Okręty NATO z kilkudniową wizytą w Szczecinie

Autor:
eŁKa/gp
Źródło:
TVN24 Szczecin
"Mamy okazję gościć sześć okrętów natowskich"
"Mamy okazję gościć sześć okrętów natowskich"tvn24
wideo 2/14
tvn24"Mamy okazję gościć sześć okrętów natowskich"

Sześć okrętów NATO zacumowało w Szczecinie. Przez kilka dni będzie można zobaczyć je na nabrzeżu w centrum miasta. Później wraz z Marynarką Wojenną będą brały udział w ćwiczeniach na Bałtyku.

Okręty Stałej Grupy Obrony Przeciwminowej NATO nr 1 w piątek po południu zacumowały w Szczecinie. - Do 24 maja będzie można je zobaczyć u stóp Wałów Chrobrego – przekazała Celina Wołosz, rzecznik prasowy szczecińskiego Centrum Żeglarskiego. Wizyta potrwa do 24 maja.

Stała Grupa Obrony Przeciwminowej NATO nr 1 (SNMCMG 1) jest jedną z czterech Stałych Sił NATO na świecie. Jednostki zostały podzielone na zespoły wokół Morza Śródziemnego i w rejonie Europy Północnej. W ten sposób NATO jest zawsze obecne na morzach wokół Europy. SNMCMG1 działa od 58 lat.

Od 14 stycznia 2021 roku SNMCMG 1 dowodzi komandor Jan Wijchers. Wraz z międzynarodowym sztabem, który składa się z przedstawicieli Polski, Holandii, Norwegii i Belgii, stacjonuje na BNS Godetia, który jest okrętem dowodzenia. Oprócz tego okrętu przy szczecińskim nabrzeżu zacumowały ENS Ugandi, FGS Sulzbach-Rosenberg, BNS Crocus, HNLMS Zierikzee i HMS Pembroke.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Po wizycie w porcie w Szczecinie grupa zadaniowa przeprowadzi wraz Marynarką Wojenną i Siłami Powietrznymi RP ćwiczenia na Bałtyku. Będą między innymi improwizować poszukiwania i neutralizację niebezpiecznych obiektów zalegających na dnie morza, obronę przed atakami z powietrza, prowadzenie działań ratowniczych z udziałem śmigłowców, zaopatrywanie zespołów okrętów w morzu. Operacji nadano kryptonim Solidarna Belona.

Morska parada w Gdyni. Na czele amerykański niszczyciel
Morska parada w Gdyni. Na czele amerykański niszczycielFakty TVN

Autor:eŁKa/gp

Źródło: TVN24 Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości