Już bez misy i skrzydeł, ale to on. Szczecińscy policjanci odnaleźli barokowego anioła chrzciciela, który zaginął podczas II wojny światowej. Okazało się, że był na strychu Powiatowego Domu Kultury w Myśliborzu (Zachodniopomorskie).
Na poszukiwanego anioła policjanci trafili przypadkiem. Marek Łuczak, koordynator ds. zabytków KWP w Szczecinie pojechał do Muzeum Pojezierza Myśliborskiego w ramach programu rejestracji zabytków sakralnych.
- Podczas weryfikacji zaciekawił mnie barokowy anioł chrzcielny znajdujący się na ekspozycji, gdyż rozpoznałem w nim zaginionego podczas wojny anioła z przedwojennego Heimat Museum w Myśliborzu, figurującego na liście strat wojennych Polski - opowiada Łuczak.
Wiedzieli, że to barokowy anioł. Nie wiedzieli, że jest poszukiwany
Rzeźba została stworzona na początku XVIII wieku. W 1928 roku została przeniesiona do Heimat Museum, mieszczącego się niegdyś w obecnej bibliotece w Myśliborzu.
- Muzeum nie zostało uszkodzone podczas wojny, po 1945 roku sala stała się częścią szkoły, a zabytki z muzeum przenoszono do różnych pomieszczeń szkolnych, część z nich trafiła do pracowników szkoły a część zaginęła. Zaginione obiekty zostały wówczas wpisane na listę strat wojennych prowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - tłumaczy Łuczak.
Na listę wpisany wtedy został także anioł.
W 1964 roku pracownicy Urzędu Ochrony Zabytków zinwentaryzowali anioła na strychu Powiatowego Domu Kultury w Myśliborzu. Już wtedy pozbawiony był skrzydeł i misy.
- W inwentarzu muzeum znaleziono informację, że 7 grudnia 1973 roku muzeum przejęło zabytek, jednak bez wskazania jego pochodzenia. Obiekt rozpoznano jako anioła chrzcielnego z dawnego muzeum, jednak nie skojarzono, że może on być poszukiwany - mówi policjant.
Anioł zostanie w Muzeum Pojezierza Myśliborskiego. Szczecińscy policjanci zwrócili się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wyrejestrowanie zabytku z bazy strat wojennych.
Jak mówi Łuczak, razem z dyrekcją mają już w planach przeszukanie pomieszczenia muzeum. Na liście strat wojennych tylko z dawnego muzeum w Myśliborzu nadal są trzy tryptyki ołtarzowe z kościołów w Mirowie, Będargowie i Dyszna - są to XVIII-skrzynie podróżne, XV-wieczna rzeźba św. Anny Samotrzeć, XVII-wieczne rzeźby świętych z kościoła w Rowach, średniowieczna łódź dłubanka, dwa dzwony z kościoła św. Mateusza w Myśliborzu, dzwon z XVII w. oraz witraże z 1928 roku.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: MAK/gp / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: KWP Szczecin