Afrykański Pomór Świń w Zielonej Górze. Zakazano wchodzenia do lasów

Poznań

W Zielonej Górze zakazano wstępu do lasówTVN 24 Poznań
wideo 2/5

Wojewoda lubuski zabronił wchodzenia do lasów w Zielonej Górze i powiecie zielonogórskim. W ostatnich dniach w mieście znaleziono cztery martwe dziki zarażone wirusem ASF.

O decyzji wojewody lubuskiego poinformował m.in. Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry.

"Zgodnie z dzisiejszym rozporządzeniem wojewody lubuskiego Zielona Góra i powiat zielonogórski zostają objętę czerwoną strefą ASF. Od dzisiaj obowiązuje całkowity zakaz wstępu do lasów! Przypominam, że wirus ASF nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka" - napisał na Facebooku.

Obszar skażony afrykańskim pomorem świń u dzików w województwie lubuskim wyznaczono w sumie na terenie trzech powiatów województwa lubuskiego: zielonogórskim, wschowskim i nowosolskim.W zeszłym tygodniu na granicy województw lubuskiego i wielkopolskiego postawiono płot, który ma na celu rozgraniczenie strefy zagrożonej ASF od strefy nieskażonej. Płot ma 40 km. Został zbudowany z drewnianych pali i siatki, która uniemożliwia przejście dzików.Czym jest afrykański pomór świń?Afrykański pomór świń to wirusowa, ostra lub przewlekła choroba świń. Odkryto ją po raz pierwszy w Kenii w 1910 roku. W Polsce pierwsze przypadki zostały zaobserwowane w lutym w 2014 roku u padłych dzików, które najprawdopodobniej dotarły do naszego kraju z Białorusi.Wirus wywołujący chorobę - ASFV jest odporny na wysoką temperaturę, wędzenie, a w mrożonym mięsie potrafi przetrwać nawet tysiąc dni. W kale zarażonych zwierząt przeżywa 11 dni, a w krwi do 18 miesięcy.Objawami zachorowania mogą być wysoka gorączka, brak apetytu, biegunka, wymioty lub drgawki. Rozpoznanie choroby jest jednak trudne. Śmiertelność zwierząt wynosi prawie zawsze 100 procent.

Jak rozprzestrzenia się wirus ASFMaciej Zieliński / PAP

Autor: FC/b / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Poznań