Zakaz kąpieli i połowu w Szczecinie. Znaleziono już pierwsze martwe ryby

Autor:
eŁKa/tam
Źródło:
TVN24 Szczecin, PAP
Pierwsze martwe ryby w Szczecinie. Zamknięte kąpieliska
Pierwsze martwe ryby w Szczecinie. Zamknięte kąpieliskatvn24
wideo 2/6
tvn24Pierwsze martwe ryby w Szczecinie. Zamknięte kąpieliska

Czerwona flaga na szczecińskich kąpieliskach. Jak informują służby, wprowadzono "bezwzględny zakaz wchodzenia do wody". Spowodowane jest to odnalezieniem w pobliżu pierwszych martwych ryb. Wojewoda zachodniopomorski przekazał, że jeszcze w piątek zostanie podjęta decyzja o zamknięciu dostępu do rzeki Odry, a marszałek województwa od soboty zakazał amatorskiego połowu ryb.

Jak przekazał nam Andrzej Kus, rzecznik prasowy Żeglugi Szczecińskiej, na szczecińskim kąpielisku Dziewoklicz znaleziono pierwsze martwe ryby. - W związku z zaistniałą sytuacją, zarówno na Dziewokliczu, jak i w Dąbiu, wywieszona została czerwona flaga. Obowiązuje bezwzględny zakaz wchodzenia do wody - przekazał.

Ratownicy pilnują, by nikt nie wchodził do wody. Oba obiekty są jednak wciąż otwarte i można korzystać ze wszystkich pozostałych atrakcji. ŻS nie będzie pobierał opłat za wejście.

CZYTAJ TAKŻE: Katastrofa ekologiczna w Odrze. Ochotnicza Straż Pożarna publikuje zdjęcia >>>

Pierwsze martwe ryby na DziewokliczuŻegluga Szczecińska

Zamknięcie dostępu do rzeki

W Szczecinie trwa posiedzenie sztabu kryzysowego w związku z sytuacją na rzece. Jeszcze w piątek ma zostać wydana decyzja o zamknięciu dostępu do Odry - przekazał w piątek dziennikarzom wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

ZOBACZ TEŻ: Katastrofa ekologiczna w Odrze. Co wiemy do tej pory 

- Tej decyzji jeszcze formalnie nie ma, ale ona dziś będzie, więc jest to kwestia godzin, kiedy taka decyzja zostanie wydana, być może w ciągu najbliższych kilkudziesięciu minut - powiedział w piątek dziennikarzom wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki po pierwszej części posiedzenia sztabu kryzysowego. Dodał, że występuje tu kwestia zasięgu terytorialnego zakazu - podczas posiedzenia wypowiadali się przedstawiciele gmin, którzy zwracali uwagę na kwestie turystyczne.

Czytaj też: Wojewoda zachodniopomorski "rekomenduje powstrzymanie się od korzystania z Odry", z lubuskim rozmawiał Morawiecki

Wskazał, że kiedy decyzja zostanie wydana, będzie dotyczyć zarówno kąpielisk zarejestrowanych, jak i niezarejestrowanych - będą tam delegowane służby, aby informowały mieszkańców i turystów i nie dopuszczały do korzystania z wody. Dodał, że będą też wysyłane i ponawiane alerty.

Wojewoda zachodniopomorski o sytuacji w województwie
Wojewoda zachodniopomorski o sytuacji w województwieTVN24

Wojewoda nie potwierdza informacji o rtęci

Zaznaczył, że żadne z przeprowadzonych badań chemicznych w żadnym z województw "nie wykazały w składzie wody czynnika, który by był odpowiedzialny za śnięcie ryb, w tym rtęci". Informacja o obecności rtęci w wodzie została przekazana przez niemieckie media.

- Nie mam żadnej informacji ze strony niemieckiej o tym, żeby te badania zostały potwierdzone. Z tego, co wiem, również żaden z urzędów niemieckich nie zakomunikował tego w sposób oficjalny, więc rozpowszechnianie tej informacji będzie powodowało daleko idące konsekwencje w postaci na przykład paniki - mówił wojewoda.

"Widać martwe ryby" w Zachodniopomorskiem. Marszałek apeluje o informowanie służb

Pytany o ilość śniętych ryb wyławianych w Zachodniopomorskiem powiedział, że w czwartek było to "niespełna 50 kg". Jak przekazał, Wojska Obrony Terytorialnej będą działać w dwóch obszarach - wyławiania śniętych ryb, a także, ewentualnie, zabezpieczenia dostępu do kąpielisk w ramach pomocy policji.

- W Bielinku, Osinowie czy okolicach Siekierek widać martwe ryby w Odrze. Podjąłem decyzję o wysłaniu pracowników naszych Parków Krajobrazowych do Doliny Dolnej Odry, aby monitorowali sytuację. Drodzy mieszkańcy, jeśli zauważyliście martwe ryby, ptaki, to prosimy informujcie o tym Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego - zaapelował marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Jednocześnie biuro prasowe marszałka poinformowało nas, że - podobnie jak na Dolnym Śląsku - w Zachodniopomorskiem od soboty (13 września) wprowadzono zakaz amatorskiego połowu ryb w Odrze. Będzie on obowiązywał do końca września.

Pierwsze martwe ryby na DziewokliczuŻegluga Szczecińska

Problemy Odry w innych województwach

Od kilku dni w Lubuskiem trwa usuwanie martwych ryb. Dotychczas z lubuskiego odcinka rzeki wyłowiono kilka ton martwych ryb, między innymi z rejonów Krosna Odrzańskiego, Cigacic czy Słubic i Kostrzyna nad Odrą. W województwie dolnośląskim do końca września obowiązuje zakaz połowu ryb.

Czytaj też: Marszałek województwa lubuskiego: dzisiaj składamy wniosek o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej

Sprawą masowego śnięcia ryb w Odrze, po zawiadomieniu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu, zajmie się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu. Postępowanie sprawdzające w tej sprawie, z zawiadomienia władz Oławy, prowadzi też miejscowa prokuratura.

Zarówno polskie, jak i niemieckie służby czekają na wyniki badań wody z Odry. Na razie nie ma pewności, co spowodowało katastrofę ekologiczną.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:eŁKa/tam

Źródło: TVN24 Szczecin, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Żegluga Szczecińska

Pozostałe wiadomości