Komitet Aleksandry Dulkiewicz zmienia nazwę. Wniosek u komisarza wyborczego

[object Object]
Aleksandra Dulkiewicz zarządza Gdańskiem po zabójstwie Pawła Adamowiczatvn24
wideo 2/6

Komitet wyborczy kandydatki na prezydenta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz złożył we wtorek u komisarza wyborczego wniosek o zmianę nazwy, naprawiając tym samym błąd formalny. Pod kandydaturą Dulkiewicz zebrano ponad 10 tysięcy podpisów.

Pełnomocnik komitetu mecenas Paweł Czerniewski przypomniał, że w poniedziałek uchwałą Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) zostało uchylone postanowienie komisarza wyborczego w Gdańsku o rejestracji Komitetu Wyborczego Wyborców "Wszystko dla Gdańska".

Mecenas dodał na konferencji, że komitet czeka teraz na postanowienie o rejestracji nowej nazwy, a nowa nazwa to: Komitet Wyborczy Wyborców "Wszystko dla Gdańska" Aleksandry Dulkiewicz, w skrócie - KWW "Wszystko dla Gdańska" A. Dulkiewicz.

- Niezwłocznie po otrzymaniu tego postanowienia złożymy wniosek o rejestrację kandydata na prezydenta Miasta Gdańska, pani Aleksandy Dulkiewicz - mówił.

Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska przypomniał, że mimo zmiany nazwy wszystkie dotychczas zebrane podpisy obowiązują.

- Mamy ich naprawdę dużo, ponad 10 tysięcy - mówi Grzelak.

Zawiadomienie o błędzie formalnym do PKW zgłosił w poniedziałek komitet wyborczy Grzegorza Brauna, który też ubiega się o urząd prezydenta Gdańska.

- Chciałbym zaapelować do wszystkich kandydatów, którzy stają w tej szlachetnej walce o to zaszczytne stanowisko prezydenta miasta, żeby na przyszłość nie uciekali się do kruczków prawnych. Skupmy się w tej chwili na rozmowie o Gdańsku, na kampanii wyborczej - skomentował na konferencji Grzelak.

Braun: doszło do rażącego naruszenia procedury wyborczej

W poniedziałek Braun tłumaczył złożenie zawiadomienia tym, że jego zdaniem doszło do rażącego naruszenia procedury wyborczej przy zarejestrowaniu komitetu wyborczego wyborców "Wszystko Dla Gdańska", popierającego Aleksandrę Dulkiewicz, który nazywa się tak samo jak stowarzyszenie "Wszystko Dla Gdańska".

Polityk powołał się na art. 95 par. 3 Kodeksu wyborczego. Brzmi on: "Nazwa i skrót nazwy komitetu wyborczego wyborców muszą być różne od nazw lub skrótu nazw partii politycznych lub organizacji, wpisanych odpowiednio do ewidencji lub rejestru, prowadzonych przez właściwy organ".

W poniedziałek w tej sprawie zebrała się PKW.

Wojciech Hermeliński powiedział po posiedzeniu, że PKW podjęła uchwałę, w której uchyliła decyzję komisarza wyborczego w Gdańsku o rejestracji komitetu wyborczego wyborców "Wszystko Dla Gdańska".

- PKW stwierdza, że komisarz wyborczy w Gdańsku (...) powinien wezwać komitet "Wszystko dla Gdańska" do zmiany nazwy na spełniającą wymogi (...) Kodeksu wyborczego, w terminie pięciu dni od dnia otrzymania wezwania - powiedział Hermeliński.

Szef PKW dodał, że podpisy złożone pod zgłoszeniem kandydatury Aleksandry Dulkiewicz "powinny zostać uznane przez miejską komisję wyborczą w Gdańsku za złożone prawidłowo, o ile spełniają pozostałe wymogi Kodeksu wyborczego".

Wybory w Gdańsku po śmierci Adamowicza

Przedterminowe wybory na prezydenta Gdańska odbędą się w niedzielę 3 marca.

Rozporządzenie w tej

sprawie podpisał premier Mateusz Morawiecki.

Głosowanie trzeba przeprowadzić z powodu wygaśnięcia mandatu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który zmarł 14 stycznia. Dzień wcześniej Adamowicz został zaatakowany nożem przez 27-letniego Stefana W. podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Gdańsku przyjęła zgłoszenia od ośmiu komitetów wyborczych. Zarejestrowane zostaną te komitety, które do północy w środę 6 lutego zbiorą 3 tys. podpisów mieszkańców Gdańska.

Jako pierwsza swój udział w wyborach ogłosiła pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, szefowa sztabu bezpartyjnego komitetu wyborczego Pawła Adamowicza "Wszystko dla Gdańska" w jesiennych wyborach w 2018 r., a po wyborach wiceprezydent miasta.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: MAK / Źródło: TVN24/PAP

Pozostałe wiadomości