"Pociąg ma cztery godziny opóźnienia, po prostu nie dojadę do pracy". Tylko w Łodzi spotkało to nawet trzy tysiące osób

Źródło:
PAP, TVN24
Katowice. Awaria centrum sterowania kolei
Katowice. Awaria centrum sterowania koleiTVN24
wideo 2/4
Katowice. Awaria centrum sterowania koleiTVN24

Kto może, ten omija dziś dworce kolejowe szerokim łukiem. Powód? Ogólnopolska awaria 19 z 33 centrów sterowania. Kolejarze pracują nad jej usunięciem i przywróceniem planowych połączeń. Sytuacja jest jednak trudna, a utrudnienia w ruchu kolejowym mogą jeszcze długo potrwać. Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja w różnych częściach Polski.

Pracownicy PKP Polskie Linie Kolejowe (PLK) od wczesnych godzin rannych pracują nad usunięciem awarii lokalnych centrów sterowania (LCS), czyli miejsc, z których prowadzony jest ruch pociągów za pomocą systemów komputerowych na stacjach i linii o długości od kilku do kilkudziesięciu kilometrów. Do awarii doszło w 19 z 33 miejsc na terenie Polski.

Po godzinie 11 PKP PLK poinformowało, że tuż przed godziną 11 udało się przywrócić ruch z wykorzystaniem urządzeń między innymi w Działdowie, Ciechanowie, Gdyni i Trzewie. Podczas konferencji zorganizowanej przez PKP PLK pojawiły się pytanie o to, co z pociągami specjalnymi, którymi podróżują obecnie uchodźcy. Spółka poinformowała, że sprawa jest koordynowana z wojewodami oraz Ministerstwem Infrastruktury, aby te przejazdy w miarę możliwości były realizowane.

To, jak wygląda sytuacja w różnych częściach Polski, sprawdzają reporterzy TVN24.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO>>>

Katowice

W Katowicach podróżni muszą się uzbroić w cierpliwość. Na tablicy przyjazdów i odjazdów na tamtejszym dworcu wciąż są informacje o sporych opóźnieniach - nawet dwugodzinnych. Pociąg ze Lwowa, na razie według zapowiedzi ma godzinne opóźnienie (informacja z godz. 11.20). - Opóźnienia dotyczą nie tylko tych dalszych tras międzymiastowych, ale i tych bliższych połączeń takich jak na przykład pociąg z Katowic do Gliwic przez Zabrze. W tej chwili jest opóźniony o 40 minut. I te opóźnienia niestety się wydłużają - relacjonuje reporterka TVN24 Małgorzata Marczok.

Spore utrudnienia zanotowały też Koleje Śląskie. Bieżące informacje na temat opóźnień można znaleźć na stronie przewoźnika. - Koleje Śląskie zachęcają, by korzystać z połączeń tramwajowych, autobusowych i trolejbusowych. W każdym z tych środków transportu będą honorowane bilety kolejowe - dodaje Marczok.

Kraków

Samorządowy przewoźnik Koleje Małopolskie wprowadził zastępczą komunikację autobusową i tymczasowe pociągi wahadłowe w związku z czwartkowymi usterkami urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach sterowania. Bilety KLM są honorowane w krakowskiej komunikacji miejskiej. - W Krakowie trudno znaleźć pociąg, który nie jest w tej chwili opóźniony. Patrząc na tablice przyjazdów i odjazdów, widzimy gigantyczne opóźnienia. Pociąg z Tarnowa miał być w Krakowie o 7.05, a notuje już teraz 244 minuty spóźnienia. Pociąg z Czech ma już 233 minuty opóźnienia - mówił o 11.30 Mateusz Półchłopek, który jest na dworcu w Krakowie.

Jak poinformowały Koleje Małopolskie, uruchomiono zastępczą komunikację autobusową na trasie Kraków Główny - Kraków Łobzów - Kraków Bronowice - Kraków Lotnisko, a także dwa pociągi wahadłowe relacji Kraków Mydlniki - Kraków Bronowice - Kraków Łobzów - Kraków Główny - Kraków Zabłocie - Kraków Płaszów - Kraków Prokocim - Kraków Bieżanów - Kraków Złocień - Kokotów - Węgrzce Wielkie - Podłęże, które odbierają podróżnych ze wszystkich pociągów, które skończą bieg na stacjach Podłęże i Kraków Mydlniki.

Sebastian Kowal z Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie przekazał, że wprowadzono honorowanie biletów kolejowych we wszystkich pojazdach komunikacji miejskiej i aglomeracyjnej dla następujących linii kolejowych: Krzeszowice - Kraków Mydlniki - Kraków Główny, Kraków Balice (lotnisko) – Kraków, Wieliczka - Kraków Główny, Skawina - Kraków Główny, Węgrzce Wielkie - Kraków Główny.

Kraków. Awaria centrum sterowania kolei
Kraków. Awaria centrum sterowania koleiKto może ten omija dziś dworce kolejowe szerokim łukiem. Powód? Ogólnopolska awaria 19 z 33 centrów sterowania. Kolejarze pracują nad usunięciem awarii i przywróceniem planowych połączeń. Sytuacja jest jednak trudna, a utrudnienia w ruchu kolejowym mogą jeszcze długo potrwać. Sprawdzamy jak wygląda sytuacja w różnych częściach Polski. TVN24

Zdezorientowani uchodźcy szukają informacji o przejazdach

Na dworcu kolejowym w Krakowie wielu zmęczonych uchodźców od wczesnych godzin rannych czeka na pociągi - poinformował PAP. Podróżni, którzy do wielu godzin są w drodze, próbują śledzić tablicę z rozkładami kursów i słuchają informacji głosowych. Pasażerowie są zdezorientowani, pytają wolontariuszy o sytuację, pomocy potrzebują zwłaszcza ci, którzy jadą do miast nierozpisanych na tablicy informacyjnej jako miasta docelowe.

Tak jest na przykład z Kielcami. Starszy mężczyzna z Ukrainy szukał informacji u wolontariusza, kiedy nadjedzie jego pociąg do tego miasta. Wolontariuszowi również chwilę zajmuje zorientowanie się, o który dokładnie kurs może chodzić. Kobieta z dwójką dzieci chciała się dowiedzieć od wolontariusza, czy jej pociąg do Berlina w ogóle nadjedzie - na rozkładzie jest, że wyruszy po godz. 10, ale wciąż nie nadjechał. Pociąg z Tarnowa nie nadjeżdża od czterech godzin, podobnie m.in. z Bohumina i Oświęcimia. Z Łodzi miał przyjechać o godz. 9.03. Podróżni, szukając informacji, zaczepiają także ochronę dworca, policjantów, harcerzy. Ci z wyrozumiałością próbują pomóc. Na dworcu widać także żołnierzy.

- 90 procent osób, które tu czekają i szukają informacji, to obywatele Ukrainy. W związku z awarią od rana są zdezorientowani - powiedział wolontariusz Michał, który przy tablicy informacyjnej udziela informacji podróżnym. Jak dodał, wiele osób pyta o kursy do Niemiec, ale i o autobusy do Hiszpanii. Z informacji PAP wynika, że część pociągów w ogóle nie nadjedzie, część będzie miało wyznaczone trasy okrężne, na niektórych trasach jest organizowana komunikacja zastępcza.

Łódź. Problem z dojazdem do Warszawy

Z powodu awarii sytemu sterowania kolei w Łodzi wiele osób od rana czekało na dworcach na opóźnione po kilka godzin pociągi. Szacuje się, że nawet ponad trzy tysiące osób z województwa łódzkiego mogło spóźnić się lub nie dojechać do pracy. Najwięcej z nich jest zatrudnionych w Warszawie. - Mój kolega nawet nie przyjechał na stację, bo i tak nie zdążyłby do pracy. Zawiadomił go znajomy, który miał jechać wcześniejszym pociągiem - powiedział pan Michał, który czekał na połączenie z Warszawą na dworcu Łódź Widzew.

- Pociąg z Wrocławia przez Łódź do Warszawy ma mieć prawie 4 godziny spóźnienia. Po prostu nie pojadę do pracy. Mam wyrozumiałą szefową - zaznaczył.

Dużo oczekujących na spóźnione pociągi jest też - według danych podróżnych i pracowników PKP - na łódzkim Dworcu Kaliskim i Dwórcu Łódź Fabryczna. Tam też w czwartek czekał pan Zbigniew. - Jadę do pracy do podłódzkiej miejscowości. Pociąg ma już godzinę opóźnienia - mówił. - Poinformowano nas o tym, ale nie wiem, czy uda mi się w ogóle dojechać do pracy. Trudno, najwyżej popracuję zdalnie z domu - tłumaczył.

Awaria nie ominęła też samej stolicy. Przeczytaj o utrudnieniach w Warszawie.

Utrudnienia na dworcu w WarszawieTVN24

"W Wielkopolsce awaria dotyczyła LCS Konin"

- W Wielkopolsce awaria lokalnych centrów sterowania ruchem kolejowym dotyczyła wyłącznie LCS Konin – powiedział Radosław Śledziński z zespołu prasowego PKP PLK. Dodał, że ruch w tym miejscu udało się wznowić od godz. 6.40. Śledziński podkreślił, że "od około godziny 4 nad ranem na sieci kolejowych wystąpiły usterki urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach sterowania; są to miejsca, które są odpowiedzialne za prowadzenie ruchu kolejowego". - W Wielkopolsce dotyczyło to wyłącznie LCS Konin, a więc linii kolejowej łączącej Warszawę z Poznaniem – na odcinku między Barłogami a Kostrzynem – zaznaczył. Dodał, że sytuacja wymagała m.in. zabezpieczenia urządzeń w terenie. - Dodatkowe czynności pracowników umożliwiły już to, co najważniejsze – czyli wznowienie przejazdu pociągów przez LCS Konin od godz. 6.40 – od 6.40 pociągi już jeżdżą.

W województwie lubuskim awarii nie ma, ale skutki są odczuwalne

Lokalne Centra Sterowania w województwie lubuskim działają normalnie. Awaria nie objęła tego regionu. - Mimo to mogą występować opóźnienia pociągów dalekobieżnych związane z problemami w innych częściach kraju – poinformował Radosław Śledziński z biura prasowego PKP PLK.

Na stacjach w regonie podróżni są informowani o opóźnieniach czy odwołanych pociągach, a jeśli będzie to konieczne, będzie organizowana komunikacja zastępcza i inne rozwiązania, mające ułatwić im dostanie się do celu. Rzecznik Lubuskiego Zakładu Polregio Paweł Nijaki, poinformował, że awaria nie ma większego wpływu na pociągi regionalne, które mogą mieć jedynie kilkuminutowe opóźnienia.

Awaria objęła 820 kilometrów linii kolejowych

PKP Polskie Linie Kolejowe (PLK) poinformowały w czwartek, że ok. godz. 4.00 na sieci kolejowej wystąpiły usterki urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego. - Podejmowane są działania, które mają zminimalizować negatywne skutki dla podróżnych, takie jak wzajemne honorowanie biletów, łączenie składów pociągu - powiedział na konferencji prasowej wiceprezes PKP PLK.

Czwartkowa awaria urządzeń sterowania objęła swoim zasięgiem około 820 kilometrów linii kolejowej w kraju - mówił wiceprezes PKP PLK Mirosław Skubiszyński. Skutki dla pasażerów będą odczuwalne bardzo długo, ale usuwanie usterek przynosi oczekiwane efekty - dodał.

Tuż po godzinie 12 firma Alstom poinformowała, z czego wynika obecna sytuacja na kolei. "Alstom jest świadomy błędu w formatowaniu czasu, który obecnie ma wpływa na dostępność linii kolejowej, a co za tym idzie na transport kolejowy w Polsce. Bezpieczeństwo pasażerów nie jest zagrożone. Wdrożyliśmy plan przywrócenia dostępności urządzeń sterowania ruchem kolejowym, aby zminimalizować zakłócenia spowodowane usterką" - napisano w oświadczeniu.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autorka/Autor:aa/gp

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Dwa ciosy w udo i prawą dłoń zadał napastnik idącemu ulicą mężczyźnie w Boguszowie-Gorcach (woj. dolnośląskie). Ten trafił z ciężkimi obrażeniami do szpitala. Przeżył, ale niemal stracił prawą dłoń. Ciosy zostały zadane nożem samurajskim. Policja zatrzymała podejrzanego i jeszcze dwóch mężczyzn. 

