Wojewoda zachodniopomorski "rekomenduje powstrzymanie się od korzystania z Odry", z lubuskim rozmawiał Morawiecki

Autor:
ft/adso
Źródło:
tvn24.pl
Tony martwych ryb w Odrze
Tony martwych ryb w OdrzeTVN24
wideo 2/8
TVN24Tony martwych ryb w Odrze

W związku z zanieczyszczeniem Odry wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki zarekomendował, by do czasu ustąpienia zagrożenia powstrzymać się od korzystania z rzeki w celach wędkarskich i rekreacyjnych. W komunikacie wydanym przez jego urząd odniesiono się również do obecnego stanu Odry na odcinku w województwie zachodniopomorskim. Premier Mateusz Morawiecki przekazał w czwartek wieczorem, że rozmawiał z wojewodą lubuskim, który "zdał bardzo dokładne sprawozdanie na temat aktualnej sytuacji" na rzece.

W komunikacie centrum prasowego wojewody zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego wskazano, że w związku z zanieczyszczeniem Odry polecił on Wojewódzkiemu Inspektorowi Ochrony Środowiska, zachodniopomorskiemu inspektoratowi sanitarnemu oraz Zachodniopomorskiemu Wojewódzkiemu Lekarzowi Weterynarii podjęcie we współpracy z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Szczecinie "pilnych i niezbędnych działań mających na celu obserwację pomiarów terenowych, pobieranie próbek do badań ustalających wpływ na ekosystem i organizm ludzki".

Doniesienia o Odrze u urzędników 27 lipca. "Poinformowano inne służby, które powinny podjąć działania"

Odra w województwie zachodniopomorskim

Jak przekazano, w pobranych 5 sierpnia próbkach wody stwierdzono podwyższoną zawartość tlenu. W próbkach z 8 sierpnia zawartość tlenu była wysoka. Trwają ich analizy chemiczne.

Do 10 sierpnia w województwie zachodniopomorskim nie stwierdzono śniętych ryb. W badanych próbkach nie wykryto również obecności mezytylenu. "Nie zidentyfikowano żadnej substancji, która mogła być przyczyną śnięcia ryb, jednak wysoka zawartość tlenu w pobranych próbkach może wskazywać na obecność substancji utleniającej w wodzie" - dodano.

W komunikacie wskazano, że o sytuacji poinformowano powiatowe centra zarządzania kryzysowego na obszarach, przez które przepływa Odra.

Dolny Śląsk. Zakaz połowu ryb w Odrze do końca września

Rekomendacje wojewody

"W związku z zaistniałą sytuacją rekomenduje się powstrzymanie od korzystania z Odry w celach wędkarskich i rekreacyjnych do czasu ustąpienia zagrożenia" – wskazano.

Premier rozmawiał z wojewodą lubuskim

"Rozmawiałem przed chwilą z Władysławem Dajczakiem Wojewodą Lubuskim, który zdał bardzo dokładne sprawozdanie na temat aktualnej sytuacji na Odrze. Jutro zorganizuje on spotkania z samorządowcami w tej sprawie. Zlecone zostało sprawdzenie wszystkich ujęć wody w województwie lubuskim oraz pozostałych, które także mogą być zagrożone. Nad sprawą cały czas pracują funkcjonariusze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska" - napisał z kolei Mateusz Morawiecki w czwartek wieczorem na Facebooku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft/adso

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości