Urzędnicy czekają na "donosy". Zbierają absurdy drogowe

Absurdy na pomorskich drogach
Absurdy na pomorskich drogach
tvn24
tvn24Absurdalne oznakowania na drogach

Kwadratowe rondo? Nieaktualne znaki? Donieś na absurd! – to akcja pomorskich urzędników. Mieszkańcy mogą zgłaszać rozwiązania drogowe, które wydają się niezrozumiałe.

Mieszkańcy woj. pomorskiego zgłaszają wszelkie zawiłe rozwiązania drogowe za pomocą formularza umieszczonego na stronie internetowej urzędu. Jak zapewnia Roman Nowak, rzecznik prasowy wojewody pomorskiego, akcja cieszy się powodzeniem.

Śladami absurdów

Reporter TVN24, Adam Kasprzyk, podążył więc śladem zgłoszeń, by na własnej skórze przekonać się, czy absurdy mogą wprowadzać w błąd.

Najbardziej rozpowszechnione są „nieużyteczne” znaki drogowe. Przykładem jest Niestępowo, gdzie przy przejściu kolejowym stoi znak STOP. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że od 10 lat pociąg po tych torach nie jeździ.

Kwadratowe rondo

Kolejnym absurdem jest rondo w Rumi.

– Każdemu wydaje się, że rondo jest okrągłe, ale nie tu. W tym mieście jest kwadratowe – relacjonuje reporter. – W rezultacie kierowca sam nie wie, czy jest na rondzie i ma pierwszeństwo, czy musi ustąpić samochodom jadącym z prawej strony – tłumaczy Kasprzyk.

Niespodziewany koniec drogi rowerowej

- Dziwnym rozwiązaniem jest nagły koniec nowiutkiej ścieżki rowerowej na ul. Spacerowej w Gdańsku – wyjaśnia Kasprzyk. – Rowerzysta musi wziąć rower na plecy i dalej udać się spacerem po Spacerowej – wyjaśnia mieszkaniec, którego dom sąsiaduje z nietypowym rozwiązaniem drogowym.

Jak tłumaczy rzecznik, akcja ma przynieść korzyści nie tylko dla zmotoryzowanych mieszkańców. W konsekwencji poprawi też bezpieczeństwa innych użytkowników dróg. - Najpierw stworzymy listę drogowych absurdów. Następnie zgłoszenia będą sukcesywnie, w miarę możliwości, wyjaśniane z zarządcami dróg – tłumaczy Nowak.

Jak dodaje, za pomocą formularza można dodać zdjęcie, które ułatwi rozpatrzenie zgłoszenia.

Formularz dostępny jest na stronie urzędu.

Autor: aja/roody/k / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości