Tuba była podejrzanie lekka. W środku celnicy znaleźli pióra ptaków zagrożonych wyginięciem

Autor:
ng/gp
Źródło:
KAS/tvn24.pl
Paczka z nielegalną zawartością miała trafić z Serbii do Koszalina
Paczka z nielegalną zawartością miała trafić z Serbii do Koszalina
wideo 2/6
KOSZALIN SERB

Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa zatrzymała paczkę, w której były pióra ptaków objętych ochroną Konwencji Waszyngtońskiej. Nadana w Serbii przesyłka miała trafić do Koszalina.

Przesyłka, która wzbudziła podejrzenia szczecińskich celników miała kształt długiej tuby i była bardzo lekka. Okazało się, że zawiera ona kilka ptasich piór o długości kilkudziesięciu centymetrów.

- Koordynator ds. CITES z KAS potwierdził, że są to pióra ptaków drapieżnych i należą do sępa płowego, orłosępa brodatego i kondora wielkiego. Wszystkie te gatunki są wpisane na listę gatunków CITES najbardziej zagrożonych wyginięciem - poinformowała Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowa Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie.

Koordynator ds. CITES z KAS potwierdził, że są to pióra ptaków drapieżnych i należą do sępa płowego, orłosępa brodatego i kondora wielkiego. Wszystkie te gatunki są wpisane na listę gatunków CITES najbardziej zagrożonych wyginięciem
Przesyłka z ptasimi piórami zatrzymana przez celnikówKoordynator ds. CITES z KAS potwierdził, że są to pióra ptaków drapieżnych i należą do sępa płowego, orłosępa brodatego i kondora wielkiego. Wszystkie te gatunki są wpisane na listę gatunków CITES najbardziej zagrożonych wyginięciemKrajowa Administracja Skarbowa

Celem CITES, czyli konwencji waszyngtońskiej, jest ochrona dziko występujących populacji zwierząt i roślin gatunków zagrożonych wyginięciem poprzez kontrolę, monitoring i ograniczanie międzynarodowego handlu nimi, ich rozpoznawalnymi częściami i produktami pochodnymi, a także zapewnienie międzynarodowej współpracy na rzecz ograniczania nielegalnego handlu okazami gatunków zagrożonych wyginięciem i podnoszenie świadomości na temat presji człowieka na dziko żyjące gatunki roślin i zwierząt. Na specjalnej liście gatunków, których chroni jest ok. 30 tys. roślin i zwierząt.

Jak tłumaczy Małgorzata Brzoza - konwencja przypisuje dane gatunki do czterech grup, z których grupa A to gatunki najbardziej zagrożone wyginięciem. To właśnie do niej przypisane są ptaki, których pióra znalazły się w przesyłce.

- Jeżeli ktoś chciałby legalnie sprowadzać tego typu eksponaty to musiałby posiadać stosowne zezwolenia, które w przypadku takich gatunków wydawane są bardzo rzadko. Obrót nimi jest pod ścisłą kontrolą - podkreśla.

Zawartość paczki z Serbii została przekazana komórce dochodzeniowo-śledczej.

Celnicy muszą być czujni

Przesyłki pocztowe stanowią spore wyzwanie pod kątem oceny ich zawartości.

- Zawartość kontrolowanych przesyłek jest bardzo różnorodna, co wymaga od funkcjonariuszy szerokiej wiedzy z wielu dziedzin. Nasi funkcjonariusze z "poczty" już niejednokrotnie wykazali się ogromną czujnością. Przedmiotem ich citesowych zatrzymań były m.in. farmaceutyki zawierające w swoim składzie sproszkowanego konika morskiego, kawałki skór warana, strusia, bobra, czaszka krokodyla, ale piór do tej pory nie mieliśmy - dodaje Małgorzata Brzoza.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ng/gp

Źródło: KAS/tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Krajowa Administracja Skarbowa

Pozostałe wiadomości