Żołnierz radziecki gwałcący ciężarną kobietę. Kontrowersyjny pomnik w Gdańsku

Artysta o pomniku
Artysta o pomniku
tvn24
tvn24Pomnik stanął tuż przy radzieckim czołgu

Pomnik przedstawiający żołnierza gwałcącego ciężarną, przez kilka godzin stał tuż obok radzieckiego czołgu w al. Zwycięstwa. Do ustawienia rzeźby przyznał się trójmiejski artysta, Jerzy Bohdan Szumczyk. W niedzielę rano policja usunęła kontrowersyjną pracę.

- Otrzymaliśmy informację o pomniku między godz. 2.00, a 3.00 w nocy. Na policję zadzwoniła zbulwersowana kobieta – tłumaczy Aleksandra Siewert, rzecznik gdańskiej policji.

Jak wyjaśnia, policja natychmiast pojechała na al. Zwycięstwa, gdzie rzeźba była ustawiona. - Następnie ustalono, że pomnik został ustawiony nielegalnie - dodaje.

Praca studenta

- Kryminalni dotarli do autora pomnika. To 26-letni student jednej z gdańskich uczelni. Stał on w niewielkiej odległości od pomnika i obserwował, co się dzieje. Policjanci przesłuchali mężczyznę, na razie nie postawiono nikomu zarzutów – tłumaczy rzecznik. Jak dodaje rzecznik, sprawa została skierowana do prokuratury i to prokurator ustali, czy wykroczenie ma znamiona czynu zabronionego.

Blisko czołgu

Autorem pomnika jest Jerzy Bohdan Szumczyk. Jak sam przyznaje, rzeźbę ustawiono w sobotę między godz. 18.00, a 20.00. – To była sprawna akcja, pomogło mi parę osób – tłumaczy. Artysta wybrał nieprzypadkowo miejsce blisko czołgu T-34, będący na wyposażeniu Armii Czerwonej w czasie II wojny światowej.

– Moja praca też nawiązuje do historii i do Armii Radzieckiej. Uznałem, że rzeźba będzie doskonale grała z tym czołgiem, poza tym gdzie bym mógł znaleźć lepsze miejsce w Trójmieście? To siedziało we mnie od jakiegoś czasu i chciałem to wyrazić. Gdybym bym pisarzem, to może bym to napisał, ale jestem rzeźbiarzem, stąd taki pomysł – tłumaczy.

Boję się tej rzeźby

- Pomnik przedstawia ostry gwałt, bez przemilczeń, bez uników, pomnik przedstawia tragedię kobiet, która nie jest poruszana. Dużo płakałem z powodu tej rzeźby. Chciałem to z siebie wyrzucić. Też się boję tej rzeźby, nie jest tak, że się z niej cieszę – mówi artysta. - Ciekawiło mnie, jaka będzie reakcja ludzi, ale nie było im dane tego zobaczyć. Jak rzeźba się znajdzie w galerii, to i tak przegra, bo zobaczą ją artyści, a mi zależy na ludziach – wyjaśnia.

- Przepraszam, jeśli kogoś tą pracą obraziłem – dodaje.

Kontrowersyjny pomnik w Gdańsku
Kontrowersyjny pomnik w Gdańsku tvn24

Pomnik stanął na al. Zwycięstwa w Gdańsku:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Autor: aja//ec / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Bohdan Szumczyk

Pozostałe wiadomości