William i Kate w Muzeum Stutthof. Spotkali się z byłymi więźniami

[object Object]
Para książęcą zwiedziła obóz Stutthof TVN BiŚ
wideo 2/35

Muzeum Stutthof to pierwszy punkt na liście miejsc, które we wtorek odwiedzą Kate i William. - To przypomnienie o cierpieniu narodu polskiego, ale również o Holokauście - mówił książę Cambridge. Para książęca spotkała się z byłymi więźniami. W dawnym niemieckim obozie zwiedzili też barak dla kobiet. Transmisja z wizyty Kate i Williama na antenie TVN 24 BiS.

Najsłynniejsza para książęca jest na Wybrzeżu. Swoją kilkugodzinną wizytę zaczęła w Sztutowie w Muzeum Stutthof.

William i Kate pojawili się tam około godz. 12.30. Na miejsce przyjechali jaguarem z flagą Windsorów.

Po krótkim powitaniu, para książęca weszła do muzeum. Przez ponad godzinę zwiedzali barak dla kobiet, komorę gazową i krematorium. Przez cały czas towarzyszyli im pracownicy muzeum.

- To wyjątkowa wizyta. Kate i William po raz pierwszy zobaczyli, jak wygląda obóz koncentracyjny. Zależało im na intymności i chwili na zadumę oraz przemyślenia. To nie miejsce na błysk fleszy i witające ich tłumy - mówi Mariusz Sidorkiewicz, reporter TVN24, który relacjonuje wizytę pary książęcej w Sztutowie.

Kate i William spotkali się też z grupą pięciu byłych więźniów. Wśród nich było dwoje Brytyjczyków. Na koniec para książęca złożyła podpisy w księdze pamiątkowej i ruszyła w drogę do Gdańska.

"To przypomnienie o cierpieniu narodu polskiego"

Wizyta w byłym obozie Stutthof nie jest przypadkowa. Rodzina królewska przywiązuje dużą wagę do uhonorowania ofiar nazizmu. O planowanej wizycie w Sztutowie książę wspomniał już podczas poniedziałkowego przemówienia w Warszawie.

- Catherine i ja byliśmy bardzo poruszeni, kiedy odwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego z panem prezydentem i pierwszą damą. Wiemy, że będzie podobnie, gdy odwiedzimy obóz koncentracyjny. Stutthof to przypomnienie o cierpieniu narodu polskiego, ale również o Holokauście - zaznaczył książę Cambridge.

SPRAWDŹ, GDZIE SPOTKASZ WILLIAM I KATE

Najpierw Sztutowo, potem Gdańsk

Na wizytę brytyjskich gości niecierpliwie czekają już gdańszczanie. To tutaj, w Światowej Stolicy Bursztynu, odbędzie się główna część wizyty Kate i Williama na Wybrzeżu.

Najpierw para książęca zobaczy Dwór Artusa i przespaceruje się w pobliżu fontanny Neptuna. Gdańszczanie i turyści będą mogli przywitać się z Wiliamem i Kate, gdy wyjdą na przedproża Dworu Artusa.Wówczas Kate i William będą mieli okazję zdegustować tradycyjne polskie pierogi i likier Goldwasser. Obejrzą również pokaz obrabiania bursztynu.

Następnie około godz. 15.40 Kate i William udadzą się do Teatru Szekspirowskiego, którego patronem jest książę Walii Karol. Wezmą też udział w niewielkim przyjęciu dla przedstawicieli świata sztuki, kultury i środowisk polonijnych w Wielkiej Brytanii.

Goście odwiedzą również Europejskie Centrum Solidarności, gdzie spotkają się z Lechem Wałęsą. Zgodnie z planem pojawią się tam około 16.35. Razem z byłym prezydentem i ikoną Solidarności mają obejrzeć część ekspozycji, a następnie przejść przez historyczną Bramę Stoczni i złożyć wieniec pod pomnikiem Poległych Stoczniowców.

Około godz. 18 Kate i William wrócą do Warszawy.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: aa/gp/jb / Źródło: TVN24 Pomorze

Raporty:
Pozostałe wiadomości