Dwa ciosy w udo, jeden w dłoń. Atak mieczem samurajskim na ulicy

Dwa ciosy w udo, jeden w dłoń. Atak mieczem samurajskim na ulicy

Źródło:
PAP

Niedziela to siódmy dzień poszukiwań 19-letniego Brytyjczyka Jaya Slatera, który na początku tygodnia zaginął na Teneryfie. W poszukiwaniach uczestniczą m.in. ojciec i brat zaginionego. - Mam nadzieję, że ktoś mu pomógł - powiedział Warren Slater w rozmowie ze Sky News. - Chcę tylko, żeby wrócił i tyle. To mój syn - dodał mężczyzna.

Siedem dni koszmaru. "Chcę tylko, żeby wrócił"

Siedem dni koszmaru. "Chcę tylko, żeby wrócił"

Źródło:
Sky News, BBC

13 osób zostało aresztowanych w związku z pożarem lasu na greckiej wyspie Hydra - poinformowały w niedzielę lokalne media. Według władz ogień wybuchł w efekcie wystrzelonych z jachtu fajerwerków.

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Źródło:
ekathimerini.com, tvnmeteo.pl

Upały wrócą do Polski w połowie następnego tygodnia. Po krótkiej przerwie w części kraju mogą pojawić się znów także gwałtowne burze. Synoptycy IMGW zapowiadają ostrzeżenia drugiego stopnia.

Już wkrótce ostrzeżenia drugiego stopnia mogą objąć prawie całą Polskę

Już wkrótce ostrzeżenia drugiego stopnia mogą objąć prawie całą Polskę

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Prokuratura składa apelację w sprawie tragicznego wypadku w miejscowości Gucin pod Ostrołęką. Andrzej P. spowodował po pijanemu wypadek, w którym zginął czteroletni Miłosz, jego syn. Śledczy twierdzą: kara 10 lat więzienia jest zbyt niska, nie odzwierciedla społecznego poczucia sprawiedliwości.

Dziesięć lat to za mało. Prokuratura chce wyższej kary dla ojca Miłosza za spowodowanie śmiertelnego wypadku

Dziesięć lat to za mało. Prokuratura chce wyższej kary dla ojca Miłosza za spowodowanie śmiertelnego wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

47-letni pilot i 23-letnia pasażerka latali z grupą motolotniarzy nad Sitańcem. W pewnym momencie spadli na łąkę. Przetransportowano ich do szpitala. Przyczyny wypadku bada specjalna komisja. 

Na łąkę spadli motolotniarze. "Przytomni, z licznymi urazami"

Na łąkę spadli motolotniarze. "Przytomni, z licznymi urazami"

Źródło:
tvn24.pl

25-letni motocyklista zginął w Wohyniu (woj. lubelskie) po uderzeniu w zaparkowane auto. Policjanci, który zjawili się na miejscu, zauważyli ciało mężczyzny, kask i uszkodzone elementy. Nie było jednak śladu po motocyklu. Znalazł się u 23-letniego właściciela. Był ukryty za belami słomy. Mężczyzna był pijany. Został zatrzymany. 

Na miejscu wypadku zauważyli ciało i kask. Nigdzie nie było motocykla

Na miejscu wypadku zauważyli ciało i kask. Nigdzie nie było motocykla

Źródło:
tvn24.pl

Załoga helikoptera Lotniczego Pogotowia Ratunkowego pomogła w sobotę pacjentowi i nie mogła wrócić do bazy na lotnisku Katowice-Muchowiec. Trwa tam impreza masowa, a zarządca lotniska zdecydował o zamknięciu przestrzeni powietrznej – również dla lotów ratunkowych - o czym załoga dowiedziała się w trakcie misji. Ostatecznie, na podstawie jednorazowej zgody, wróciła z przyszpitalnego lądowiska do bazy, ale dziś nie mogła już z niej wylecieć. Zakaz miał obowiązywać do jutra, do godz. 6, jednak zarządca lotniska zmienił zdanie i śmigłowiec LPR może latać.

Helikopter ratowników był uziemiony przez imprezę na lotnisku

Helikopter ratowników był uziemiony przez imprezę na lotnisku

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nagranie, które zamieszczono na TikToku, a potem w innych mediach społecznościowych sugeruje, że w województwie lubelskim powstaje obóz dla migrantów, którzy rzekomo zostaną relokowani z innych państw. Przeznaczenie obiektu jest inne. Wyjaśniamy.

