Aktywiści przeciwko masowej wycince w Puszczy Bukowej

Autor:
ng/tok
Źródło:
TVN24
Aktywiści przeciwko masowej wycince w Puszczy Bukowej
Aktywiści przeciwko masowej wycince w Puszczy BukowejTVN24
wideo 2/5
wycinka lajf 1

"Dość dewastowania lasów" i "Więcej parków narodowych" to tylko dwa z licznych banerów, które pojawiły się w Puszczy Bukowej wraz z aktywistami Dzikiego Ruchu Oporu. Protestują oni przeciwko masowej wycince drzew. Według nich ten obszar powinien być parkiem narodowym.

Przed kilkoma dniami w Puszczy Bukowej, swoje obozowisko rozbili aktywiści Dzikiego Ruchu Oporu. Ten niezwykły leśny region położony jest przy południowo-wschodnich dzielnicach Szczecina, na wschodnim brzegu rzeki Odry. Zdaniem protestujących z lasu wywożone są 150-letnie buki, a leśnicy prowadzą wycinkę na terenie ze ściśle chronionymi gatunkami i po prostu dewastują las.

- Mimo niewątpliwej wartości przyrodniczej, która została udowodniona przez naukowców, trwa tu bardzo intensywna gospodarka leśna. Siedliska przyrodnicze są bezpowrotnie niszczone, wywożone są potężne drzewa - mówi Edyta, aktywistka Dzikiego Ruchu Oporu .

"Dość dewastowania lasów" i "Więcej parków narodowych" to tylko dwa z licznych banerów, które pojawiły się w Puszczy Bukowej wraz z protestującymi aktywistami Dzikiego Ruchu Oporu. Pragną zwrócić uwagę na to, że ten cenny obszar powinien być parkiem narodowym, a nie miejscem masowej wycinki wiekowych drzew, której dopuszczają się leśnicy.
Jeden z banerów, zawieszony w Puszczy Bukowej przez aktywistówTVN24

Protestujący chcą zmniejszenia wycinki, a także utworzenia w tym miejscu parku narodowego. Wszystko po to, aby cenny starodrzew został zachowany dla przyszłych pokoleń.

Nadleśnictwo Gryfino, na którego terenie znajduje się Puszcza Bukowa, przekazało, że leśnicy mieli kontakt z protestującymi przez straż leśną. Wycinkę, którą nazywają prowadzeniem gospodarki leśnej, zakończyli w tym miejscu w listopadzie, a wszystkie prace odbywają się zgodnie z planem urządzenia lasu, który wcześniej był konsultowany, także ze stroną społeczną. Aktywistów odwiedziła też policja, która poinformowała, że służba leśna zinterpretowała ich działania jako rozbicie biwaku, co w tym miejscu jest zabronione.

Konsultacje społeczne zostały przeprowadzone

- Wszystko to, co w tym lesie będzie miało miejsce w ciągu najbliższych 10 lat i później, było poddawane szerokim konsultacjom społecznym prowadzonym również przy udziale grup ekologicznych. Miały one na celu wypracowanie takich zasad pracy w Puszczy Bukowej, które nam leśnikom, w momencie gdy te prace wykonujemy, dają gwarancję tego, że będą one odbywały się z poszanowaniem dla zasobów przyrodniczych puszczy - tłumaczy rzeczniczka nadleśnictwa Gryfino Lidia Kmiecińska.

"Dość dewastowania lasów" i "Więcej parków narodowych" to tylko dwa z licznych banerów, które pojawiły się w Puszczy Bukowej wraz z protestującymi aktywistami Dzikiego Ruchu Oporu. Pragną zwrócić uwagę na to, że ten cenny obszar powinien być parkiem narodowym, a nie miejscem masowej wycinki wiekowych drzew, której dopuszczają się leśnicy.
Efekty prowadzenia gospodarki leśnej w Puszczy BukowejTVN24

Jak podkreślają leśnicy, 1000 ha terenu Puszczy Bukowej jest nieużytkowane, a istnienie parku krajobrazowego nie wyklucza gospodarki leśnej. W latach 1997-2006 nadleśnictwo Gryfino wycięło łącznie 280 267 metrów sześciennych drzewa. W latach 2007-2016 było to już 383 805 metrów sześciennych. Plan na lata 2017-2026 zakłada zaś wycinkę 558 684 metrów sześciennych.

Flora Puszczy Bukowej obejmuje ok. 1250 gatunków roślin, w tym 53 gatunki podlegające całkowitej ochronie. W puszczy spotkać również możemy, około 140 gatunków ptaków, kilkanaście gatunków ssaków oraz kilka gatunków gadów. Wśród ptaków możemy spotkać bociana czarnego, orła bielika, orlika krzykliwego czy kanię rudą. Występuje tu również bardzo bogata fauna motyli, bo ok. 400 gatunków.

Google Maps
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ng/tok

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości