Pomorze

Nie był pewny, czy da radę wstać z łóżka, ale "Orkiestra dodaje siły". Łukasz Berezak gra z WOŚP

Pomorze

Łukasz Berezak po raz kolejny "gra" z WOŚPtvn24
wideo 2/35

Łukasz Berezak, jeden z najbardziej popularnych wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, już po raz ósmy wyruszył z puszką na ulice Szczecina. - Nie wiedziałem, czy dzisiaj dam radę wstać z łóżka, ale na szczęście się udało. Jestem optymistycznie nastawiony i mam nadzieję, że zbiorę bardzo dużo - mówi nastolatek.

GRUPA TVN JEST GOSPODARZEM I PARTNEREM 27. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY.

- Dla mnie już nie ma ratunku, więc chciałbym pomagać tym, dla których jest jeszcze nadzieja - po tych słowach o Łukaszu Berezaku usłyszała cała Polska. Chłopiec wypowiedział to zdanie, kiedy miał 10 lat. Dziś ma 15 lat i nadal, mimo nieuleczalnej choroby, kwestuje na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Nastolatek zmaga się m.in. z chorobą Leśniowskiego-Crohna, nadciśnieniem i osteoporozą. Miewa bardzo częste ataki bólu.

"Jestem optymistycznie nastawiony"

Łukasz wyruszył na szczecińskie ulice już po godzinie 10. Do końca nie był jednak pewny, czy ze względu na stan zdrowia będzie w stanie wstać z łóżka. Udało się, bo, jak sam mówi, "orkiestra dodaje mu siły". Wziął więcej niż jedną puszkę.

- Jestem optymistycznie nastawiony i mam nadzieję, że zbiorę bardzo dużo. No bo to się liczy dla Wielkiej Orkiestry - mówi nastolatek. - Nie idę na rekord jak w zeszłym roku, ale jeśli zbiorę ponad pięć tysięcy złotych, to będę bardzo zadowolony - dodaje.

Łukaszowi towarzyszy Liga Superbohaterów, drużyna futbolu amerykańskiego Cougars, rodzice i przyjaciele.

- Zawsze staramy się robić wszystko, żeby Łukasz mógł wstać, pójść, zbierać i cieszyć się tym, że może pomagać i grać dla Orkiestry, która też parę razy ratowała mu życie - mówi Izabela Berezak, mama nastolatka.

- Od paru miesięcy jest średnio u nas, dlatego do końca nie wiedzieliśmy, czy Łukasz da radę, ale Orkiestra daje mu siłę - dodaje.

O godzinie 16 15-latek poprowadzi licytację w Teatrze Lalek Pleciuga w Szczecinie, na której będą m.in. gadżety WOŚP, paczka od Martyny Wojciechowskiej, czy kalendarz Pirelli podarowany przez Oliviera Janiaka.

WOŚP coraz bliżej miliarda

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy powstała w 1993 roku. Od tego czasu co roku, na początku stycznia, organizuje wielką zbiórkę pieniędzy. Za zebrane środki kupuje i przekazuje w darze, przede wszystkim szpitalom dziecięcym w Polsce, najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W ciągu 26 Finałów fundacja zebrała i przeznaczyła na wsparcie polskiej medycyny ponad 951 mln złotych.

27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbywa się 13 stycznia. Orkiestra gra pod hasłem "Pomaganie jest dziecinnie proste. Gramy dla dzieci małych i bez focha". Celem zbiórki będzie zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

Prawdopodobnie najsłynniejszy wolontariusz WOŚPtvn24

Autor: MAK / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości