TVN24 | Pomorze

Starówka w Toruniu może zniknąć z listy UNESCO? Problemem budowa pawilonów

TVN24 | Pomorze

Autor:
mm/
tam
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Toruń (Kujawsko-Pomorskie). Budowa pawilonów na Bulwarze Filadelfijskim
Toruń (Kujawsko-Pomorskie). Budowa pawilonów na Bulwarze FiladelfijskimUrząd Miasta Toruń/ Sławomir Kowalski
wideo 2/2
Toruń (Kujawsko-Pomorskie). Toruń zostanie wykreślony z listu UNESCO?

W Toruniu na Bulwarze Filadelfijskim wstrzymano budowę dwóch betonowych pawilonów, które mają służyć obsłudze ruchu turystycznego. Taką decyzję podjął prezydent miasta po tym, jak otrzymał list od wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego, który zwrócił uwagę, że przez realizację inwestycji toruńska starówka może zostać wykreślona z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dwa, choć w pierwotnej wersji miały być cztery, betonowe pawilony do obsługi ruchu turystycznego powstają na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu, przy wylotach ulic Żeglarskiej i Łaziennej.

Od samego początku ta inwestycja budzi jednak duże kontrowersje wśród mieszkańców Torunia, którym nie podoba się ani ich betonowa konstrukcja, ani lokalizacja. Co więcej, pawilony zasłaniają widok na gotycką bramę.

Toruń. Pawilony powstają na Bulwarze FiladelfijskimUrząd Miasta Toruń/Sławomir Kowalski

Swoje zastrzeżenia - co do kształtu tej inwestycji - wyraził wojewódzki konserwator zabytków. Negatywne stanowisko przedstawił Jarosławowi Sellinowi, wiceministrowi kultury i generalnemu konserwatorowi zabytków.

"W związku z licznymi kontrowersjami dotyczącymi budowy dwóch pawilonów na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu informujemy, że Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków przedstawił Generalnemu Konserwatorowi Zabytków Panu Ministrowi Jarosławowi Sellinowi swoje negatywne stanowisko dotyczące realizacji inwestycji 'Zagospodarowanie Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu', zarówno podczas wizyty Pana Ministra w naszym mieście, jak i pisemnie" - czytamy w komunikacie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu.

Czytaj też: Obiekty UNESCO w Polsce 

Wiceminister: inwestycja oznacza groźbę skreślenia z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO

Sellin skierował pismo do prezydenta Torunia, w którym wyraził swoje obawy odnośnie budowy pawilonów na toruńskim bulwarze. I przestrzegł, że inwestycja może skutkować wykreśleniem toruńskiej starówki z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.

"Prowadzona inwestycja może być uznana za zagrożenie integralności autentyzmu miejsca światowego dziedzictwa w Toruniu, co w konsekwencji oznacza groźbę wpisu zabytkowego zespołu staromiejskiego na Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu, a następnie jego skreślenie z prestiżowej Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO" - napisał w piśmie do Michała Zaleskiego Jarosław Sellin.

Wiceminister kultury poprosił prezydenta Torunia o rozważenie możliwości obniżenia pawilonów o trzy metry i zmniejszenie ich kubatury. "Patrząc z perspektywy Bulwaru, szczyt pawilonów nie powinien dochodzić do szczytu murów miejskich, lecz co najwyżej do wysokości naturalnej zieleni, która częściowo zasłania te mury. Sprawa dotyczy obu pawilonów. Można rozważyć wkopanie tych pawilonów w głąb ziemi" - argumentował w piśmie Sellin.

Z postulatem wiceministra zgadza się wojewódzki konserwator zabytków. "Pozostając w przekonaniu, że wartość średniowiecznego miasta Torunia, uznana przez społeczność międzynarodową poprzez wpisanie na listę światowego dziedzictwa UNESCO, stanowi najwyższy priorytet dla władz miasta, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków liczy na pozytywne rozwiązanie problemu" - podkreślił Sambor Gawiński, wojewódzki konserwator zabytków.

Toruń. Budowa pawilonów na Bulwarze Filadelfijskim została wstrzymanaUrząd Miasta Toruń/Sławomir Kowalski

Prezydent: minister obliguje mnie do ponownej analizy procesu budowlanego

Prezydent Torunia podjął decyzję o wstrzymaniu prac budowlanych. - Dotarło do mnie pismo pana ministra (...), w którym pan minister obliguje mnie do ponownej dokładnej analizy procesu budowlanego w tym miejscu prowadzonego, sprawdzenia wszystkich dokumentów, które dały podstawę do rozpoczęcia budowy - mówił podczas spotkania z dziennikarzami prezydent Michał Zaleski, relacjonując korespondencję przesłaną przez wiceministra kultury. Mówił, że został on także zobligowany to "sprawdzenia, czy ta inwestycja może być tą, która będzie uznana za zagrożenie dla integralności i autentyzmu miejsca światowego dziedzictwa w Toruniu". - Obliguje mnie też - zwracając uwagę, że są to jego sugestie, a nie żadna decyzja, żadne rozstrzygnięcie - aby również w tej sprawie przedstawić informacje i wyjaśnienia od samego początku procesu inwestycyjnego - mówił samorządowiec. Prezydent Zaleski podkreślił, że inwestycja jest prowadzona zgodnie z prawomocnym pozwoleniem na budowę. Pawilony mają służyć obsłudze ruchu turystycznego i budowane są z udziałem środków europejskich.

W najbliższych dniach rozpocznie się kontrola wszelkich uzgodnień tej inwestycji wydanych przez biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Toruniu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mm/ tam

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta Toruń/Sławomir Kowalski

Pozostałe wiadomości