kolejnej edycji Malta Festival, który w tym roku przebiegnie pod hasłem "Akcje Azjatyckie / Asian Investments".
Organizatorzy przygotowali program obejmujący m.in kilkadziesiąt spektakli teatralnych, 13 koncertów, 30 słuchowisk Silent Malta i 18 z cyklu Sztuka Szuka Malucha. Do Poznania przyjedzie ponad trzystu artystów, setka zaproszonych gości, a cała impreza obejmie 26 przestrzeni festiwalowych w całym mieście.
Azja czyli co?
Pierwszym dominującym wątkiem są działania wokół hasła "Akcje Azjatyckie". Kurator proejktu, szwajcarski reżyser i artysta konceptualny Stefan Kaegi, tak tłumaczy ideę: - Ciekawsze od samego sprowadzania sztuki azjatyckiej do Poznania i pokazywania jej jako czegoś egzotycznego wydawało mi się postawienie pytania: co azjatyckiego jest w Poznaniu?
Zobaczymy więc spektakle i projekty twórców europejskich, takich jak Rimini Protokoll, Ant Hampton, Dries Verhoeven, Wojtek Ziemilski, Ex Nixilo czy Dirk Fleischmann, jak również artystów blisko- i dalekoazjatyckich: Omera Kriegera, Rabiha Mroué i Liny Saneh czy Living Dance Studio.
Spotkanie z noblistą
Kolejnym ważnym elementem programu jest dorobek noblisty J.M. Coetzee, który będzie gościem festiwalu i weźmie udział w spotkaniu twórców opery, drugiego dnia forum. Malta Festival Poznań, w koprodukcji z Teatrem Wielkim im. St. Moniuszki w Poznaniu zaprezentuje 5 lipca światową prapremierę opery kompozytora Nicholasa Lensa "Slow Man" w reżyserii Mai Kleczewskiej, z libretto na podstawie książki "Powolny człowiek" Coetzee.
Muzyka w plenerze
Najbardziej oczekiwany koncert to występ zespołu Faith No More. Legendarna kapela zagra nad jeziorem Malta 4 lipca, ale to nie jedyne interesujące wydarzenie muzyczne w ramach festiwalu. W Pasażu Kultury na Starym Rynku na cowieczornych, bezpłatnych koncertach zagrają:
DJ Kentaro - japoński didżej hiphopowy, mistrz turntablizmu (turntable); tokijska grupa undergroundowa Anli Pollicino, brytyjscy muzycy Bass Clef i Emika, szwedzki zespół Slagsmålsklubben oraz Kari Amirian, Ballady i Romanse, a także Justyna Szafran i Sztylety.
Kultura za jeden uśmiech
- To, co najważniejsze w naszym festiwalu, to fakt, że jest to największa impreza tego typu w Polsce i jedna większych w Europie, gdzie tyle sztuk przenika się ze sobą i który jest aż tak interaktywny. Zapraszamy wszystkich do aktywnego włączenia się w działania inicjowane przez artystów. Co ważne, przez 5 dni można bardzo wiele zobaczyć nie wydając złotówki, bo bardzo wiele wydarzeń jest bezpłatnych - dodaje Anna Reichel.
Dodatkowe tramwaje
W dni koncertów plenerowych 4 i 6 lipca uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów nr 6 i 8 z przystanku Krańcowa do Ronda kaponiera. Na dodatkowych kursach obowiązuje normalna taryfa biletowa ZTM w Poznaniu.
Linia nr 6 (kursy tylko w stronę Ronda Kaponiera)
KRAŃCOWA – Warszawska – rondo Śródka – Jana Pawła II – rondo Rataje – Królowej Jadwigi – Towarowa - Święty Marcin – RONDO KAPONIERA
Linia nr 8 (kursy tylko w stronę Ronda Kaponiera)
KRAŃCOWA – Warszawska – rondo Śródka – Wyszyńskiego – Estkowskiego – plac Wielkopolski – 23 Lutego – Gwarna – Święty Marcin – RONDO KAPONIERA
Odjazdy z przystanku Krańcowa będą realizowane po zakończeniu koncertu, tj. około 24:00.
Autor: ab/roody/k / Źródło: Malta Festival/ ZTM Poznań/TVN24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Malta Festival