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

Źródło:
Konkret24

Makaki z Portoryko przebudowały swoją społeczność po katastrofie naturalnej. Huragan Maria, który w 2017 roku spustoszył wyspę, zniszczył roślinność i poważnie ograniczył dostęp do cennego cienia. Naukowcy zauważyli, że taka sytuacja faworyzowała małpy zachowujące się w określony sposób.

Huragan "zmienił zasady gry" tej społeczności. I nie chodzi o ludzi

Huragan "zmienił zasady gry" tej społeczności. I nie chodzi o ludzi

Źródło:
University of Exeter, BBC, NWS, Smithsonian Magazine

Program "Energia paliw", jakim Aramco chce objąć na wyłączność niezależne stacje paliw, nie zawiera programów lojalnościowych dla klientów stacji ani oferty gastronomicznej - podał saudyjski koncern.

Aramco ma plan na Polskę. Koncern zdradza szczegóły

Aramco ma plan na Polskę. Koncern zdradza szczegóły

Źródło:
PAP

"Użycie żywej tarczy w praktyce" - napisała w mediach społecznościowych sprawozdawczyni ONZ Francesca Albanese, komentując wideo, na którym widać Palestyńczyka leżącego na masce jadącego izraelskiego samochodu wojskowego. Izraelska armia nie odniosła się do zarzutów Albanese, ale przekazała, że prowadzi w tej sprawie śledztwo. Według rodziny mężczyzna został ranny podczas izraelskich nalotów.

"Izraelska armia użyła Palestyńczyka jako żywej tarczy"

"Izraelska armia użyła Palestyńczyka jako żywej tarczy"

Źródło:
PAP
Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nowa fala gorącego powietrza dotrze do Polski i znowu będzie ponad 30 stopni. Kiedy możemy spodziewać się powrotu upału? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Źródło:
tvnmeteo.pl

Policja i prokuratura wciąż wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku na Ursynowie. Na osiedlowej uliczce cztery miesiące temu zginęła starsza kobieta. Kierowcy, który ją potrącił, do dziś nie złapano.

Martwa kobieta leżała na osiedlowej uliczce. Wiadomo, jak zginęła, ale nie wiadomo, kto ją zabił

Martwa kobieta leżała na osiedlowej uliczce. Wiadomo, jak zginęła, ale nie wiadomo, kto ją zabił

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden sąd umorzył postępowanie, drugi orzekł, że sprawę trzeba zbadać bardziej szczegółowo. Ciągnie się sprawa doktora Marka Michalewicza, naukowca, który zarzucał nieprawidłowości podkomisji smoleńskiej. Prokuratura oskarżyła go o przestępstwo. Co jeszcze sprawdzają śledczy?

Naukowiec krytykował podkomisję smoleńską, rektor zawiadomił prokuraturę. Sąd "polecił powołać biegłego"

Naukowiec krytykował podkomisję smoleńską, rektor zawiadomił prokuraturę. Sąd "polecił powołać biegłego"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Arcybiskup Burgos Mario Iceta w sobotę ogłosił nałożenie ekskomuniki na grupę zbuntowanych sióstr z zakonu Ubogich Sióstr Świętej Klary w miejscowości Belorado na północy Hiszpanii. Konflikt między klaryskami a archidiecezją dotyczy między innymi nieuznawania przez zakonnice postawień Soboru Watykańskiego II.

Zbuntowane zakonnice wykluczone z Kościoła

Zbuntowane zakonnice wykluczone z Kościoła

Źródło:
PAP
Nóg i rąk nie ma od zawsze, córkę ma od trzech lat

Nóg i rąk nie ma od zawsze, córkę ma od trzech lat

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Po wsi w sukience chodziła tylko nocą. "Albo będę sobą, albo się zabiję"

Po wsi w sukience chodziła tylko nocą. "Albo będę sobą, albo się zabiję"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiadała o animacji "W głowie się nie mieści 2", która podbija polskie i zagraniczne kina. Przyjrzała się też powstającemu nowemu filmowi o katastrofie smoleńskiej - "Transatlantyk 2010".

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl